Jak se stát úspěšným řečníkem

Čeká vás první proslov, přednáška či prezentace před lidmi? Máme pro vás pět rad, které vám pomohou celé vystoupení zvládnout jako profesionál.

 

Rady pro zvládnutí vystoupení před lidmi

Mluvte energicky a s nadšením

Pokud budete mluvit svižně a s nasazením, dokážete zaujmout a přesvědčit posluchače. Pozor, ale na příliš rychlé tempo. Mohli byste se zadýchat a také by vaše slova mohla splynout v jeden velký nesrozumitelný proud řeči. Je pak náročné pro poslouchající zachytit hlavní myšlenku.

Zvolte si tedy efektivní tempo řeči, které vám vyhovuje a pravidelně při tom dýchejte. Dejte si pozor na monotónnost a měňte způsoby mluvy. Sdělujte informace rázně, ale nekřičte na posluchače. Na konci věty vždy klesněte hlasem, řeč pak bude srozumitelnější a méně monotónní.

Používejte krátké a jasné věty, myšlenky

Přednášení před velkým množstvím lidí znervózní i zkušeného řečníka. Nechcete-li se do svých myšlenek zamotat, používejte jen krátké věty, které budou jasné a výstižné. Nehrozí vám pak, že se zakoktáte popř. ztratíte nit a nastane dlouhé hrobové ticho.

Kontrolujte svou řeč těla

Do pochybností publikum  přivedete, pokud se budete schovávat za řečnickým pultem, odklánět se od publika nebo si schovávat ruce do kapes či je dávat za záda. Tyto signály naznačují, že ke svému obecenstvu nejste otevřený, proto se jim vyhněte.

A jak tedy správně mluvit před publikem? Vystupte zpoza řečnického pultu, obličejem buďte otočeni neustále k publiku, vaše pohyby by měly být uvolněné a přirozené, stůjte zpříma, používejte otevřené gesta paží. To jsou signály, které ukazují vaši otevřenost a důvěryhodnost.

Užívejte gest ke zvýraznění svých stanovisek

Gesta vám pomohou zvýraznit důležité informace, mohou také usnadnit porozumění určitému problému. Nepoužívejte ale ruce jako větrný mlýn, působí to pak směšně.

Pokud jste nervózní a máte sklon příliš gestikulovat, pomůže vám "nelupací" propiska nebo tužka, popř. jiný drobný předmět (kancelářská sponka, kamínek, kaštan apod.) která vám alespoň trochu pomůže uvolnit trému.

 

Udržujte vizuální kontakt s publikem

Vizuální kontakt vám může při prezentaci velmi pomoci. Jednak to působí jako kontrola pro posluchače, že se na ně díváte, jednak získáváte zpětnou vazbu. Především zpětná vazba vám může při proslovu napovědět, jestli se nestává vaše řeč nudná a je nejlepší čas pomoci si vizuální pomůckou, řečnickou otázkou nebo změnou intonace i síly hlasu. Opět tak můžete vzbudit pozornost na vaši prezentaci. A hlavně, nikdy se nestavte k posluchačům zády.

Usmívejte se

Příjemný řečník je lepší než zamračený a také vám úsměv může pomoci vzbudit příjemnou atmosféru v sále. Také vám pomůže se aspoň trochu uvolnit. Nic se ale nemá přehánět, proto se usmívejte jen někdy a decentně. Úsměv od ucha k ucha nebude vzbuzovat pocit profesionality.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.