Znáte vládní projekty pro získání zahraničních pracovníků?

Mnoho pracovních pozic a nedostatek zaměstnanců. Tak by se dala nazvat situace, která právě nastala na našem trhu práce. Ve skutečnosti je však pracovních pozic i pracovníků dostatek, protože Úřady práce jsou zcela plné lidé, kteří by mohli pracovat. Pravdou však zůstává, že pracovní pozice, které jsou k dispozici, pracovníkům z České republiky nevyhovují.

Jedná se totiž o pozice, které jsou pro ně podřadné a zároveň jsou hodnoceny pouze minimální mzdou. Lidé si neustále myslí, že přijde lepší nabídka, tak jsou raději bez práce a čekají.

Některým zaměstnavatelům tedy nezbývají jiné možnosti, než si na úřadech zažádat o pracovníky z ciziny, kteří jsou ochotni pracovat i za minimální mzdu. Při vkládání volné pracovní pozice na Úřad práce uvedou poznámku, že pozice je vhodná i pro cizince.

projekty

Zaměstnavatel si své zaměstnance může vybrat z mnoha nabízených zemí, přičemž každá má jiné výhody a nevýhody. V České republice jsou nejčastěji zaměstnáni pracovníci z Ukrajiny, můžete se však také setkat s cizinci z Filipín, Indie, Mongolska, Kazachstánu apod.

Pracovní pozice, které u nás cizinci vykonávají, jsou neomezené, jedná se o všechny volné pozice od stavebního dělníka, přes svářeče, řidiče kamionu, až po pohostinství. Záleží vždy na dané pracovní činností, pro kterou zaměstnance potřebujete, a na tom, jakou pozici pracovníkovi nabídnete.

Jestliže se však jedná o klasickou pracovní pozici, pracují zde cizinci na základě zaměstnanecké karty, zatímco pokud se jedná o pracovní pozici, kde je nezbytná kvalifikace, musí zaměstnanec vlastnit modrou kartu.
V základě se jedná o stejné pracovní oprávnění, které vám umožňuje nejen vykonávat pracovní úkoly, ale také pobývat na území České republiky. Hlavní rozdíl je tedy v dané kvalifikaci. Karty jsou vystavovány pouze cizincům, kteří jsou ze zemí, které nejsou součástí Evropské unie.

Aby mohl podnikatel zaměstnat cizince, musí mít nejen platné zaměstnanecké karty, ale také musí mít uzavřenou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Dále musí podnikatel dodržovat pracovní dobu a vyplácet pravidelně mzdu, která odpovídá pracovní pozici.

Z jaké země si pracovníky vybrat

Jak již bylo řečeno, na výběr je mnoho zemí.

Projekt Ukrajina

Jestliže si vyberete pracovníka z Ukrajiny, máte nejjistější možnost komunikace. Většinou se stává, že cizinci, kteří se uchází o práci v zahraničí umí alespoň anglický jazyk, aby se mohli domluvit. V případě Ukrajiny není problém, protože jazyk není tak odlišný od našeho.

Ukrajinští pracovníci jsou sice pracovití, ale problém bývá, že vyřízení jejich pracovního povolení se někdy protáhne až na několik měsíců, což někteří zaměstnavatelé nechtějí, protože potřebují sehnat zaměstnance, který může nastoupit ideálně ihned.

Projekt Filipíny

Filipínští zaměstnanci jsou proslaveni svojí pracovitostí. Můžete se tedy spolehnout, že svoji práci nejen vždy dokončí, ale také bude precizní. Jedná se také o velice kvalifikované pracovníky, takže se nemusíte omezovat pouze na stavbu.

Cizinci výborně ovládají anglický jazyk, takže pokud není jazyková bariéra z vaší strany, perfektně se s nimi domluvíte. Pracovní povolení je vyřízené poměrně rychle, zde je ovšem problém ve vzdálenosti.

Projekt Indie

Pracovníci z Indie se na území České republiky moc nevyskytují. Nejedná se o nespolehlivé pracovníky, problémem však bývá, že Česká republika má zcela odlišnou kulturu. Jinak se jedná o velice pracovité a manuálně zručné zaměstnance, kteří jsou nejen dobře kvalifikovaní, ale zároveň jsou také loajální.

projekt indie pracovnici

Jejich stabilita u jednoho podnikatele je většinou více jak 2 roky. U pracovníků z Indie nastává stejný problém jako u zaměstnanců z Filipín. Pracovní povolení je sice vyřízené rychle, ale vzdálenost na cestování je příliš veliká.

Projekt Mongolsko

Mongolští pracovníci jsou u nás také velice oblíbení. Nejčastěji jsou zaměstnáni v potravinářském průmyslu, kde mají praxi již z domova. Opět vyvstává stejný problém s cestováním.

Pracovní agentury

Jestliže potřebujete sehnat pracovníky z ciziny, obraťte se na pracovní agenturu IRS Czech, která má bohaté zkušenosti. Díky tomu, že má náborová místa přímo v daných zemích, dokáže vám zajistit pracovníky přesně dle vašich potřeb.

Odpadá tak případné cestování do destinace, kde budete provádět pohovory s potenciálními pracovníky nebo zvaní zájemců do ČR. Kromě náboru se v IRS Czech postarají i o vyřízení všech potřebných povolení pro práci v ČR.

Ve výsledku tak získáte poměrně rychle kvalitní pracovníky, kteří u vás vydrží a mají z pohledu práva vše v pořádku. Více informací na www.irsczech.com

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.