Šaty dělají podnikatele

Šaty dělají člověka – a úspěšného podnikatele obzvlášť. Existují rady a zásady, které vám pomohou vypadat skvěle nejen při podnikání. Nechte se inspirovat a během chvilky tuto letitou pravdu potvrdíte!

 

Jak vypadat jako úspěšný podnikatel

Šatník podnikatele či podnikatelky by měl být postaven na vybrané barvě, která jakožto základní barva vévodící vašem šatníku by měla být neutrální, aby se dala dále vhodně kombinovat. Investujte raději do tří až čtyř klasických kombinací, které dostanou originální vzhled prostřednictvím doplňků, které k nim budete nosit. Pokud však milujte nápadné doplňky, omezte se nanejvýš na dva. V případě doplňků je nutné mít na zřeteli, že se jedná o část oděvu, jejíž pomocí dáváte denně najevo svou osobnost a že rovněž vypovídá o vašem společenském postavení.

Vaše oblečení stojí a padá se správnými botami a je jedno, jde-li o malé černé šaty na večer, kostým nebo oblek s kalhotami. Nejhorší vizitkou podnikatele jsou sešlapané či špinavé boty.

Dbejte na kvalitu látky. Bavlna zajišťuje příjemný pocit při nošení, prodyšnost a lehkost, polyester napomáhá držet tvar oděvu a snižuje jeho mačkavost, usnadňuje žehlení. Také úpletová a viskózová vlákna vám zaručí bezproblémové nošení bez mačkání.

Bezpodmínečně si proto prostudujte etiketu, která informuje o složení materiálu.

 

Pánský oblek

Začátkem 90. let převládala v pánském oblečení uniformita a šeď, v posledních letech je znát znatelný pokrok, Češi se již umějí obléknout v souladu se současnými trendy, jsou ochotni připlatit si za hezké oblečení z kvalitních materiálů,“ hodnotí obecný stav pánských šatníků Ladislav Blažek, generální ředitel společnosti Blažek. „Zajímavé je, že styl oblékání u českých podnikatelů jde většinou až ve druhém sledu za kvalitou jejich auta. Ještě dost mužů vystupuje z drahých vozů v šatech, které mají s módou a kvalitou málo společného. Třeba v Itálii je tomu jinak, luxusní auto a skvělý oblek tam prostě k sobě patří,“ doplňuje šéf oděvní firmy.

Mohu si sundat sako?

„Když jdu po ulici, podle oblečení poznám českou ženu či českého muže, stejně tak poznám cizince. Častá věta českých mužů ve společnosti „Mohu si sundat sako?“ vypovídá o faktu, že mnozí z nich se oblek nenaučili nosit a necítí se v něm přirozeně,“ říká ředitelka Praga Fashion Week Eva Valová. Příčin je víc – kromě nepohodlného střihu či nevhodného materiálu může být důvodem nízké sebevědomí ve stylu „hlavně nevyčnívat,“ pánové často mají dojem, že jsou v hezkých šatech středem pozornosti a pohledy okolí je znejistí.

Pravidla moderního pánského odívání

V pánské módě platí pár základních pravidel: Střih klasického oblečení je přiléhavější, sako vypasované, úzké tzv. cigaretové nohavice jsou přiléhavé až do horních partií. Úzké střihy mají i další části oděvu, například kravaty. Saka mají kratší rukávy, aby byla vidět manžeta.

Tradice obleku přetrvává

Pro pobyt v zaměstnání je vhodný středně přiléhavý oblek tzv. „office outfit“ v němž se člověk necítí svázaný. Z materiálů lze doporučit čistou bavlnu nebo bavlnu s příměsí polyesteru a lycry.

„Síla tradice klasického obleku přetrvává,“ je přesvědčen Ladislav Blažek, zakladatel oděvní firmy. Obleky jsou opravdu základem inspirace pro pánské oblečení. „I s jedním oblekem lze vystačit na dlouhou dobu – za předpokladu střídání vhodných doplňků jako jsou kravata, opasek a boty,“ míní módní designér Roman Humlíček.

Kolik máte knoflíků?

Móda se vrací u sak ke dvěma knoflíkům, sako se třemi knoflíky začíná být „out.“ Kdo ho nosí, dává najevo, že se v módě neorientuje nebo že nechce investovat do nového oblečení. Začíná se dokonce objevovat i sako na jeden knoflík. Docela časté řešení je jednořadový typ saka s tzv. dvouřadovou fazónou.

