Správné oslovení – základ každé komunikace

Oslovování se zdá být triviální, ale může nám pěkně zamotat hlavu. A protože je správné oslovení velmi důležité a může ovlivnit celý dojem z rozhovoru či dopisu, přečtěte si následující článek. Poradí vám, jak oslovovat ve spcifických případech, např. jestli používat jméno nebo titul.

Oslovení – jak oslovovat

Základní pravidla oslovování při face-to-face komunikaci

 • Pokud se s někým zdravíme a on se nám představí jako magistr Novák, oslovujeme ho „pane magistře“.
 • Pokud by se představil jako Petr Novák, oslovujeme ho „pane Nováku“.
 • Jeli vám dotyčná osoba představena jako finanční ředitel Ing. Novák, oslovíme ho „pane řediteli“.
 • Pokud dostaneme od ruky vizitku, na které je uveden titul, oslovíme osobu opět titulem.
 • Naopak jestliže víme, že představovaný pan je inženýr a obchodní ředitel firmy, ale představí se nám jako Novák, oslovujeme ho pouze „pane Nováku“.
 • Vycházejte z jednoduchého pravidla – oslovujte tak, jak si to daná osoba přeje.

Oslovování v cizí společnosti

 • Ve společnosti se vždy oslovuje neznámý muž „pane“ a neznámá žena „paní“. 
 • Pokud si dobře pamatujete jména určitě je používejte. Oslovíte-li ženu i jejím jménem například: „Dobrý den, paní Novotná“, zalichotíte ji a získáte si její sympatie.

