Fámy a fakta o podnikání aneb Co není pravda z toho, co se říká o podnikání

Kolikrát za svůj život jste slyšeli zaručenou informaci o podnikání, která se nakonec ukázala jako fáma? Především začínající podnikatelé mohou fámám často podlehnout – v pozitivním i negativním smyslu. V tomto článku vyvrátíme nejzažitější fámy o podnikání a poukážeme na fakta. Přečtěte si, co není pravda z toho, co se proslýchá o podnikání.

Mýta a fakta o podnikání

Hledání podnikatelského grálu

Již několik desítek let se vědci, podnikatelé i laici snaží objevit podstatu úspěchu v podnikání. Na téma příčiny úspěchu nebo naopak příčiny neúspěchu podniků bylo provedeno ohromné množství výzkumů. O popularitě tématu se snadno přesvědčíte zadáním klíčových slov Reasons Small Businesses Fail do vyhledávače Google, který vrátí přibližně 337 milionů odkazů.

Pro potřeby tohoto článku bylo prostudováno několik desítek zdrojů informací. Cíleně byla jako zdroj informací vybírána převážně zahraniční poradenská centra zaměřená na profesionální pomoc při zakládání podniku nebo řízení malých a středních podniků. Tato centra jsou v každodenním kontaktu s podnikateli, znají jejich nejčastější problémy, pomáhají je podnikatelům řešit a mají tedy ty nejaktuálnější informace o tom, s čím se podnikatelé nejvíce potýkají.

Situace v České republice je v mnohém podobná situaci začínajících podnikatelů v jiných zemích.

 

Mýty a fakta o podnikání

Většina lidí bez podnikatelské zkušenosti a bez ohledu na dosažené vzdělání podléhá při hodnocení podnikání a podnikatelů určité šablonovitosti myšlení. Vytváří si názory bez znalosti uvedené problematiky, na základě kusých a neúplných informací, informací z druhé ruky, fám a pomluv. Mezi lidmi se tak udržuje řada mýtů o podnikání. Většina z nich se nezakládá na pravdě.

1 Není pravda, že podnikatelem se člověk musí narodit

Je snadné představit si, že se člověk narodí s talentem podnikatele, stejně tak jako se rodí lidé s talentem pro hru na klavír, kreslení nebo sport. Ale zapomíná se na to, kolik hodin tvrdé práce, tréninku, nepovedených vystoupení, prohraných zápasů musí „talentovaný“ člověk podstoupit, aby se mezi ostatními „netalentovanými“ lidmi prosadil a uspěl. Stejně tak je to i s podnikáním. Člověk může mít přirozený talent vidět podnikatelskou příležitost, ale jestli ji uchopí a dovede do zdárného konce, to z toho nevyplývá.

2 Není pravda, že podnikat může kdokoliv

Toto tvrzení je opakem předchozího mýtu a také neplatí. Téměř kdokoliv může zkusit podnikat, ale nápad (byť výjimečný) sám o sobě nestačí. Jestli u podnikání vydržíte a dosáhnete výsledků, které jste si předsevzali, je výsledkem tvrdé práce a soustavného učení stejně jako v předchozím případě.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.