Řeč těla mluví za vás

Možná si to ani neuvědomujete, ale pokud k někomu promlouváte, vaše neverbální (nonverbální) komunikace tvoří více než polovinu dojmu z vaší řeči. Pokud často mluvíte před kolektivem nebo neustále komunikujete s lidmi, vyplatí se vám na své „řeči těla“ zapracovat. Můžete tak vytvořit lepší dojem a lépe dosáhnout svých cílů.

Mnohá gesta, jako například mnutí rukou, zvednutý ukazováček, stříška z prstů opírajících se o sebe působí na váš protějšek negativně. Chcete-li vytvářet přátelské prostředí, naučte se používat gesta s otevřenými dlaněmi. Znamená to, že jednáte s otevřenými úmysly. Naopak pozor si dejte na gesta, která děláte mechanicky, jako například zívání nebo mnutí si očí, protože vyvolávají u vašeho protějšku negativní reakce.

Pokud máte z řeči gest vyčíst nějaký smysl, nesmíte je číst osamoceně. Člověk svá gesta doplňuje i postojem, držením těla. Řeč těla prozrazuje váš temperament, ale i momentální psychický a fyzický stav. Chcete-li působit pozitivně, stůjte vzpřímeně se vztyčenou hlavou. Svěšená ramena a pohledy do země připomínají spíše poraženého než toho, kdo chce něco vyjednat. Čím vzpřímenější postoj zaujmete, tím více působíte optimisticky a hrdě. Čím shrbenější, tím větší dojem pesimisty vyvoláváte.

 

Proxemika – vzdálenost mezi lidmi

Proxemika označuje prostor při komunikaci v horizontálním, ale i ve vertikálním směru. Čím jste si se svým protějškem sympatičtější a bližší, tím kratší vzdálenost s ním při komunikaci udržujete. S přáteli komunikujete v osobní zóně (do 120 cm), ale obchodní či jiná jednání přesunujete do zóny společenské (od 120 cm).

Každý člověk má ale pro vzdálenost, ve které se cítí bezpečně, jiné hranice Pokud si všimnete, že se váš protějšek ošívá, raději ustupte kousek dál a nechejte mu více prostoru. Se vzdáleností můžete manipulovat, i když sedíte. Můžete se naklonit nebo zaklonit. Chráníte si tak svůj prostor. Dominantní jedinci nad druhými rádi stojí, v tom jim můžete zabránit, postavíte-li se taky nebo nepřijmete-li nabízenou židli. Pokud se vás někdo pokouší usadit do křesla, ale sám sedí na židli, posaďte se jen na okraj. Nezapadnete tak a zaujmete stejnou výchozí pozici pro jednání. Lidé, kteří si rozumí, zaujímají během jednání stejný postoj nebo dokonce i přebírají určitá gest svého protějšku. O přátelském prostředí při komunikaci svědčí pozice, ve které stojíte nebo sedíte vedle sebe. Naopak pozice tváří v tvář napovídá o konkurenčním třeba i nepřátelském prostředí.

Dbejte na to, abyste nenarušovali intimní prostor člověka (0 – 50cm). Můžete u něj vyvolat nepříjemné pocity, nečekanou reakci nebo i agresi a vaše jednání nebude úspěšné.

Haptika – doteky

Haptika tvoří nedílnou součást neverbální komunikace. Nejčastěji se druhých dotýkáte, podáváte-li jim ruku. Tento kontakt napoví o člověku mnohé. Správně podaná ruka by měla být pevná a stisk by neměl být drtivý, ale ani ne slabý. Dlaň by měla být mírně natočena k zemi. Loket by neměl být napřažený. Odchylky od tohoto způsobu znamenají určité nevyrovnanosti. Např. ruka podávaná dlaní dolů, může znamenat nadřazenost, stejně jako silný stisk. Napřažený loket zase udržení vzdálenosti, odstupu. Malá síla stisku „leklá ryba“ signalizuje člověka s malým sebevědomím, ale také unylého, bez zájmu o seznámení, apatického. Další doteky patří spíše do intimních záležitostí a ve společenském styku mohou působit rušivě.

Paraverbální komunikace

Člověk doprovází svá slova i paraverbálně. To znamená, že tón hlasu, rychlost a dynamika řeči mohou prozradit vaši momentální náladu. Například věta „Mohl byste to zopakovat“ může být v určitém okamžiku rozbuškou, která způsobí nečekaný konflikt. Záleží totiž na tom, jakou zvolíte intonaci a jakým postojem ji doplníte. Pokud zazní ve vašem hlase vztek, nadřazenost, vaše okolí to hned pozná. K paralingvistice patří i tempo řeči, hlasitost, rychlost, plynulost, správné členění podle smyslu. Všechny tyto složky slouží k tomu, aby vám bylo dobře rozumět a aby váš protějšek správně pochopil obsah sdělovaného.

Shrnutí o neverbální komunikaci

Neverbálním projevům těla lze porozumět jen v situačním kontextu. Musíte být opatrní v interpretaci toho, co vidíte. Je správné, abyste si uvědomovali, jaké signály svému okolí vysíláte a abyste mnohé dokázali zase vy „přečíst“ a rozkrýt. Snažte se, aby vaše projevy byly příjemné, přátelské, aby doplňovaly to, co říkáte.

<¨>Protože řeč těla většina z nás neumí ovládat, netušíme ani, co všechno na nás může naše tělo prozradit. Proto zapracujte na sobě, zaplaťte si trénink řeči těla, ať nedáváte svému publiku všanc vaše vnitřní pocity.

Zdroj: V článku byly využity informace ze serveru Sales and Marketing Magazine.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lucia Žitňanská Dobrý deň, Za to, čo si pre mňa urobil, neprestanem zdieľať tvoje dobré meno ľuďom tam za dobrú prácu, ktorú si pre mňa urobil. Dúfam, že Boh vám žehná, pretože mi pomáhate získať moju lásku späť. Je ideálne, keď som to publikoval v miestnych novinách pre Dr. Amiso v iných, aby som k nemu priviedol viac zákazníkov. , V prípade problémov so zdravím alebo vzťahom, tehotenstva alebo rakoviny, prípadov HIV alebo rozvodu vám vaša spoločnosť odmietne zaplatiť. V prípade akýchkoľvek problémov ho kontaktujte na a on je jedinou odpoveďou na všetky vaše problémy.
25.1.2020 23:08 | Odpovědět
zdendík No já nevím, s tím úsměvem... když vidím, jak se usmívá Kerry, chce se mi z něj zvracet,
ddyž vidím doktora, který mluví o rakovině a usmívá se jak nemluvně, ztrácím důvěru... on ten úsměv je spíše profláknutá maska, dneska se kření kde kdo a výsledný dojem je faleš.
17.11.2014 12:41 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.