Oslovování v písemné komunikaci

 • Při oslovení v emailu či dopise vždy používejte 5. pád, tedy příjmení skloňujte. ("Dobrý den pane Dvořáku", "Dobrý den paní ředitelko" apod.).
 • Pokud píšete představitelům firem, státních orgánů, politikům, oslovujte podle funkce (pane poslanče).
 • Významného umělce oslovujte mistře.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Peggy Chybí Vám zam čárka, chytrolíni.
28.11.2018 13:15 | Odpovědět
Bája Dobrý den, najde se tady někdo, kdo by mi vysvětlil pojem "neutrální oslovení"? Bohužel nemohu nalézt definici. Děkuji předem.
19.5.2018 17:56 | Odpovědět
Olga Šašková Dobrý den, jdu na pohovor a pán se jmenuje Havel. Poradíte mě prosím jak ho správně oslovit. Je to pro mě velice důležité a pohovor mě čeká již zítra. Děkuji
13.2.2018 18:22 | Odpovědět
No pokud nevíte, jak oslovit někoho s příjmením "Havel", asi bych na pohovory nechodila. Sice už je po pohovoru, ale překvapivě ho oslovíte "pane Havle". Tamtadadááááá
19.9.2018 12:10 | Odpovědět
Míra, laik To si musíte nastudovat jak se jmenuje, funkci atd. Asi pokud je ředitel, pane řediteli nebo si zjistěte titul, má-li ho tak raději tím není-li ředitel. Asi by nebylo dobré jen pane Havle , zejména má-li titul nebo je ředitel. Na pohovor se v dnešní době musíte připravit.
13.3.2020 19:48 | Odpovědět
Hana Poláčková V případě akademického titulu Ph.D. (v některých zemích se píše PhD.), který se uděluje po ukončení třetího stupně vysokoškolského studia a píše se ZA JMÉNEM, se nositel oslovuje pane doktore/ paní doktorko. Je to nejvyšší akademický titul, který nositel dosáhl. Oslovovat jej akademickým titulem pane inženýre, pane magistře (Ing., Mgr. a pod.), který se uděluje po ukončení druhého stupně studia (přesto, že u jména nadále zůstává), by bylo nesprávné. Takže ne vždy oslovujeme titulem uvedeným před jménem.
24.10.2017 11:16 | Odpovědět
NJ Dobrý den,
má-li někdo příjmení Hosch, jak byste ho prosím oslovovali?
Děkuji.
6.10.2017 14:56 | Odpovědět
MB Také nechápu jak Štěpík čte a plně souhlasím s MP.
5.8.2017 14:12 | Odpovědět
Štěpík Já zase nechápu, jak MP čte... Protože co tvrdíte tu vůbec není psáno!!!
22.5.2017 08:24 | Odpovědět
MP Nechápu, jak autor článku přišel na to, že "Dobrý den, pane Nováku" apod. je správné oslovení v písemné komunikaci. Především nejde o oslovení, ale o pozdrav (+ následné oslovení) a je chyba takto začínat dopis nebo e-mail. Správně zahajujeme písemnou komunikaci variantami oslovení "Vážená paní/vážený pane". "Dobrý den" zdravíme lidi při osobním setkání, ne ve formálním dopise nebo e-mailu.
5.7.2016 20:40 | Odpovědět
MP (Přestože jde o častou chybu.)
5.7.2016 20:42 | Odpovědět
Simona77 Toto pravidlo je již dlouho přežitek, obzvlášť uvážíme-li rychle se vyvíjející elektronickou komunikaci.
14.3.2017 12:23 | Odpovědět
MP Naprosto souhlasím. Je i logické, že jazyk musí být pružně přizpůsoben rychlosti změn komunikace v důsledku rychlého vývoje IT technologií a tím změna stylu komunikace. Jasně, věcně, krátce, korektně a nezapomenout oslovovat jménem.
6.4.2017 17:23 | Odpovědět
Míra, laik ano, tak
13.3.2020 19:50 | Odpovědět
kappa Rád bych se zeptal, jak oslovit neznámou sekretářku/sekr etáře v písemném projevu. Nevím, jestli je to paní nebo pán a také nevím potřebný titul ..
26.5.2016 16:42 | Odpovědět
Marda Stačí prosté „Zdravím Vás“. Nespecifikuje, zda je adresátem muž či žena, nepoukazuje na denní dobu, ve které adresát bude text číst (nepoužívat „Dobrý den“ či „Dobrý večer“ apod.) a je dostatečně formální.
11.10.2018 08:51 | Odpovědět
Hynek S "Němec, nástup! Sláma, hlášení!", tak takhle používali 5. pád vypatlaní lampasáci komunistické vojenské mašinérie. Hrůza! Už nikdy více! Už od dětství zásadně používám v oslovení 5. pád a neprzním svůj mateřský jazyk. Také nevolám na kamaráda "Petr, pojď sem", ale "Petře, pojď sem". Kdo nechápe, že je tohle stejný případ, tak má asi stejné IQ, jako ti zelení mozci zmínění na začátku mého příspěvku.
7.1.2016 01:53 | Odpovědět
