Na prvním dojmu záleží, aneb jak udělat dobrý dojem

První okamžiky setkání mají na zanechání dobrého dojmu největší vliv. První dojem je velice důležitý, protože může přetrvat po celou dobu existence obchodního i osobního vztahu. Pokud máte pocit, že vzbuzujete špatný dojem, pak sledujte následující rady a určitě pak ze sebe vydáte to nejlepší.

 

Dobrý první dojem

První dojem je důležitý všude tam, kde vzniká, tedy při prvním kontaktu s někým neznámým - při obchodním jednání, při jednání s novým zákazníkem, ale také kupříkladu při komunikaci nového zaměstnavatele a zaměstnance.

Zážitek z prvního dojmu může ovlivnit celý průběh dalšího jednání. Během několika mála minut si můžete udělat obrázek o někom, koho jste nikdy předtím neviděli a stejně tak on o vás. Váš mozek přijímá spoustu vjemů, které do něj z okolí přicházejí, analyzuje je a vytváří si o nich různé představy. Proto byste měli při schůzkách a jednáních dbát na to, abyste u druhé strany kladný první dojem vzbudili.

Jak vyvolat pozitivní dojem

Oblečení

Pokud máte důležitou obchodní schůzku, je váš vzhled stejně důležitý jako vaše vystupování a obchodní nabídka. Oblečení je to první, čeho si na vás člověk všimne. Především oblečení má velký podíl na tom, jestli pro obchodního partnera budete působit solidně a reprezentativně. Oblečení proto musí odpovídat prostředí, ve kterém se jako podnikatel(k)a pohybujete, zůstaňte však věrní svému stylu.Příjemně a pohodlně se budete cítit pouze v oděvu správné velikosti a pečlivě upravení. Oblečení je vidět již z dálky a během jednání s novým člověkem jej nemůžete změnit. Proto se vždy ujistěte, že se oblékáte adekvátně konkrétní situaci a zkuste dodržovat pravidla dobrého vkusu.

S přípravou oblečení je nutné začít už doma výběrem oblečení, které by vám mělo hladce padnout, být čisté, elegantní a slušivé zároveň, přiměřené dané situaci. Nezapomeňte na doplňky a použití parfému.

Hygiena

Osprchujte se, oholte se a vyčistěte si zuby. Musíte být čistí a voňaví, když se připravujete na obchodní setkání  (stejně jako na první rande). Věnujte pozornost také svému dechu, který byste měli udržovat svěží. Existuje spousta možností, kterými dech vylepšíte. Myslete na to. Pokud se hodně potíte, vezměte si s sebou deodorant. Jakmile ucítíte, že se potíte, zajděte se osvěžit. Pot je jeden z nejpronikavějších pachů a dokáže velmi rychle pokazit první dojem.

Příprava podkladů

Pokud bude jednání s novým zákazníkem či klientem zvláště náročné, měli byste se na ně náležitě připravit, nachystat nezbytné podklady, sepsat si podmínky, dotazy a možné argumenty. Ukážete svou snahu o bezproblémový průběh schůzky, nebudete během ní tápat a to o vás zanechá ve vašem protějšku pozitivní dojem.

Pozdrav a představení

Začátku jednání vždy předchází pozdrav a stisk rukou. Někomu by se to mohlo zdát až banální záležitostí, ale vězte, že i pevné stisknutí ruky a hlasitý milý pozdrav provázený úsměvem dokáží divy. Nepodceňujte ani způsob, jak se představíte, jak podáte vizitku anebo třeba jak si sednete na židli a odložíte věci. Snažte se vystupovat sebejistě, srdečně a ohleduplně.

Chování

Při setkání se chovejte civilizovaně, slušně a s respektem. U stolu nedávejte lokty na stůl. Otevírejte druhým dveře, pomozte jim do kabátu a oslovujte je jejich formálními tituly. Tím uděláte dobrý dojem především na starší obchodní partnery, ale i na ženy. Na schůzku byste samozřejmě měli přijít včas. I nedochvilnost u vás vypovídá o určité negativní vlastnosti.

Vyjadřování

Mluvte zřetelně, jasně a dobře artikulujte. Nikdy neprojevujte neuctivost. Měli byste mluvit dostatečně nahlas, aby vás slyšeli všichni, k nimž hovoříte. Pokud se někdo zeptá vícekrát, že vám nerozuměl, něco není na vaší straně v pořádku. Napravte to.

Při kontaktu je nesmírně důležitá i tzv. neverbální komunikace, tedy komunikace pomocí mimiky, gest, pohybů těla atd. Snažte se být co nejvíce přirození, neseďte sevřeně a dbejte na udržování častého očního kontaktu. Komunikace úsměvem přináší pohodu a navozuje pocit empatie a sladění na stejnou vlnu.

Diskrétnost

Dobře si rozmyslete, co o sobě řeknete. Neobtěžujte ostatní příliš osobními věcmi, do obchodu to nepatří. Vyhýbejte se také konverzaci o náboženství nebo zdraví, to také není vhodné. Než začnete mluvit, pomyslete na následky, které může vaše řeč vyvolat.

Humor

Humor může být vaší silnou zbraní, ale pamatujte si, že každý má trochu jiný smysl pro humor. Co vám připadá směšné, může druhým přijít v lepším případě trapné. Snažte se proto vyhýbat vtipům, které byste nemohli pronést ani na rodinné večeři.

Začněte a skončete úderně

Lidé si většinou zapamatují, jak jste přišli a pozdravili je a jak jste odešli. Pokud cítíte, že máte s tímto problém, cvičte si před zrcadlem zdvořilostní fráze. Určitě to pak při schůzce oceníte a budete se cítit lépe.

Pokud se vám však ten správný první dojem nepodařilo u svého obchodního protějšku vykouzlit, nevěšte hlavu a na příští schůzku s novým klientem se lépe připravte.

Vždyť žádný učený z nebe nespadl a umění vzbudit ten správný dojem se dá naučit, chce to jen trochu píle a ctižádosti a kýžené výsledky se dostaví samy.

 

Zdroj: V článku byly použity informace ze serveru Ezinearticles.com.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.