Nová krev českého podnikání, díl 3: Makronky Malý princ

Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho je knížka, kterou zná snad každý a hodně lidí ji pochopilo až v dospělosti. Paní Radka má jednoho malého prince doma a díky němu se začala živit tím, co ji naplňuje – pečením makronek. Když synkovi paní Radky diagnostikovali autismus, hledala cestu, jak se odreagovat, dát volný průchod myšlenkám a přestat se zbytečně strachovat. Pečení byla jasná volba. Paní Radka absolvovala cukrářský kurz v Paříži a vykročila vstříc lepším zítřkům coby podnikatelka.

Jak dlouho jste o podnikání přemýšlela, než jste se do toho pustila? Čeho všeho se Vaše myšlenky týkaly?

K podnikání jako takovému jsem se dostala úplnou náhodou. Nemoc syna mi nedovolovala vrátit se na své běžné pracovní místo a na přemýšlení nebylo ani moc času. Potřebovala jsem být variabilnější vůči rodině a potřebovala jsem najít sama sebe. Toto vše se mi podařilo spojit a ještě k tomu dělám něco, co mě opravdu baví a mám to ráda.

Co pro Vás podnikání znamená?

Podnikání se stalo mou obživou, koníčkem i příležitostí poznat mnoho zajímavých lidí. Je to škola života sama o sobě. Člověk se stále učí, nejen v poznávání druhých, ale i sebe samotného. Makronky Malý princ jsou moje nová životní cesta, která mě opravdu baví.

Měla jste z podnikání obavy, nebo to pro Vás byla jasná volba?

Obavy jsem rozhodně měla. Nikdy nedokážete přesně odhadnout, zda-li budou mít zákazníci právě o váš produkt dostatečný zájem. Navíc je tu silná konkurence. Šla jsem do toho původně hodně opatrně. Nedělala jsem si přehnané iluze o velkém úspěchu. Z počátku jsem si přála jen si svým koníčkem občas přivydělat, postupem času se z toho stalo podnikání.

Podpořilo Vás okolí nebo Vás od podnikání odrazovali?

Okolí mě z počátku rozhodně odrazovalo. Lidé mě neustále odrazovali od podnikání. Mé nejbližší okolí se bálo investic, které jsou na počátku nutné. Jejich obavy také posilovali jiní lidé a trochu se báli mé důvěřivosti v tomto směru. I přes všechny tyto obavy mě ale nakonec maximálně podpořili a podporují do dnes.

Makronky 2Napsala jste si na začátku podnikatelský plán anebo jste do podnikání skočila po hlavě? Pokud ano, v čem se plán lišil od reality?

Skočila jsem do podnikání doslova po hlavě. Nějaký podnikatelský plán jsem si už na počátku sama vytvořila v hlavě, ale že bych ho měla vyloženě napsaný, to ne. Vedl mě a dodnes vede nějaký instinkt, kterého se snažím držet. Po tom, co se ze mě skutečně stala podnikatelka, jsem si stanovila vize na to, kde bych chtěla být za rok, za 5 let a kde za 10. Tyto pilíře mě dál motivují a nutí k tomu, abych se snažila posouvat se stále dál.

Co byl zlomový okamžik pro Vaše podnikání?

Rozhodně to byla soutěž pro začínající podnikatele T-Mobile Rozjezdy. Podařilo se mi vyhrát krajské kolo za Královéhradecký kraj. Díky T-Mobile se o mě začala zajímat média, a moje práce se dostala lépe k lidem. Bez této soutěže by moje kariéra neměla tak rychlý start.

Téměř každý začínající podnikatel řeší finance. Jak jste na tom za začátku byla Vy? A jak je řešíte dnes?

I v tomto směru mi pomohly Rozjezdy. Mezi jednu z výher patřila i finanční odměna, díky které jsem mohla nechat vyhotovit projekt na mou dílnu – první českou makrónkovou výrobnu. A zbytek financí? Nejsem moc velký zastánce půjček, takže se snažím veškeré vydělané finance vracet hned do podnikání. Na potřebné věci tak čekám delší dobu, ale když si například nového pomocníka do výrobny mohu koupit za své vlastní finance, má to pro mě mnohem větší cenu.

Sháněla jste kapitál u banky, nebo jste požádala o pomoc někoho z rodiny či přátel?

Malý kapitál na počátek výstavby jsem řešila u banky.

Bez čeho se v podnikání podle Vás nikdo neobejde a bez čeho se neobejdete Vy?

Podnikání vás musí bavit a naplňovat. Nejde ho dělat z povinnosti. Mám zkušenost s tím, že moji obchodní partneři si z větší části k podnikání museli najít svou cestu. Většina z nich jako podnikatelé rozhodně nezačínali, stejně jako já. Až nějaká životní zkušenost je donutila dát se jiným směrem. A právě tyto lidé to dělají srdcem a jejich podniky mají neskutečnou duši a potenciál. A věřím, že i váš zákazník moc dobře pozná, jestli pro něho své produkty připravujete rádi.
A já? Já bych se do podnikání nemohla pustit, kdybych k tomu všemu neměla tak báječnou podporu od své rodiny a svých nejbližších.


Co byste poradila těm, kteří ještě neudělali první krok a podnikání stále zvažují?

Zvažte si všechna pro a proti. Zvažte dobře finance, jaké vás bude vaše podnikání stát. I já byla v této fázi rozhodování, a proč jsem do toho nakonec šla? V jedné mé oblíbené kavárně stojí citát: ,,Skoč, křídla roztáhneš cestou“ a tak jsem skočila…

Ne každý má to štěstí, že vyhraje v soutěži podnikatelských nápadů finanční obnos, který mu pomůže usnadnit start vytouženého podnikání. Jak si jednoduše pomoct, vám poradí pan Josef Laurenčík z České spořitelny.

Případy, kdy začínající podnikatelé nepotřebují na počátku cizí investici, jsou samozřejmě výhodou, ale ne každý toto štěstí má. Pro ostatní začínající podnikatele může být schůdnou cestou investice od banky. Je obecně známo, že banky právě začínajícím podnikatelům příliš půjčovat nechtějí. Cestou, jak jednodušeji peníze získat, je záruka z EIF (Evropský investiční fond). Česká Spořitelna je jednou z českých bank, které s EIF navázali spolupráci, aby mohli pomáhat prostřednictvím programu pro podporu začínajících podnikatelů. Je to jednoduchý způsob, jak může právě začínající podnikatel až do 3 let podnikání, získat peníze z bankovního trhu. Začínající podnikatelé tak můžou získat až 650tis. Kč, se zárukou EIF, bez zbytečné administrativy a za předem jasně stanovených parametrů pro podnikatele. Výhodou pak je, že není potřeba takový úvěr zajišťovat např. nemovitostí.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.