Nová krev českého podnikání, díl 2: Knihy s duší

Vášnivý čtenáři budou jistě souhlasit, když řekneme, že knihy mají duši. A jak by taky ne – vždyť každý čtenář vtiskne do knihy sám sebe a utváří si příběh díky své vlastní představivosti.

Markéta Špundová a Hana Knopfová se rozhodli knihám vdechnout duši čtenáře ještě o trošku víc. Vyrábí totiž Knihy s duší, které obsahují ilustrace a fotografie malého čtenáře. Tomu je tak kniha vyrobena na míru, vypráví jeho vlastní příběh. Jaká byla jejich cesta?

Jak dlouho jste o podnikání přemýšlely, než jste se do toho pustily? Čeho všeho se Vaše myšlenky týkaly?

Cesta za konečnou podobou našich knih byla opravdu velice dlouhá, dokonce si dovolíme říct, že to nebyla zrovna procházka růžovou zahradou. Ze začátku byl náš koncept trošku jiný, přály jsme si vytvářet knihy, které by byly pro děti 100% na míru včetně celého textu a ilustrací, tato varianta však byla finančně velice náročná. Na současné podobě knih jsme pracovaly přibližně dva roky.

Co pro Vás podnikání znamená?

Podnikání je pro nás určitou svobodou a také „povoláním“, díky němuž člověk může získat práci svých snů. Práci, která je stejně jako naše knihy na míru.

Měly jste z podnikání obavy, nebo to pro Vás byla jasná volba?

Samozřejmě jsme ze začátku obavy měly, především proto, že jsme obě byly v začátcích podnikání studentky a veškeré náklady jsme musely financovat jen my dvě. Ty největší překážky jsme ale překonávaly především díky tomu, že jsme měly jedna druhou.

Podpořilo Vás vaše okolí nebo vás od podnikání odrazovali?

Ze začátku nás většina známých a přátel od podnikání odrazovala, ale našli se mezi nimi samozřejmě i ti, kterým se náš nápad moc líbil a od začátku nám fandili. Díky účasti a umístění se v podnikatelských soutěžích (Podnikavá hlava, T-mobile Rozjezdy) jsme začaly získávat stále větší podporu i z řad odborníků a podnikatelů.

Napsaly jste si na začátku podnikatelský plán anebo jste do podnikání skočily po hlavě? Pokud ano, v čem se plán lišil od reality?

Jelikož jsme se již v úplných začátcích našeho podnikání přihlásily do soutěže Podnikavá hlava, musely jsme porotcům předložit promyšlený podnikatelský plán, který nám také byl jakýmsi průvodcem pro naše další kroky.

Co byl zlomový okamžik pro Vaše podnikání?

Zlomových okamžiků bylo hned několik, výhry v podnikatelských soutěží a také zájem médii. Asi nejvýraznější bylo naše účinkování v pořadu Sama doma a také natočení reportáže do pořadu ČT 1.

Téměř každý začínající podnikatel řeší finance. Jak jste na tom za začátku byly Vy? A jak je řešíte dnes?

Finance byly od začátku asi tou největší překážkou, protože jsme vše financovali samy, takže veškeré finance z brigád šly na Knihy s duší, v současné době se nám ale počáteční náklady postupně vrací v podobě prodaných knížek. Pokud bychom však získaly investora, mohly bychom v kratší době připravit novinky, které chystáme.

Kapitál jste tedy nesháněly u banky, ani u někoho z rodiny či přátel?

Obě jsme se hned v začátcích shodly, že si nechceme půjčovat peníze od banky, protože jsem se bály, že bychom tento závazek třeba jednou nemohly splácet. Díky tomu, že jsme obě v době studia pravidelně chodily na brigády, nemusely jsme si ani peníze půjčovat od rodiny.

Bez čeho se v podnikání podle Vás nikdo neobejde a bez čeho se neobejdete Vy?

Dle našeho názoru se podnikání neobejde bez zapálení a radosti z práce. My se zase neobejdeme jedna bez druhé.

Co byste poradily těm, kteří ještě neudělali první krok a podnikání stále zvažují?

Určitě bychom jim řekly, ať se nebojí a zkusí to, pokud ví, že je to práce, po které touží, není proč váhat. Poznaly jsme, že podnikání není tak jednoduché, jak jsme si třeba v začátcích myslely, ale o to více životních zkušeností a zážitků nám přineslo.

IMG 3771Spousta začínajících podnikatelů přemýšlí stejně jako Markéta a Hana – mají strach se obracet na banku, protože se bojí, že své závazky nesplní a ocitnou se ve dluhové pasti. Jaké řešení je v takovém případě na místě? Lze udělat nějaké kroky, aby jsme si mohli být jistí, že své závazky splatíme? Na to nám odpoví pan Josef Laurenčík z České spořitelny.

Bude to znít jako klišé, ale velice důležité je mít precizně udělaný podnikatelský plán, kterému věříte. Součástí musí být dobře připravená strategie prodeje. Velikou výhodou pak samozřejmě jsou již nasmlouvaní odběratelé, což je ale jedno z nejtěžšího a ne každý tuto výhodu může mít. Dalším předpokladem je víra v daný projekt a maximální soustředění se na cíl, což je ale doufám samozřejmostí.

V případě, kdy se dostanete do stavu zvažování cizí investice, je velice důležité vybrat si variantu, která začínajícím podnikatelům svými parametry nejvíce vyhovuje. Zaměřím se teď pouze na bankovní sektor, který je z pohledu rizik pro podnikatele vskutku nejbezpečnější. Obecně lze říci, že začínající podnikatelé mají pramalou šanci u bank získat adekvátní formu financování. Banky jednoduše začínajícím podnikatelům nechtějí peníze půjčovat, právě kvůli vysokému riziku návratnosti investice.

Některé české banky však zahájili spolupráci s EIF (Evropský investiční fond) na novém programu, který má za cíl podpořit právě začínající podnikatele. Česká Spořitelna je součástí tohoto programu. Začínající podnikatelé mají díky tomuto programu velkou šanci získat investici až do výše 650 tis. Kč, což je na začátek podnikání vskutku zajímavá suma. Výhodou pak je, že takto poskytnuté úvěry jsou zajištěné právě zárukou z EIF a podnikatel nemusí bance zastavovat třeba dům nebo byt.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.