Řeč těla mluví za vás

Možná si to ani neuvědomujete, ale pokud k někomu promlouváte, vaše neverbální (nonverbální) komunikace tvoří více než polovinu dojmu z vaší řeči. Pokud často mluvíte před kolektivem nebo neustále komunikujete s lidmi, vyplatí se vám na své „řeči těla“ zapracovat. Můžete tak vytvořit lepší dojem a lépe dosáhnout svých cílů.

Neverbální (nonverbální) komunikace

Řeč těla je hlasitá a jasná

Slova často tvoří jen malou část při komunikaci s lidmi. Možná to zní neuvěřitelně, ale vše co říkáme okolí, výrazně ovlivňuje naše řeč těla. Pokud někomu sdělujete nějakou informaci, pak pouze 7 % z vašeho celkového projevu je spojeno se samotnou mluvenou řečí. Mnohem důležitější je váš výraz tváře(55 %), tón hlasu (38 %) i jiné formy projevu spojené s řečí těla.

Neverbální komunikace je nedílnou tedy složkou sociální (lidské) komunikace. Doprovází slova, vyjadřuje emoce, prozrazuje momentální psychický i fyzický stav. Vědomě či nevědomě předáváte svým tělem druhým lidem to, co zrovna prožíváte.

 

Důležité a vlastně i rozhodující je sladit naši řeč mluvenou (verbální komunikaci) s neverbální komunikací. Pokud to neuděláte, není možné vytvořit na publikum pozitivní dojem nebo dokonce vytvořit vztah založený na důvěře.

I vy přijímáte signály druhých. Někdy se vám zdá, že v komunikaci něco nehraje. Slova nejsou doprovázena odpovídajícími neverbálními projevy. Abyste se lépe dokázali orientovat v tom, co lidé vysílají, musíte se je naučit „číst“ - vnímat neverbální projevy v kontextu dané situace.

Prvky neverbální komunikace

Neverbální komunikace zahrnuje to, jak se tváříme (mimika) a jak se na sebe díváme (vizika nebo pohledy očí), co děláme s rukama (gestika), jak sedíme, stojíme, pohybujeme se (poturika, kinezika) jakou vzdálenost od druhých zaujímáme (proxemika), jak se navzájem dotýkáme (haptika) a další paraverbální projevy.

Vizika – pohledy očí

Pohledy očí vypovídají o vaší sebedůvěře. Pokud s někým komunikujete, měli byste se mu dívat do očí. Délka pohledu by neměla být dlouhá - obecně platí, že ten, co mluví, udržuje oční kontakt méně než ten, co naslouchá. Oči prozradí o druhém mnoho. Např.: rozšířené zorničky znamenají zájem, uhýbání pohledu zase lež, nejistotu, nervozitu. Pohledy ke dveřím či na hodinky touhu skončit rozhovor.

Mimika – výrazy obličeje

Mimika nejrychleji prozradí, co si v daném okamžiku myslíte. Vaše svraštěné čelo, přimhouřené oči či ohrnutý ret vysílají okamžité informace. Základní mimickou zbraní je úsměv. Nestojí nic, ale dokáže mnoho. Otvírá vám dveře do společnosti i na úřady. Usmějete-li se na počátku jednání, kdy se navzájem odhadujete, vyvoláte příznivou reakci na obou stranách. Lidé mají tendenci napodobovat výrazy druhého člověka, buďte tedy pozitivní a úsměvu využívejte co nejčastěji. Pomůže i vám překonat špatnou náladu. Dávejte si pozor na nevhodné mimické výrazy. I malý úšklebek může zhatit několikahodinové jednání.

Gestika – pohyby rukou a kinezika – pohyby celého těla

Gesta jsou znamení, která děláte rukama. Jsou viditelnou částí toho, co si v dané chvíli myslíte. Přiměřená gestikulace působí na vaše okolí dobře, protože doplňuje a umocňuje vaše slova. Nadměrná gestikulace však může působit rušivě. Zpravidla jí využívají dominantní jedinci, kteří chtějí druhé ovládat.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lucia Žitňanská Dobrý deň, Za to, čo si pre mňa urobil, neprestanem zdieľať tvoje dobré meno ľuďom tam za dobrú prácu, ktorú si pre mňa urobil. Dúfam, že Boh vám žehná, pretože mi pomáhate získať moju lásku späť. Je ideálne, keď som to publikoval v miestnych novinách pre Dr. Amiso v iných, aby som k nemu priviedol viac zákazníkov. , V prípade problémov so zdravím alebo vzťahom, tehotenstva alebo rakoviny, prípadov HIV alebo rozvodu vám vaša spoločnosť odmietne zaplatiť. V prípade akýchkoľvek problémov ho kontaktujte na a on je jedinou odpoveďou na všetky vaše problémy.
25.1.2020 23:08 | Odpovědět
zdendík No já nevím, s tím úsměvem... když vidím, jak se usmívá Kerry, chce se mi z něj zvracet,
ddyž vidím doktora, který mluví o rakovině a usmívá se jak nemluvně, ztrácím důvěru... on ten úsměv je spíše profláknutá maska, dneska se kření kde kdo a výsledný dojem je faleš.
17.11.2014 12:41 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.