Při významných příležitostech kde chcete zapůsobit, nezapomínejte na smoking, který začíná být vnímán jako součást osobnosti.

Móda pro volný čas se inspiruje oblečením nošeným při kultivovanějších sportech, např. jezdectví, jachtingu či golfu. Barevně ve volnočasové módě převládá béžová barva, ve společenské vede šedá. V tmavších barvách dominuje hodně tmavá modrá a černá, kterou lze kombinovat s šedou či bílou. I bílá barva je zásadní barva, i když v současnosti se objevuje spíše v doplňcích.

Nebojte se barev

Barvy patří k životu, ale i tady platí – všeho s mírou. „Barvy hrají opravdu velkou roli, i drobný barevný odstín může v pánské módě hodně znamenat. Na jaře a v létě se pro denní příležitost letos budou hodit spíše přírodní barvy, určitě nedoporučuji velký kontrast barev mezi oblekem a kravatou,“ říká expert na módu Roman Humlíček.

Nejdůležitějšími barvami budou v příštích měsících především béžová a šedá. Zatímco béžová ovládne volnočasovou módu, šedá zase společenskou. Důležitá bude i výrazná tmavá barva, více než černá se bude objevovat tmavě modrá. Výrazné zářivé barvy se uplatní pouze na kravatách nebo na kamenech v manžetových knoflících a zvýrazní výsledný efekt.

Když fouká a prší

Deštivé počasí si žádá i svrchní oblečení jako jsou pláště, bundy, parky či kabany. Je dobré, jsou-li z lehčích odolných materiálů, které neutrpí při běžné manipulaci. Např. když svrchník pohodíte na sedadle v autě. Módní trendy v současnosti neřeší délku pláště. Nosí se všechny délky, záleží spíše na siluetě. Dříve měly kabáty např. prodloužené náramenice, dnes mají střih jako sako - kopírují ramena.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Richard_kovo Já taky pracuji v byznysu, takže je pro mě výběr vhodného oblečení velmi důležitý. Mnoho mých klientů dá na první dojem, proto musím vypadat perfektně. S výběrem oblečení mi naštěstí pomáhá manželka. Bez ní bych byl ztracený. Mám několik košil, které jsem si koupil přes https://www.modio.cz/ . Každý den nosím jinou, takže musím mít velkou zásobu.
18.6.2019 07:32 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, jsem rádi, že dobře míněné rady v tomto článku vzbuzují takové diskuze. Samozřejmě nejsou vryty do kamene, jsou to jen doporučení, ze kterých si můžete svobodně vybrat, zda je budete následovat a zda ne, či která jsou pro Vás konkrétně vhodná.
29.5.2014 10:56 | Odpovědět
Jaroslav Sever A do třetice - omlouvám se, trefili jste mne těmi moudry "do brňavky". Proč si, proboha nemohu koupit konzultaci a celý jeden oblek s doplňky já, který na to mám, na rozdíl od začínajícího kolegy, který má hodinky za pár tisíc.
proč musím chodit (nic na sebe neseženu - resp musím to SHÁNĚT) jako šupák s hodinami za čtvrt mega, když to poznají tak dva z deseti. Kdy konečně tihle radilové přijdou na to, že obchodník, hoden toho jména, posledních deset-dvacet let makal jako šroub a že tedy podle toho (čest výjimkám) vypadá?! :-)
26.5.2014 22:41 | Odpovědět
Jaroslav Sever Rady pro křupany - viz bílé ponožky. A naopak - sehnat kravatu, aby s normálnímn uzlem kryla přezku pásku je zázrak. Sešlapané boty - zkuste přežít večer v nových. Devět z deseti prodavačů nemá o šířce obuvi ani ponětí! Totéž kalhoty. Oblékáme "krásné mladé managery", kteří přišli dokázat Něco - o se ještě neví - prďolům, jako jsem já, odsouzený k několika málo košílím a oblekům. Opravdu čekám, ktertého veleducha konečně napadne, že já - na rozdíl od MLAMOJE na těch několik obleků a dvě rezervní košile (kdybych se pokecal) mám a rád je za svoje image utratím.
26.5.2014 22:29 | Odpovědět
Jaroslav Sever Tři čtvrtiny národa mají nadváhu. Zoufale čekám, kdy mne oblékne konfekce - ne proto, že na ušití nemám, ale proto, že snad i ona chce moje peníze za větší pestrost mého šatníku.
26.5.2014 22:17 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.