Jsem (ne)zaměstnaný, mám začít podnikat?

Podnikání je aktivita, při které si šikovní jedinci dokáží plnit své sny a zároveň vydělat peníze. Možná že i vy uvažujete, zda by pro vás nebylo lepší podnikání, než hledání zaměstnání, které třeba nebude podle vašich představ. V rozhodování vám pomůže následující článek.

Zaměstnání nebo podnikání?

Každý může mít nějakou vysněnou práci, po které vždy toužil. Pokud přemýšlíte o tom, že teď, když nemáte zaměstnání, je na čase vzít svůj osud pevně do svých rukou a začít podnikat, neunáhlete se. Ne každý člověk se hodí pro podnikání.

Pokud  vás ale pozice zaměstnance již v minulosti omezovala a cítíte se schopni nést břímě zodpovědnosti svých rozhodnutí a povinností, tak jste těmi správnými adepty na podnikatele. Lidem, kteří se nebojí přebírat zodpovědnost a mají silnou touhu seberealizace, nabídne podnikání dostatečné uspokojení a další výhody, které možnost plánování svého času nabízí.

Ztráta zaměstnání by ale neměla být tím hlavním důvodem pro zahájení podnikání. Tento krok byste měli učinit až po zralé úvaze a dostatečné přípravě. Podnikání je nelehké a výsledek bude možná daleko od vašich představ, anebo přijde mnohem později, než očekáváte. Zkuste si nejprve udělat jednoduchý test, abyste zběžně zjistili vaše podnikatelské vlohy.

Na co se v rozhodování zaměřit

Než se opravdu rozhodnete, že začnete podnikat, ujistěte se, že víte o všech nesnázích, které by vám podnikání mohlo přivodit. Nejde totiž jen o to, být svým pánem. V podnikání se nevyhnete chybám, zklamáním ani potížím.

Podnikatel musí mít jistou dávku chuti a odvahy riskovat. Je tedy velmi důležité před rozběhnutím vlastního podniku vyhodnotit klady, zápory a zvážit možná rizika podnikání. Zvažte také, zda máte již dostatek zkušeností pro podnikání v oboru, v němž chcete začít samostatně podnikat.

 

Je to také vyšší dávka stresu než v obyčejném zaměstnání, delší pracovní doba a větší vytíženost, nejistý příjem, nutnost přísné sebe-disciplíny a pracovní morálky, co dělá podnikání tak náročné. Podnikání vás může uvést do situace, kdy se budete muset uskromnit a upřednostnit podnik před sebou a rodinou a podobně.

Nadšení a radost z toho, že se můžete věnovat vlastní zálibě, může rychle opadnout a to hlavně proto, že než se dostanete do fáze, kdy skutečně podnikáte a pracujete jen na tom, co vás baví, musíte projít mnohými úřady, vyprázdnit své konto nebo se dokonce zadlužit, zařídit si pracovní prostředí, nakoupit materiály, získat důvěryhodné dodavatele a své vlastní klienty. A když se podniku nakonec nebude dařit, zůstanou vám jen oči pro pláč.

Pokuste se co nejpodrobněji popsat, co si myslíte, že budete muset pravidelně (denně) a systematicky dělat. Opravdu si stále myslíte, že podnikání je pro vás to pravé?

Není jednoduché si přiznat, že by pro vás podnikání nebylo vhodné a „zaslepenost“ radostí z vašeho podnikatelského nápadu může způsobit, že to opravdu nebudete schopni rozpoznat. Zkuste své plány diskutovat s vaším okolím, rodinou a přáteli a nechte si chvíli na rozmyšlenou, než budete schopni váš plán vidět se zdravým odstupem. Vyhněte se ale radám, které nemají s vašimi schopnostmi nic společného.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.