Podnikatelé v inkubátoru

Od originálního nápadu k úspěšnému podnikání je dlouhá cesta. A hned na jejím začátku čeká na začínajícího podnikatele s otevřenou hlavou celá řada překážek. Především nedostatek zkušeností se světem podnikání a nedostatek finančních prostředků na rozjezd podniku. Mnoho mladých firem tak zanikne hned na začátku – přitom jde často o projekty, jež by mohly obohatit trh o něco nového a mnohdy i dát impulz k rozvoji například celého průmyslového odvětví. K tomu, aby inovativní firmy neskončily ještě dříve, než začaly, slouží podnikatelské inkubátory.

Vstup jen pro vybrané

Podporu a vstřícné podmínky chráněného prostředí by do začátku podnikání uvítal každý začínající podnikatel. Podnikatelské inkubátory však nejsou otevřeny všem, kdo přijdou. Určeny jsou pro ty, kdo přichází se skutečně originálním a inovativním projektem. Některé inkubátory jsou navíc specializované na poměrně úzce vymezenou skupinu začínajících podnikatelů – nejčastěji jsou to technologické či biotechnologické inkubátory určené pro začínající podniky, které se zaměřují na aplikaci výsledků technologického výzkumu, existují i inkubátory zaměřené na další konkrétní obory (např. stavebnictví nebo optika) nebo například na absolventy vysokých škol. Kdo se chce pustit do běžného podnikání, které už dělá i mnoho jiných (například začínajících autoservis), v inkubátoru místo nenajde.

Podpora v inkubátoru není na věky

Ten, kdo se chce dostat do podnikatelského inkubátoru, musí projít poměrně dlouhým přijímacím procesem, který může trvat i tři měsíce. Nejprve je třeba kontaktovat některého z konzultantů zvoleného podnikatelského inkubátoru. Na základě informativní schůzky konzultant zhodnotí, zda je daný podnikatel skutečně kandidátem na místo v inkubátoru. Zajímá o osobnost kandidáta, ale i jeho podnikatelský záměr a jeho očekávání spojená se spoluprací s podnikatelským inkubátorem.

 

Pokud uchazeč projde přes toto „síto“, musí pak vypracovat (s pomocí konzultanta) podnikatelský plán, na jeho základě je pak jeho žádost o přijetí posouzena jak zástupci inkubátoru, tak dalšími zainteresovanými institucemi (např. města či kraje).

Vstřícné podmínky podnikatelského inkubátoru však není možné využívat „navždy“. Funkce ochranných křídel inkubátoru je pouze dočasná – cílem je, aby mladý podnikatelský projekt byl schopen obstát i v běžném tržním prostředí. Obvykle je maximální délka pro pobyt firmy v inkubátoru stanovena na tři roky, v případě odvětví, kde je na vývoj produktu a jeho uvedení na trh potřeba delší čas, to ale může být i osm let. Hlavní úskalí rozvoje začínajícího projektu v rámci podnikatelského inkubátoru je tak nasnadě – hrozí, že podnikatelé si zvyknou na příliš měkké podmínky inkubátoru a při střetu s tvrdou realitou pak neobstojí. Tomu se v inkubátorech snaží předcházet – například postupným snižováním dotace nájemného na prostory pro podnikání a podobně.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.