Co se změní ve vašem životě, když začnete podnikat

Co všechno se na vašem dosavadním životě změní s podnikáním? Pravděpodobně to nebude jen výše vašeho příjmu, kvůli které do podnikání pravděpodobně jdete, ale předně si budete muset zvyknout na to, že od teď jste svým pánem jen vy sám. A to nemusí vyhovovat všem.

 

Připravte se na to, že vám podnikání změní dosavadní život

Každému, kdo si vyzkoušel klasický zaměstnanecký poměr se občas určitě postesklo po časech, kdy měl volna kolik chtěl a nemusel se trápit vypisováním žádostí o dovolenou. Podnikání je zajímavou alternativou zaměstnání, která poskytuje svobodu a časovou flexibilitu a zároveň nabízí vyšší příjmy než obyčejné zaměstnání.

Na druhou stranu je třeba myslet na to, že podnikatelská činnost s sebou nenese jen příjemné stránky a často – nejvíce ze začátku podnikání – se budete potkávat se situacemi, které jste si předtím neměli díky klidnému přístavu jménem zaměstnání možnost vyzkoušet.

 

Podnikání? To je práce, čas a energie!

Podnikání chce píli, morálku a spoustu času, shodne se nejeden podnikatel. Proces, který vede od počátečního impulsu začít podnikat, přes hledání podnikatelského nápadu a rozjezdu podnikání až k úspěšnému podniku je mnohdy náročný a začínajícímu podnikateli sebere většinu jeho energie a času.

Je tedy dobré se na takovou situaci připravit a počítat s tím, že vám podnikání může kompletně změnit vaše životní návyky, a že budete muset na čas omezit své zájmy a možná i čas strávený s rodinou.

„Podnikání mi změnilo život úplně ve všem, jsem unavená, ale zároveň mě zase nabíjí situace když to funguje, jak má a když se daří. Ale spadnout do podnikání rovnou ze studentských let je úplně jiný rozměr - máte zodpovědnost, najednou musí všechno fungovat a jde to pomalu a žijete v neustálém napětí, jestli se to zvládne“ popisuje své zkušenosti podnikatelka Markéta Střechová z Brna.

 

Spoléhat se při podnikání smíte jen sami na sebe

Ať už jde o vyřízení dokumentů pro založení živnosti, shánění dodavatelů nebo důležitých kontaktů, pravděpodobně na to budete sami. Je ale dobré mít někoho, za kým můžete přijít pro radu o podnikání a kdo vám případně pomůže. Pro podnikání je také důležitá podpora vašeho nejbližšího okolí. Ať už máte rodinu či blízké přátele, i pro ně bude vaše nová obživa velkou změnou a cestou do neznáma, a tak se nebojte o svých problémech i úspěších mluvit, aby chápali, co se děje.

Za vynaložené úsilí a investovaný čas se vám určitě povede dobře, připravte se ale na dlouhodobé pracovní vytížení. „Všechno si sice musím zorganizovat sám, udělat sám a pořád pracuji. Ale mám peníze. Co si člověk může dovolit, když má 18 tis. měsíčně? 8 tisíc dá za bydlení, 2 tisíce za telefon a zbude 8 tisíc. S tím si moc dovolit nemůžete. Lepší je mít 35 tisíc, i když to stojí více starostí.“popisuje podnikatel Michal Hluchý z Brna.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.