Nová krev českého podnikání, díl 5. - Maringotka snů

Paní Kateřina Hadravová cestuje v létě se svou Bylinkovou maringotkou a jak to tak bývá – když se věnujete něčemu, co vás baví, už nechcete dělat nic jiného. A tak se pustila i do výroby maringotek na přání. Z obyčejné maringotky vytvoří umělecké dílo, kde budete chtít trávit svůj volný čas zaručeně i vy.

Jak dlouho jste o podnikání přemýšlela, než jste se do toho pustila?

Dlouhodobě již pracuji na volné noze formou výtvarných a autorských zakázek. Tím, že s mojí Bylinkovou maringotkou přes léto hodně cestuji a naopak přes zimu stojíme, hledala jsem něco, co můžu dělat přes zimu. Začalo to zavařováním marmelád na palačinky, ale zároveň jsem chtěla tvořit výtvarně a tak mě napadlo, proč nezkusit výrobu maringotek, které jsou vlastně sami o sobě jedinečným uměleckým kouskem.

Celý projekt trval cca tři roky - od nápadu na první maringotku, přes její realizaci a tvorbě bylinkové instalace a divadla až k výrobě další maringotky na zakázku.

Co pro Vás podnikání znamená?

Podnikání je pro mě platforma pro realizaci kreativních nápadů. Možnost jak esteticky a eticky ovlivňovat spotřebitele a s tím spojená zodpovědnost. Je to pro mě možnost vyvíjet se směrem, který mě zajímá, a učit se pracovat s materiálem a nástroji.

Měla jste z podnikání obavy, nebo to pro Vás byla jasná volba?

Byla to pro mě spíše jediná možnost, protože jsem nenašla nikoho, kdo by chtěl zaměstnat člověka, který dělá to, co já.

Podpořilo Vás vaše okolí nebo vás od podnikání odrazovali?

Zatím mě odrazuje systém pro podnikatele jako takový. Uvítala bych jako podporu v podnikání začátečnický balíček, kdy bych si mohla např. na 6 měsíců podnikání zkusit “nanečisto” bez nutnosti živnostenského listu a placení odvodů. Myslím, že by se našli i další odvážlivci, zkoušející, zda jim pšenka pokvete s tím, že nemají co ztratit a nehrozí jim zadlužení.
Napsala jste si na začátku podnikatelský plán anebo jste do podnikání skočila po hlavě? Pokud ano, v čem se plán lišil od reality?

Spíše podnikatelskou vizi než plán. Šlo o mou dlouhodobou představu a možné směřování projektu. Vždy si spočítám teoretický výsledek a ten vydělím dvěma, protože v realitě je polovina věcí jinak.

A pokud se mi podaří se zpět přiblížit k původnímu plánu, je to pro mě radostná situace.

Co byl zlomový okamžik pro Vaše podnikání?

Byla jsem vybraná jako finalista v soutěži pro začínající podnikatele, což mi pomohlo představu o podnikání začít skutečně realizovat a také si ji zkusit obhájit před ostatními.

Téměř každý začínající podnikatel řeší finance. Jak jste na tom za začátku byla Vy? A jak je řešíte dnes?

Zatím si počítáme práci hodinovou sazbou. Doufáme, že postupně budeme moci dávat část peněz i stranou na nákup vybavení a případně větší dílnu.

Sháněla jste kapitál u banky, nebo jste požádala o pomoc někoho z rodiny či přátel?

Projekt jsme si předfinancovali z vlastních zdrojů. Zároveň ho rozjíždíme tak, aby si na sebe byl schopen vydělat (Co vyrobíme, prodáme a za to můžeme opět koupit materiál a vyrábět).

Bez čeho se v podnikání podle Vás nikdo neobejde a bez čeho se neobejdete Vy?

Bez spolupráce s lidmi, na které se můžu spolehnout.

Co byste poradila těm, kteří ještě neudělali první krok a podnikání stále zvažují?

Měli byste si ujasnit své hodnoty, ze kterých nechcete slevit a vycházet z toho, co už umíte, čemu se věnujete a jde vám to a toto začněte rozvíjet. Zlepšujte se v tom a pak začněte svou schopnost/produkt nabízet.

Nápad se začátečnickým balíčkem pro podnikatele by jistě ocenila spousta lidí, ale to by museli zasáhnout i zákonodárci. Může banka v současné době nabídnout nějaký produkt na podobné bázi? Jak Česká spořitelna vychází vstříc startupistům? Zeptali jsme se Josefa Laurenčíka z České spořitelny.

V rámci České Spořitelny poskytujeme začínajícím podnikatelům balíček produktů, který je na rok zcela zdarma. Skládá se z běžného podnikatelského účtu, jehož součástí je 30 libovolných transakcí měsíčně. Součástí balíčku pak je internetové bankovnictví, platební karta a možnost startovacího kontokorentu do výše 50 tis. V rámci České Spořitelny můžeme právě začínajícím podnikatelům poskytnout i úvěr do výše 650 tis. Kč, díky spolupráci s Evropským investičním fondem na novém programu, který je určen pro začínající podnikatele. Výhodou takové formy úvěru je samotná záruku EIF, dostupnost i pro začínající podnikatele a malá administrativní náročnost při vyřizování úvěru. Takto poskytnuté úvěry klient nezajišťuje nemovitostí.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.