Byl jsem na školení … a co dál?

Firmy investují nemalé prostředky do vzdělávání svých zaměstnanců. Jsou ale tyto prostředky vždycky efektivně využité? Jak to vypadá, když se vaši zaměstnanci vrátí ze školení? Co se děje dál? Jak můžete zajistit, aby lidé získané znalosti a dovednosti skutečně využili?

Na desky padá prach …

Pojďme si srovnat dva možné scénáře.

Scénář první – pracovník firmy XY vypráví:

„Vrátil jsem se z dvoudenního kurzu komunikačních dovedností. Školení bylo moc zajímavé, napsal jsem si několik nápadů, které chci ve svém týmu určitě zrealizovat. Můj šéf mě po návratu ze školení už netrpělivě očekával. Hned mě zavalil spoustou úkolů a požadavků. Moje e-mailová schránka přetékala urgentními zprávami k vyřízení. V době mé nepřítomnosti se objevilo několik problémů, které bylo třeba ihned řešit. Tak jsem desky s materiály z kurzu zatím odložil do šuplíku, že se k nim vrátím později, až budu mít víc času. Když jsem je tam dával, vypadly na mě jiné, hodně zaprášené desky. Co to je? Aha, to jsou moje materiály a poznámky z kurzu, na kterém jsem byl před půl rokem. Co to vlastně bylo za kurz? Matně si vzpomínám, že jsem si z něj tenkrát přinesl pár nápadů, které jsem chtěl určitě zrealizovat …“

Je vám tenhle scénář povědomý? Také jste se někdy vrátili ze školení plni úžasných předsevzetí, co určitě uděláte, co změníte, co zavedete, co začnete dělat jinak? A také jste je – pod návalem běžné pracovní rutiny a jiných důležitých úkolů – odložili „na později“? A také toto „později“ nikdy nenastalo?

Koučovací přístup

Jaký jiný scénář tedy přichází v úvahu? Jak to udělat, aby dobré nápady a předsevzetí nekončily zaprášené v šuplíku?

Poslechněte si scénář číslo dvě:

„Vrátil jsem se z dvoudenního kurzu komunikačních dovedností. Školení bylo moc zajímavé, napsal jsem si několik nápadů, které chci ve svém týmu určitě zrealizovat. Můj šéf mě po návratu ze školení už netrpělivě očekával. Pozval si mě na krátkou schůzku. Zeptal se mě, jak jsem byl se školením spokojený. Co užitečného jsem se tam dozvěděl? Co nového jsem se naučil? Co z toho by se dalo použít v naší firmě? Co bych chtěl já sám změnit? Jak to chci udělat? Jaké konkrétní kroky pro to udělám? A kdy? Když jsem po dvaceti minutách odcházel, měl jsem sepsaný konkrétní plán včetně termínů. Šéf mě ještě na závěr požádal, abych mu za měsíc přišel říct, jak se mi realizace naplánovaných změn daří a jak jsem s ní daleko.“

Co vlastně udělal šéf z druhého příkladu? Svým chováním vyjádřil svůj vlastní postoj ke vzdělávání, dal najevo, že je pro něj vzdělávání důležité a že očekává jeho konkrétní přínosy. Využil koučovací přístup. Vedl se svým podřízeným krátký koučovací rozhovor. Pomohl mu přeměnit nápady a inspirace, se kterými se vrátil z kurzu, do konkrétních, realizovatelných a termínovaných kroků. Dohodnul způsob zpětné vazby.

 

Koučování je velmi efektivní nástroj, pokud chceme něco skutečně uvést do praxe. Ve firmách může být koučování úspěšně využíváno jako „follow-up“ po tréninku či školení. V ideálním případě je to úkol přímého nadřízeného. Potřebuje k tomu jen vlastní rozhodnutí a základní znalost vedení koučovacího rozhovoru. Pokud není možný rozhovor s přímým nadřízeným, může tuto roli zastat i interní nebo externí kouč. Některé vzdělávací společnosti už samy nabízejí tréninky v „balíčku“ i s následným koučinkem.

A jak to vypadá po návratu ze školení ve vaší firmě?

o autorce

bohonkovaMgr. Ing. Irma Bohoňková, PCC

Jsem profesionální kouč, lektor a supervizor. Věnuji se koučování firem i jednotlivců. Vedu kurzy a výcviky komunikačních, manažerských a koučovacích dovedností. Jsem autorkou knihy „Sám sobě koučem“. 

Kontakt: 774 202 563, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., webové stránky Cesta k úspěchu

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.