Petr Zach Pravidla cestiny, sklonovani. To vse je krasne, ale zde to narazilo na velky problem. Prijmeni je neco co mnozi z nas dostali pred mnoha staletimi. Je to neco velmi velmi osobniho. Kdyz si nekdo nepreje sve prijmeni sklonovat, tak to repsektujme. Prijmeni neni koza nebo les. Je to neco extremne osobniho. Nad pravidly. Musime na to brat ohled. Prijmeni a rod je neco s cim se ztotoznujeme.
1.1.2017 20:58 | Odpovědět
Lukáš Němec Dobrý den, souhlasím s panem Slámou,oslovení v 5.pádu je prznění jména.
Vstávají mi vlasy na hlavě,když mi chodí maily s oslovením "pane Němci" a reděj bych dotyčnému nafakoval.A je to čím dál častěji i v oficiálních mailech.Možná to není mluvnicky správné,ale když sakra nevím, že mám napsat "pane Němče" tak si na nic nehraju a napíšu "pane Němec" ne. Já osobně mám tohle oslovení odjakživa nejreději.
31.1.2015 13:37 | Odpovědět
Václav Matouš Nevím, s čím se dá u pana Slámy souhlasit. Také píšu 'u pana Slámy' a ne 'u pana Sláma.' Čili i u oslovení bychom to tak měli dělat. Jo, 'pane Němci,' to už je jiná pohádka.
26.2.2015 20:36 | Odpovědět
Petr Zach U pana Slamy je vec jina. 5 pad je 5 pad
1.1.2017 20:16 | Odpovědět
Martin Sláma No nevím, při psané formě skloňovat? Všeobecně skloňování jmen a příjmení mi přijde jako česká úchylka. Když mi přijde mail s oslovením pane Slámo, orosí se mi čelo a zapotí pr.... Co je to za zvrácenost prznit jména? Můžete mi to nějak rozumně vysvětlit? Řídíte se pravidly českého pravopisu? V tomto případě chyba....
15.1.2015 14:51 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, oslovení se řídí 5. pádem, tedy skoňovat je správné. Všechny ostatní tvary (především v 1. pádu) jsou nespisovné. Doporučujeme prostudovat pravdila českého pravopisu.
15.1.2015 15:35 | Odpovědět
Ondřej Cygal Dobrý den,
mé příjimení je Cygal. Je to příjimení cizího původu a proto by se tedy, dle mého názoru, skloňovat nemělo. (Asi namítnete, že pravidla českého pravopisu atd. ...). V každém pádě Cygal a hotovo. Stejně tak nechápu, proč skloňujeme ruská přijímení (také cizí). Např. Turgeňovová, to je úplná demence, nezlobte se na mě!
Děkuji za odpověď
23.11.2015 11:04 | Odpovědět
Jan Gromnica Milý pane Cygale, naučte se probůh rozlišovat skloňování a přechylování... a nebo mluvte a piště jen rusky, když Vám to tak imponuje. Mimochodem ruština také přechyluje, alespoň ta svá příjmení (Turgeněv/Turge něva).
29.6.2016 19:16 | Odpovědět
Petr Zach Cestina se stale vyviji. Co je dnes nespisovne za 10 let bude spisovne. znasilnovaji muzskych prijmeni bude take za nejaky cas historie. Vetsinova populace ma k tomuto padu velmi vlazny vztah. A ja take. Nekdy ani nejde dat zpet vysklonovane prijmeni do 1 padu. Vazeny pane Horinku. Je to pan Horinka, Horinek ? Kolegyne mela prijmeni zamestance v 5 padu a chodila po kanclu jak ho ma napsat na obalku. Jeste ze jsem toto jmeno ze Slovacka znal. Je rada jmen ktera se 5 padem pretvori v paskvil.
Dle pravidel slusneho chovani by se melo respektovat jak chce byt oslovovany oslovovan. Navzdory 5 padu.
1.1.2017 20:11 | Odpovědět
Ondra Šimon Prosím tě a jak bys chtěl, aby tě oslovovali? Pane Slámo je správně, pokud ses to někde naučil jinak, tak je mi tě líto, protože své jméno skloňovat neumíš.
3.2.2015 10:48 | Odpovědět
Jan Gromnica No to snad nemyslíte vážně. Máte krásné české příjmení a jeho jediná správná varianta v 5. pádě je "pane Slámo". Oslovování typu "pane Sláma" je nemístné a právě takové naši mateřštinu przní. To je jako, kdyby si operatér řekl, že: něco mě ve škole učili tak a tak, ale já si to budu dělat po svém a tu míchu budu operovat vrtačkou s příklepem a tesařským dlátem.
29.6.2016 19:11 | Odpovědět
Petr Zozulák Dobrý den pane Slámo,

při psané formě se má správně skloňovat. Mě osobně je příjemnější, když ke mě někdo hovoří nebo mi píše zprávu, tak pane Zozuláku.

Pane Zozulák mi přijde trochu buranský.. A pane Zozulááák už jste to slyšel?? Pane Zozuláák, pojďte se taky podívat.. Jo, Vy myslíte pana Zozulááák??? Tak ten tam nebyl.. :D
13.9.2016 12:01 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.