
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Konflikty prožívá během života většina lidí, podnikatele nevyjímaje. Představují náročné situace, ve kterých hrají výraznou roli emoce a prožitky. Je nutné naučit se je řešit, protože je to jedna z klíčových komunikačních dovedností.
Konflikty mohou mít různou podobu - od mírné výměny názorů, přes hádku až například po rvačku. Jako podnikatel se s nimi můžete sektat například v interakci s nespokojeným zákazníkem či obchodním partnerem, anebo třeba v roli zaměstnavatele majícího výhrady vůči svému podřízenému. Naučit se konfliktní situace řešit není snadné, ale existuje několik způsob, jak dosáhnout kompromisu a problém úspěšně vyřešit.
S konfliktem jsou zpravidla spojeny emoce. Někdy mohou být pozitivní v tom smyslu, že jste konečně problém otevřeli a začali se o něm bavit, což vám přinese jistou úlevu. Většinou jsou to však emoce negativní – strach, nervozita, napětí, zuřivost, zloba, nepřátelství, zášť.
V extrémním případě, kdy je protistrana přesvědčena o své pravdě a odmítá se dívat na konflikt racionálně, neslyší vaše oprávněné obhajoby typu „počkejte, tak to není…“ nebo „ nekřičte, já vám to vysvětlím…“ a ty pak naprosto nepadají na úrodnou půdu. Protivník neslyší vaše slova, trvá na tom, že on má pravdu a jeho řeč se mění v monolog. Už slyší jen sebe a vaše argumenty jsou zbytečné. On, ač sám neposlouchá, předpokládá, že vy ho poslouchat musíte. Psychicky vyčerpaný končí, předpokládá, že vám to při nejbližší příležitosti „osladí“ ještě víc. Znechucení je na obou stranách. Existuje v takové vypjaté situaci nějaké řešení?
V první fázi je důležité mlčet, nesnažit se protistraně oponovat, protože to přinese ještě větší křik a hněv a obvykle i věty typu „Ne, teď mlčte, teď mluvím já…“. Pokud nedokážete mlčet, můžete mu v této fázi zcela korektně přiznat právo na jeho názor. To ovšem neznamená, že s ním souhlasíte. Mít svůj názor má právo každý. Jeho energie se vyčerpá, a tak přichází čas na vaši obranu, na váš názor, na to, abyste mu sdělili své stanovisko a dospěli tak možná k řešení.
Využijte asertivní techniky otevřených dveří, která spočívá v tom, že mu přiznáte pravdu, ale budete chtít, aby vám zopakoval své argumenty, abyste jim mohl plně porozumět. Každý rád přistoupí na to, aby mohl mluvit. Na oplátku budete vy chtít, aby i on vyslechl vás. Tak se dostává do popředí racionální stránka konfliktu. Oba chcete hledat řešení a ne na sebe zvyšovat hlas.
Při řešení konfliktu je třeba dodržovat základní pravidla
Cílem řešení konfliktu není vítězství jedné strany, cílem je najít uspokojivé řešení. Protože pokud ustoupíte a nebudete hledat řešení, vaše neshody se velmi brzy znovu objeví.
Pokud zvítězí jen jedna strana, ať proto, že má větší autoritu nebo proto, že se druhý prostě podvolí, nepřispívá to k přátelskému ovzduší - kazí to mezilidské vztahy.
Můžete se dohodnout také na kompromisu, kdy každý slevíte ze svých požadavků. Ale ani tato situace není ideální. Nejlepší je, pokud máte oba pocit, že se konflikt vyřešil a že jste dosáhli uspokojení svých požadavků. Takové řešení je trvalé a nekazí vzájemné vztahy.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář