9 byrokratických překážek podnikání v České republice

Zahájení podnikání v ČR je plné nezbytných byrokratických kroků. Podívejme se na devět nejtěžších, které vás nejspíše neminou.

1Start podnikání

Světová banka a Mezinárodní finanční korporace (IFC) staví Českou republiku na 93. místo na světě z hlediska obtížnosti zahájení podnikání, a to hlavně z důvodu byrokratických překážek, které stojí v cestě začínajícím společnostem. Firmy musí kromě jiného nechat notářsky ověřit své zakládací listiny a nájemní smlouvu a vyřídit potřebné náležitosti na živnostenském odboru a místně příslušném obchodním soudu.

2Stavební povolení

Získání stavebního povolení předchází 21 různých kroků, které trvají v průměru 247 dní. Firmy musí navštívit velké množství různých úřadů od městského úřadu přes místního dodavatele elektřiny, dopravní úřad a požárníky až po katastr nemovitostí a další státní úřady.

3Dodávky elektřiny

V oblasti dodávek elektřiny se podle Světové banky a IFC umístilo Česko o něco lépe, a to na 42. místě na světě. Státní distribuční společnost PREdistribuce provádí kontroly a další práce. Získat smlouvu o připojení k síti a doba čekání na schválení připojení může trvat až čtyři měsíce.

4Zápis nemovitosti

V rámci zřízení místa podnikání je zápis nemovitosti mnohem snazší a hladší proces. Přesto zabírá v průměru až 31 dní, z čehož nejvíce času strávíte vyřizováním zápisu do katastru nemovitostí.

5Získání úvěru a ochrana investorů

Díky dobré dostupnosti informací o úvěrové historii občanů a firem je získání úvěru v České republice relativně snadné. Na druhou stranu ale není příliš rozvinutý institut ochrany investorů a z hlediska indexu zveřejnění a indexu vnitřního obchodování se řadí Česká republika pod průměr zemí OECD.

6Placení daní

Ačkoliv právnické osoby platí různé daně a zálohy jen v osmi termínech v průběhu celého roku, zpracování daní může zabrat až 405 pracovních hodin. Jen zpracování podkladů pro sociální zabezpečení pak zabere 217 hodin a zpracování daně z příjmu právnických osob a DPH pak také trvá poměrně dlouho. V tomto ohledu řadí Světová banka a IFC Českou republiky na celosvětové 122. místo.

 

7Přeshraniční obchod

Obchodování přes hranice je oblast, ve které se podle Světové banky a IFC Česká republika umístila na prvním místě. Příprava podkladů pro vývoz zboží trvá jen hodinu a stejně tak je tomu i při dovozu zboží a celý proces vyžaduje vyplnění jen čtyř dokumentů. Poté je možné zboží dát k přepravě a neplatí se žádné poplatky. 

8Vymahatelnost smluvních závazků

Celých 611 dní v průměru zabere proces vymáhání smluvních závazků a náklady na něj jsou vyšší, než je průměr OECD. Soudní proces, rozsudek a jeho výkon mohou být velmi pomalé.

9Řešení insolvence

V případě insolvence lze očekávat, že z každého dolaru získáte zpět 66 centů, což je méně, než je průměrných 72,3 centu v zemích OECD. Insolvenční řízení trvá v průměru 2,1 roku. 

 

autor
tmf
TMF Group

Známe místní prostředí a jsme připraveni vám pomoci orientovat se v něm a překonat jeho nástrahy. Až už si přejete otevřít pobočku v České republice nebo jen potřebujete zefektivnit své aktivity v zemi, obraťte se na nás.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Martin366 V případě problematiky virutálního podnikání bych se určitě obrátil na http://www.sidlobezlimitu.cz, kde si umíte vytvořit virtuální sídlo firmy v Praze již od 90 KČ, a to vše vyřešíte online z pohodlí domova.
25.2.2020 17:25 | Odpovědět

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.