6 rad, jak podnikat v období ekonomické krize

Ekonomická krize zasáhla většinu firem i drobných podnikatelů. V situaci, kdy klesají tržby, ubývají zákazníci a mnoho lidí rozvažuje, za co utratí své peníze, je třeba kromě jiného také začít jednat uvážlivě, rozhodovat se s větší pečlivostí a takříkajíc si chránit záda. V následujících bodech jsme zformulovali rady, které vám mohou pomoci překlenout období recese.

Rady pro podnikání během ekonomické krize

Rozhodujte se na základě kvalitních informací

Začněte pravidelně sledovat důvěryhodné zdroje ekonomických zpráv, shromažďujte, analyzujte a vyhodnocujte informace z veřejných zdrojů týkající se vašeho oboru podnikání, trhu, zákazníků, konkurence apod. Kromě vašeho času vás to nebude nic stát a získáte lepší podklady pro svá rozhodnutí. Nejednejte unáhleně a důležitá rozhodnutí dělejte až na základě lepšího porozumění nové situaci.

 

Pracujte lépe se svými penězi

Starejte se o to, aby byly vaše peníze i po dobu krize v relativním bezpečí. Běžných účtů v bankách se zatím riziko netýká, ale některé finanční produkty nejsou ze zákona pojištěné a ohroženy být mohou.

Naplánujte si očekávané finanční toky, tedy kolik peněz budete muset vydat a kolik čekáte od svých zákazníků či odběratelů tak, abyste se nedostali do dluhů a mohli s přehledem splácet své závazky. Počítejte pro jistotu s možností zhoršení platební schopnosti odběratelů a věnujte více pozornosti zajištění pohledávek.

Omezte náklady na minimum

Projděte všechny své nákladové položky a zbavte se všeho nepotřebného. Držte své náklady na uzdě a rozmyslete si, co je lepší koupit do zásoby za výhodnou cenu nyní a co naopak kupovat nemusíte a můžete to odložit a žna pozdější období. Usnadní vám to vytvoření finanční rezervy pro případ nouze. Škrty by měly samozřejmě zahrnovat také postradatelné osobní a rodinné náklady.

Nešetřete na marketingu

Jeden z nejúspěšnějších amerických podnikatelů Henry Ford prohlásil, že kdyby mu v kapse zbyl poslední dolar, dal by z něj 50 centů na reklamu. Investujte do kvalitní propagace, abyste zmírnili pokles poptávky. Dobře si však rozmyslete každou investici s ohledem na poměr cena versus výkon.

Zaměřte se na core business 

Otřesy způsobené krizí musí bez vážné úhony přestát zejména jádro vašeho podnikání, tzv. core business. Proto se nerozpakujte opustit v případě potřeby vedlejší činnosti ve prospěch záchrany toho, co vás skutečně živí.

Posilujte dobré vztahy

Krize prověří kvalitu vašich vztahů se zákazníky a obchodními partnery. Pokud máte méně práce, obraťte to ve svůj prospěch a věnujte více času na komunikaci se svými dosavadními zákazníky, obchodními partnery apod.

Autor článku: Ing. Vladimír Kuchař, poradce pro marketing a rozvoj firem, MARKETINGOVÁ KANCELÁŘ.CZ

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.