Fámy a fakta o podnikání aneb Co není pravda z toho, co se říká o podnikání

Kolikrát za svůj život jste slyšeli zaručenou informaci o podnikání, která se nakonec ukázala jako fáma? Především začínající podnikatelé mohou fámám často podlehnout – v pozitivním i negativním smyslu. V tomto článku vyvrátíme nejzažitější fámy o podnikání a poukážeme na fakta. Přečtěte si, co není pravda z toho, co se proslýchá o podnikání.

3 Není pravda, že podnikatelé hodně riskují

Každá práce má své výhody, nevýhody i určitá rizika. Jestliže se spoléháte na zaměstnavatele, který vám určuje, co máte dělat a jak, riskujete, že při jeho špatném rozhodnutí přijdete o práci.

Podnikatel se rozhoduje sám za sebe a nese přirozeně větší riziko, protože neriskuje jen ztrátu svého zaměstnání, ale i ztrátu finančních prostředků vložených do podniku. Při rozhodování o nové zakázce, o investicích do nových strojů nebo při vstupu na nové trhy jako podnikatel nebo manažer nikdy nemáte k dispozici všechny potřebné informace, nemáte jistotu. Ale čím lepší informace máte, tím nižší je riziko chybného rozhodnutí. Pro úspěšné podnikatele/manažery je vědomí rizika velmi důležité, proto dbají na získání dostatečného množství relevantních informací, které jim rozhodování ulehčí, a cíleně hledají způsoby, jak riziko dále snížit.

4 Není pravda, že podnikatelé jsou nezávislí a nikdo jim neříká, co mají dělat

Jako zaměstnanci máte obvykle jednoho nadřízeného, plníte jeho pokyny a požadavky, snažíte se s ním vyjít, aby byl spokojen a dobře vám platil za práci. Jako podnikatelé sice nadřízeného nemáte, ale přesto se snažíte dobře vycházet s dodavateli, zákazníky, společníky a zaměstnanci, věřiteli a stejně tak se svým životním partnerem a ostatními členy rodiny, kteří si žádají váš čas a zájem. Výhoda podnikatele spočívá v tom, že se může svobodně rozhodnout, kterému člověku, zakázce nebo úkolu dá přednost.

 

Ale někteří podnikatelé se cítí být požadavky a nároky obchodních partnerů vázáni daleko více, než když byli zaměstnanci, protože nesou své jméno na trh a nemohou se na nikoho vymlouvat. Tlak významného zákazníka může být vnímán ještě silněji, než tlak nadřízeného v zaměstnání.

5 Není pravda, že s dostatkem peněz jde vše bez problémů

Někteří lidé věří, že kdyby získali velké množství peněz, jejich život by se rázem změnil. Existuje řada příkladů výherců loterií, kterým se sice život dočasně prudce změnil k lepšímu, ale následně se jim peníze rychle rozkutálely. I tady totiž záleží na tom, jak se rozhodnete s penězi naložit, jak plánujte, jak investujete, jak si umíte spočítat náklady a výnosy atd. Peníze jsou prostředkem, nástrojem k dosažení toho, po čem toužíte, ne cílem. Máte-li dobrý podnikatelský nápad, určitě najdete někoho, kdo to umí ohodnotit a peníze na rozjezd podnikání se najdou. Máte-li ale na začátku podnikání hodně peněz, můžou se vám rozkutálet stejně rychle jako výhra v loterii, pokud s nimi neumíte hospodařit.

Oprostit se od těchto a dalších mýtů o podnikání je prvním krokem, pokud uvažujete o kariéře podnikatele.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.