Co je potřeba si ujasnit, než začnete podnikat

Podnikání je ze strany široké veřejnosti většinou spojováno pouze s penězi, drahými auty, luxusními domy a obecně s většími možnostmi vést spokojený život. Jde o jeden z největších omylů, který mimo jiné představuje rovněž jednu z nejčastějších příčin neúspěchů v podnikání. Úspěch v podnikání stojí na vašich unikátních podnikatelských nápadech, na detailně vypracovaném podnikatelském záměru, na vašich podnikatelských kompetencích, talentu a entuziasmu. Následující článek vám pomůže uvědomit si, co všechno musíte promyslet, než se do skutečného podnikání pustíte.

Příprava na hledání nápadu k podnikání

Podnikání v ČR

Po roce 1989 platilo „co Čech, to podnikatel“, všichni lidé byli plni nadšení jaké možnosti jim svobodné podnikání dává. Každý se snažil využít své kontakty z předchozích zaměstnání, své známé, neřízenou situaci v privatizovaných podnicích apod. Někdo „kšeftařil“, někdo privatizoval obchůdek, někdo zprostředkovával, někdo radil, někdo podnikal v pravém slova smyslu.

Kdo nepodlehl této obecné euforii nebo znal situaci ve vyspělém „kapitalistickém“ světě, musel nutně zpozornět a klást si otázku „Jak je možné, že u nás každý podniká a v tom skvělém Německu, Rakousku, Anglii se lidé raději nechávají zaměstnat, proč jsou tam tak mohutné motivační programy pro podnikatelskou kariéru?“

Ti, co u podnikání vydrželi alespoň deset let, dnes již odpověď znají.

Podnikání je řehole, je to náročná služba, a to, co je vidět na ulici v podobě drahých aut a luxusních domů je

  • tvrdě odpracované (na cestě založení podniku, jeho provozování a zajištění jeho přežití je obrovský komplex problémů a starostí),
  • zdaleka se to netýká všech podnikatelů (podnikatelů je daleko více než drahých aut a luxusních domů)
  • nemůže to dělat každý (je potřeba mít schopnosti, které zdaleka nejsou dány každému).

Proto pokud chcete založit úspěšný podnik, je potřeba před tím, než budete hledat podnikatelský nápad zvážit dva důležité aspekty – proč chcete podnikat a zda máte k podnikání předpoklady.

Proč chcete podnikat?

Odpověď na tuto otázku představuje vaši motivaci k podnikání. Čím je tato motivace větší, tím větší máte pravděpodobnost, že překonáte překážky spojené s podnikáním. Dává vám představu o tom, jaké důvody k podnikání máte a z toho vyplývá, jakých obětí budete schopni pro naplnění těchto důvodů. Snad každý zažil pocit, kdy mu o něco opravdu šlo (láska k druhému člověku, koníček, dosáhnout rekordu apod.). Snad si ani neuvědomujeme, kolik energie, času peněz, námahy a obětí vynaložíme pro uspokojení takové touhy (někdy nás dokonce upozorní až okolí, že například zanedbáváme rodinu na úkor svého zájmu).

 

Obdobně má snad každý zkušenost například s učením nebo pamětí.

Některé věci jste se ve škole nemohli naučit nebo zapamatovat, některé, které byly předmětem vašeho zájmu a záliby, jste se naopak učili snadno a pamatovali jste si celou řadu detailů.

Obě tyto ukázky, kdy umíme překonat překážky (a mnohdy to ani nebolí) velmi úzce souvisí s motivací. Snad nejlépe to vystihuje přísloví „Když se chce, tak to jde“.

Motivace je vnitřní hnací síla, která směřuje aktivitu člověka k vytčenému cíli. Podnikání nemusí být správné rozhodnutí pro každého. Proto je velmi důležité, vědět proč se do podnikání pouštíte, důvod (motivace), musí být velmi silný, musí to být sen, cíl, pro který jste ochotni hodně obětovat. Případy, kdy důvodem je bohatství, nebo finanční zajištění rodiny, nebývají ty nejlepší a zpravidla nejsou dostatečně silnou dlouhodobou motivací.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Daniel Bertha "Některé věci jste se ve škole nemohli naučit nebo zapamatovat." Jde o to, že škola nás učí jak být dobrým zaměstnancem, nikoliv jak podnikat a spravovat své finance. Psali jsme o tom skvělý článek : https://www.tovarnasnu.cz/ostatni/bohati-vs-stedni-trida/
28.2.2019 16:41 | Odpovědět
Hana Kučerová Já podnikám už čtvrtým rokem a nebýt on-line poraden na netu asi by začátky byly těžší, vlastně nejen začátky, poradny využívám dodnes. Vlastně teď už skoro pořád jen jednu, ono se mi totiž stávalo, že v několika různých poradnách jsem dostala několik různých odpovědí. Takže jsem zakotvila u https://comeflexoffice.cz/poradna , má dost široký záběr a odpovědi sedí. Je to na zkušenosti každého jakou si vybere, ale je dobré ji mít. Vyhnete se spoustě nepříjemností.
27.3.2018 19:28 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.