Co říká zákon na podnikání manželů

Pokud podnikáte v páru a hodláte vstoupit do stavu manželského, měli byste vědět, co to udělá s vaším byznysem. Čtěte pozorně, jak se na společné podnikání manželů dívá česká legislativa. Zákon za vás prostudoval a s radostí vám přetlumočí advokát Pavel Kropáček.

V tomto článku se zaměříme na vybrané aspekty společného podnikání manželů, režimem jejich společného jmění a některé otázky rodinného závodu, který je v současné legislativě zakotven od účinnosti nového občanského zákoníku, a který značně zjednodušil společnou účast manželů a dalších příbuzných na společném podnikání.

Společné jmění manželů

V první řadě je velice důležité vymezit, jakým způsobem se řídí majetkové právní poměry manželů. Majetkové režimy manželů mají totiž v řadě případů dopad jak na samotný vznik podnikání jednoho z manželů, tak na zisky z tohoto podnikání plynoucí.

Společné jmění manželů je souhrn vymezených částí majetku a zároveň také některých dluhů jednoho z manželů. Zákon manželům umožňuje, aby si zvolili, zda se podřídí zákonnému režimu majetkového práva manželů nebo si majetkový režim stanoví odlišně (často se hovoří o tzv. předmanželské smlouvě). Zde se budeme nadále zabývat pouze zákonným režimem, protože ten v praxi zdaleka převažuje.

 

Občanský zákoník stanoví, že součástí společného jmění manželů je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé současně za trvání manželství (z tohoto pravidla však existuje několik zákonných výjimek).

Z výše uvedené definice tak vyplývá, že součástí společného jmění manželů bude i zisk z podnikání jednoho z manželů. Občanský zákoník zároveň stanoví, že součástí společného jmění manželů je také podíl manžela v obchodní společnosti, pokud tento podíl jeden z manželů nabyl za trvání manželství. Zákonný režim tak umožňuje druhému z manželů brát plody a užitky, zejména pak zisk (tedy podíl na zisku či dividendu), který z takového podílu ve společnosti plyne. Zároveň je nutné poznamenat, že je nutné trvat na souhlasu druhého z manželů, pokud by mělo dojít k převodu tohoto obchodního podílu, např. ve společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti.

Pokračování najdete v říjnovém e-magu Starting Up

o autorovi PavelKropacek
Mgr. Pavel Kropáček

Advokát, zakladatel Kropáček LEGAL, advokátní kancelář, s.r.o. a projektu PrávoProPodnikatele.cz. Advokátní kancelář Mgr. Pavla Kropáčka se zaměřuje na právo internetu, právo informačních technologií a e-commerce. Zajišťuje komplexní právní poradenství pro start-upy i projekty, které na trhu působí již delší dobu. Pro internetové projekty navrhuje celkové právní a daňová řešení, sepisuje smluvní dokumentaci, řeší autorskoprávní ochranu projektů, otázku pracovního práva a záležitosti obchodních společností a nemovitostí. V rámci webového projektu PrávoProPodnikatele.cz se dlouhodobě zaměřuje na tvorbu obchodních podmínek pro klasické e-shopy i unikátní internetové projekty, tvorbu smluvní dokumentace a právní ochranu projektů a know-how, to vše on-line.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.