Jak se vyhnout chybám na samotném začátku podnikání

Nikdo z nás není neomylný a každý má právo na chybu, podnikatele nevyjímaje. Zároveň však platí, že stejnou chybu byste neměli opakovat. V ideálním případě byste se měli poučit z chyb ostatních podnikatelů, než je uděláte vy sami. A právě proto je tu následující článek.

 

Nejčastější chyby zájemců o podnikání

Žádný učený z nebe nespadl

Chybám na počátku podnikání se i přes poctivou přípravu na podnikání nevyhne nikdo, jde jen o to, aby se nestaly pravidlem a nepřecházely se bez přiměřené reakce k jejich odstranění nebo zamezení jejich opakování. V tomto kontextu je důležité být skutečně přesvědčen, že podnikat chcete a jste připraven mu přinášet osobní oběti. Počítáte s tím, že vám podnikání změní život? Máte dostatek energie a nadšení pro svoji myšlenku? Pak pravděpodobně překonáte většinu problémů na začátku podnikání.

 

V čem zájemci o podnikání chybují nejčastěji

Jednou ze základních chyb budoucího podnikatele bývá, že má relativně jasnou představu co bude dělat. Respektive představu o již fungující a zaběhnuté firmě s jasným výrobním programem, dostatkem kapitálu a převažující poptávkou zákazníků nad kapacitními možnostmi produkce.

Tento zájemce o podnikání pracoval například jako zaměstnanec v truhlářské dílně. Je vyučen v oboru, má praxi, umí ze dřeva vyrobit skoro všechno, zná část zákazníků osobně. Doposud vždy dostal jasný požadavek co má udělat, dostal materiál, výkres a termín předání zákazníkovi. Pro výrobu, respektive konkrétní zakázku, měl všechny potřebné stroje a zřízení. Měl jedinou starost – udělat práci tak, jak se od něj chtělo - kvalitně a včas. Pokud má představu, že se toho po zahájení podnikání až tolik nezmění, je to jedna ze základních chyb.

 

Je v pořádku mít jasnou vizi, tj. cíl, kam se chcete dostat, ale musím znát i dílčí kroky přípravy na podnikání, které vás k němu dovedou. Nestanovení postupných navazujících kroků je další nejčastější chybou, protože na začátku podnikání se chyby objeví, ale to už většinou není moc času k jejich řešení a mohou se tak stát nepřekonatelným problémem. Jednotlivé kroky nelze přeskočit nebo neprovést, protože ve svém důsledku dříve nebo později mohou mít negativní dopad jak z hlediska nedokončení zakázky, ztráty zákazníka, neuhrazení pohledávky až po insolvenční řízení a konkurz. Takový neslavný konec podnikání si na začátku nikdo nepřeje.

Další chyby na začátku podnikání

    • Neexistuje základní finanční model, podnikatelská finanční rozvaha. Nedostatečné zajištění počátečního kapitálu a zohlednění časového nesouladu vynaložení finančních prostředků a  jejich připsání na účet. Máme vytvořenu finanční rezervu? Umíte řídit svoje finance?
    • Není definováno přesné stanovení cílové skupiny, prostředky a formy jeho oslovení. Uvědomujete si rozdíl v komunikaci podle konkrétního zákazníka? Jak efektivně oslovíme studenta a jak seniora?
    • Rozdělení času pro práci, rodinu a odpočinek. Jen vyvážený pracovní a soukromý život vede k úspěchu v podnikání. Říká vám něco pojem „zdravý životní styl?“
    • Nekoncepčnost a ustrnutí ve vývoji a vymýšlení nového. Je uměním uvědomit si, že i úspěch a peníze může člověka negativně změnit. Mějte na paměti, že nic není nastálo, o vše je třeba neustále pečovat a bojovat.

Podnikání je výzva, která přeje připraveným. Pokud si uvědomujete okolnosti a potenciální dopady popsaných, nejčastěji se opakujících chyb na začátku podnikání, jste na správné cestě.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.