Test metod, které zefektivní vaši práci: Pomodoro versus GTD

Patříte mezi podnikatele, kteří pracují s počítačem a věnují se souběžně několika pracovním činnostem? A stává se vám, že selháváte při plnění jednoduchých úkolů a rozptyluje vás dění na internetu nebo přátelé na Facebooku? Zkuste pomodoro, jednoduchou, ale účinnou pomůcku, jak zlepšit vaši pracovní morálku.

Metody zlepšující efektivitu práce

Často sedíte u počítače a trávíte čas procházením novinek ze světa módy nebo drahých automobilů, namísto toho, abyste pracovali na svých zakázkách nebo se místo v emailové schránce ocitnete na Facebooku ani nevíte jak? Je to běžný stav, který asi zažívá každý člověk, co podniká prostřednictvím počítače.

Ačkoliv existuje mnoho laických i profesionálních rad jak si uspořádat pracovní místo nebo jak zefektivnit práci, ale člověk brzy zjistí, že rady samy o sobě nefungují dlouhodobě a nepřimějí člověka k činnosti. Naproti tomu metod, které by ale skutečně pomohly je už méně. Mezi těch pár známých postupů jak si pomoci patří Pomodoro a metoda GTD.

 

Princip metody GTD (Getting Things Done)

GTD by se dalo volně přeložit jako „dotáhnout věci do konce“.  Tento postup práce je založený na tom, že všechny úkoly, které člověka čekají je třeba zapisovat do diáře nebo na papír a nenosit je v hlavě. Zároveň pracuje s kontexty, což znamená, že pro efektivní využití času vyžaduje vypracování jednotlivých okruhů míst, kam přes den chodíte. K místům si potom připíšete úkoly, které je tam potřeba splnit.

V praxi metoda vypadá takto: když víte, že si potřebujete nechat udělat nový klíč ve městě, napíšete si tento úkol do seznamu s názvem "město". V momentě kdy se naleznete ve městě, vytáhnete seznam úkolů a začnete postupně podle důležitosti vyřizovat všechny úkoly v daném místním kontextu.

Princip Pomodoro

Pomodoro je metoda založená na jednoduchém časovači, který dělí pracovní dobu jednotlivce na pětadvacetiminutové úseky (může být i delší nebo kratší, záleží, jak to komu vyhovuje). Každý takový časový úsek je vyhrazený na jeden pracovní úkon. Po časovém limitu 25 minut následuje 5 minutová  přestávka, během které pohodlně stihnete shlédnout všechny emailové schránky, novinky na Facebooku a nebo aktualizace na oblíbeném webu a odpočinete si. Po krátké přestávce pokračujete v práci spuštěním dalšího 25 minutového úseku.

Po čtyřech Pomodoro jednotkách se doporučuje větší přestávka - 10 minut. Podle oficiálních materiálů k metodě je důležité dodržovat pětiminutové odstupy mezi jednotlivými pomodoro, aby celá technika fungovala správně. Takže i když máte zrovna rozepsanou větu, je lepší ji nechat být a vrátit se k práci po přestávce.

Porovnání metod Pomodoro a GTD

Zatímco díky GTD si podnikatel dokáže bravurně naplánovat svůj den tak, aby ušetřil čas, práce ale stále zůstává na něm samotném. Naproti tomu Pomodoro vás přiměje opravdu udělat ten důležitý krok a pracovat.

„Dělám asi na 10 věcech naráz a přestávám trochu vnímat čas, navíc se mi často stává, že odskakuji z jedné činnosti na druhou a celkově mě to rozptyluje. Člověk se věnuje něčemu pár minut, řekne si, že to je k ničemu a jde se podívat na Facebook a to je potom marné… Najednou za 10 minut práce vystřídá půlhodina nicnedělání."

"Díky 25-minutovému Pomodoru jsem vyřešil spoustu otravných emailů, které se mi shromažďovaly za dlouhou dobu. Metoda GTD mi dokáže lépe zorganizovat den a úkoly, ale stále rozhodně mi nepomohla ulehčit samotnou práci, což Pomodoro dokázalo.“ svěřil se Honza, který na sobě obě metody vyzkoušel.

Je na zvážení každého, zda si vybrat Pomodoro jako účinný dohled na práci, nebo spíše GTD pro naplánování dne. Záleží, jaký problém vás tíží více. Ideální je, když obě metody zkombinujete použijete naráz. Podle GTD si naplánujete den a pak úkoly (v kontextu práce) doděláte.

Další výhody metody Pomodoro

Na Pomodoru je příjemné, že základní časový rámec časové jednotky tvoří 25 minut. Je to ideálně krátký čas na to, aby se člověk zvládl soustředit a ideálně dlouhý na vypracování drobných úkolů. Když je úkol větší, dá se rozdělit mezi několik Pomodoro jednotek. A  časem, až si na časovač zvyknete, můžete dodatečně zjišťovat, kolik času vám ten který úkol zabral a to zase zpětně pomůže snadněji odhadnout čas pro další podobnou práci.

Na fanouškovských stránkách metody Pomodoro naleznete i různé aplikace časovačů pro telefony nebo počítače které zaznamenají vaši pracovní produktivitu pro vaši kontrolu. Na výběr je i široká nabídka zvuků, které vás upozorní, že časový limit už vypršel. Díky těmto zábavným prvkům může být práce založená na metodě Pomodorovýzvou, která vás současně bude bavit.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.