Jak zvýšit prodeje v době krize

Máte obchod a vaše tržby povážlivě klesají? Lidé kvůli déle trvající krizi a ekonomické recesi vydělávají méně peněz, a tím pádem také méně utrácejí. Pokud jste obchodník, měl byste udělat nezbytné kroky a změny, které vám nejen pomohou překonat krizi, ale také vám vytvoří předpoklady pro budoucí prosperitu. Našich jednoduchých 8 tipů vám k tomu může dopomoci.

Rady pro zvýšení prodejů v období krize

1Buďte v blízkém kontaktu se zákazníky

Běžte na prodejnu za vašimi prodejci a zákazníky.  Bavte se s nimi na osobní rovině, abyste s nimi zlepšili vztahy. Ptejte se, co by chtěli zlepšit. Delegujte administrativní práci na někoho jiného nebo pokud nemůžete, udělejte ji večer a místo toho buďte vidět, buďte nápomocní a hlavně ve styku s lidmi - je to jeden ze způsobů, jak si zákazníky udržet.

2Pořádejte netradiční akce na podporu prodeje

Uspořádejte akci „zákazníci prodávají“. Pokud máte své loajální zákazníky, pozvěte je, aby se na chvilku stali prodavači ve vašem obchodě, například v sobotu dopoledne. Nikdo nedokáže lépe prodat drahé domácí kino jako zákazník, který ho má doma už půl roku. Navíc se můžete díky takové akci dostat do médií a získat tak cennou publicitu. Akci „zákazníci prodávají“ oznamte na své facebookové stránce, webovkách a nezapomeňte upozornit své prodejce, aby o ní rozšiřovali povědomí. Pro nejúspěšnějšího zákazníka-prodavače si připravte hmotnou odměnu.

3Ulovte i jinak pasivní zákazníky

Dejte vašim zákazníkům letáček. Do každého obchodu chodí spousta lidí, kteří se jdou „jen podívat“. Pokud nejsou vaši prodejci schopní s nimi navázat kontakt a zákazník trvá jen na prohlížení zboží, dejte mu do ruky aspoň malý letáček, kde najde krátkou informaci o aktuální výhodné nabídce, jinde neinzerované slevě apod.

4Žádejte zpětnou vazbu od zákazníků

Ve frekventované dny postavte svého člověka ven před dveře. Jednak aby vítal příchozí, ale hlavně proto, aby se ptal odcházejících zákazníků, jak byli nákupem spokojeni. Někteří mu mohou sdělit nějaký špatný zážitek nebo nedostatek spojený s nakupováním u vás, který byste sami jinak neodhalili, což je pro vás velmi cenná informace. A jiní vám třeba zase poví o svých potřebách, které nákupem u vás nebyly uspokojeny. To je šance pro vás přesvědčit je k návratu zpět nebo alespoň uvažovat o rozšíření svého sortimentu.

 

5Odměňte loajální zákazníky

Uspořádejte akci, pro kterou vytvoří seznam pozvaných vaši zákazníci. Může to být například sleva 15% na všechno zboží v určitý den apod. Řekněte svým nejlepším zákazníkům, že akce je pouze pro ně, jejich příbuzné a přátelé a požádejte je o jména, emailové adresy nebo telefony. Dejte svým stálým zákazníkům takovou výhodu, aby vaši měli důvod pozvat další lidi na vaši akci.

6Zapojte zaměstnance

Zeptejte se svých prodejců, kde si myslí, že má vaše firma rezervy ve využívání příležitosti při prodeji v obchodě. Dostatečně zdůrazněte, že nejde o návrhy na reklamu nebo změny v řízení firmy, ale nápady, jak prodávat více díky změnám přímo v obchodě. Zaměstnance, kteří projeví nejvíce iniciativy, pověřte zavedením změn a odměňte je, pokud změna zafunguje.

7Hledejte zákazníky ve svém okolí

Naučte vaše zaměstnance, jak využít jejich okolí - rodinné a osobní vazby - a překlopit tyto lidi na vaše zákazníky. Mnoho prodejců neumí budovat vazby a pracovat se svými kontakty a přitom desítky, možná stovky potenciálních zákazníků existují v jejich okolí.

8Buďte vnitřně přesvědčení o výhodách nákupu u vás

Nejúspěšnější prodejce většinou bývá ten, co je sám vnitřně nejvíce přesvědčený o kvalitě zboží, které prodává, a výhodnosti nákupu pro zákazníka. Nechte své prodejce si zboží pořádně „osahat“, demonstrujte jeho kvalitu, aby i oni pak mohli tyto výhody srozumitelně předat zákazníkům. Přesvědčený prodejce = přesvědčený zákazník.

Pro portál iPodnikatel.cz: Ing. Vladimír Kuchař, MARKETINGOVÁ KANCELÁŘ.CZ – redakčně upraveno.

Témata:
marketing  

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lubina Já si třeba myslím, že krize nás v budoucnu jistě čeká. Jak velká, to zatím netušíme, ale bohužel bude. Je to nevyhnutelné. Na druhé straně si myslím, že je potřeba právě podpořit prodeje například psaním PR článků. Pokud ty základy nezvládáte, zkuste kouknout zde - https://topranker.cz/pr-clanky/. Je tu stručný návod, jak napsat dobrý článek.
13.6.2019 21:21 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.