Freelancing – podnikání „na volné noze“

Slyšeli jste už o freelancingu? Víte, v čem je specifická práce "na volné noze"? Ne? Pak si určitě nenechejte ujít následující článek, protože tato forma podnikání může být právě pro vás vhodná.

Práce "na volné noze"

Kdo jsou freelanceři?

Podnikání „na volné noze“freelancing – je úzce sepjato s osobností podnikatele, jeho dovednostmi a znalostmi. Nejčastěji tento druh podnikání provozují překladatelé, tlumočníci, různí řemeslníci, umělci, poradci, lektoři, konzultanti nebo například  profesionálové z oblasti IT (programátoři, webdesignéři) apod.

Freelanceři jsou nezávislí profesionálové, jejichž povolání je založeno na osobní zkušenosti s výkonem jejich profese (mají speciální dovednosti či znalosti, které jsou jejich klíčovým know-how). Nenechávají se v podnikání zastupovat značkami, ale provozují svou podnikatelskou činnost pod svým vlastním občanským jménem. Znamená to, že freelanceři jsou podnikatelé, kteří jsou ztotožňovaní se svým povoláním, proto je u nich zásadní dbát na dobrou pověst a soustavně ji podporovat prostřednictvím kvalitně odvedené práce.

Proč podnikat „na volné noze"?

V podnikání na volné noze jde o vyváření hodnot ve svůj vlastní prospěch (profesní rozvoj a s ním související úspěch v podnikání), nikoliv pro prospěch firmy či zaměstnavatele. Proto jsou nezávislí profesionálové neustále nuceni zvyšovat si svou kvalifikaci a rozvíjet své dovednosti. Odměnou za oddanost své profesi je jim seberealizace a možnost dosažení profesního a společenského uznání, což je zároveň hlavní motivací, proč se do podnikání formou freelancingu pustit.

Jak vytvořit podnikatelský záměr při freelancingu?

Při vytváření freelancingové koncepce podnikání je nutné dbát na to, abyste příliš nesklouzávali do provozování činností, které jsou vhodnější spíše pro firmy. Omezením v podnikání freelancerů jsou hranice jejich osobních možností, nemohou totiž - a ani by neměli chtít -  zastat stejný objem či okruh prací jako firmy z oboru. Jedinečností freelancera je právě jeho úzká specializace na jednu nebo maximálně dvě činnosti, které ale dokáže vykonávat ve vysoké kvalitě, proto jej v podnikání neohrožuje konkurence ze strany velkých firem. Nesnažte se tedy poskytovat komplexní služby a vyberte takovou podnikatelskou strategii, které bude odpovídat vašim možnostem, a tu pak zpracujte v podnikatelský záměr.

Jak začít podnikat jako freelancer?

Zahájení podnikatelské činnosti „na volné noze“ s sebou nese samozřejmě také nutnost financovat výdaje spojené se začátkem podnikání. Oproti jiným typům podnikání však freelancing vyžaduje mnohem menší finanční investice (náklady lze běžně pokrýt z vlastních zdrojů), protože klíčovým kapitálem při vstupu do podnikání jsou samotné znalosti či dovednosti nezávislého profesionála. Odpadá jim tak anabáze při shánění finančních prostředků na start podnikání.

 

Formálně nezávislí profesionálové podnikají jako živnostníci a řídí se tak živnostenským zákonem (vyjma svobodných povolání), tzn. že jejich podnikání začíná založením živnosti. Rozjezd podnikání na volné noze většinou trvá 1 až 2 roky, záleží na tom s jakou dynamikou je podnikatel schopen pracovat a získávat zakázky.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.