Buzzword: Affiliate marketing

Pokud patříte mezi ty, kteří pojem affiliate slyší poprvé nebo už ho mnohokrát slyšeli, ale nebádali po jeho významu, nalistovali jste správnou stranu. Vysvětlíme si, co to affiliate znamená, a možná díky němu právě vy vyděláte nemalou částku.

Napsala: Petra Tabarová

Affiliate je marketing, který využívá k propagaci produktů síť svých partnerů, kteří na nákup odkazují na svém webu. Jedná se o provizní systém, kdy zaplatíte zprostředkovateli nákupu určitou provizi z uskutečněného prodeje.

 Na obrázku níže je graficky znázorněno, jak probíhá nákup přes affiliate.

affiliate

 

Z = zákazník, P = affiliate partner, E = e-shop, $ = peníze

1. Zákazník projde přes partnerův web na stránky e-shopu, nebo si na stránkách partnera zarezervuje produkt, který nabízí daný e-shop.

2. E-shop ověří objednávku a spojí se se zákazníkem.

3. Zákazník obdrží od e-shopu platební instrukce a zaplatí svou objednávku.

4. E-shop vyplatí partnerovi provizi za zprostředkování nákupu.

Společností, které využívají affiliate marketing je spousta, stačí si vygooglit název dané společnosti + afilliate a uvidíte, zda takový program má, nebo ne. Většina velkých e-shopů tento systém využívá.

V současnosti stále více lidí nakupuje tak, že si nejdříve najdou recenze na daný produkt, nebo se nechají inspirovat oblíbeným blogem. Na blozích se může jednat o affiliate marketing, pokud odkaz, přes který na webu nakoupíte, obsahuje affiliate kód. To vy ale samozřejmě nepoznáte.

Další variantou affiliate programů jsou tzv. cashback portály, které se začínají v České republice rozšiřovat (Alvarado, Erabat, Erabat, Získejte, Lyoness, MoneyPoint, Vratné Peníze, Plná pěněženka, Ušetři za nákup . Tyto portály slibují nakupujícím vrácení určitého procenta z prodejní ceny. Casback portály fungují na stejném principu jako běžné affiliate programy s  tím rozdílem, že z provize vám partner e-shopu vrátí určité procento.

 

Za zmínku určitě stojí sociální cashback portál Givt, který vrací část peněz z vašeho nákupu na účet charitativní organizaci, kterou si na jejich stránkách vyberete.

Výhodou affiliate marketingu je to, že zaplatíte pouze za tu reklamu, která vám přinesla nějakou tržbu, což určitě stojí za zvážení.

Další zajímavé články najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.