Robert Vlach: Byznys na volné noze

Desítky profíků dobrovolně opouštějí svá teplá místečka v korporátech, aby se vydaly na volnou nohu. Co je na freelancingu tak lákavého? Řekne to ten z nejpovolanějších: Robert Vlach.

Robert Vlach (*1978) působí jako podnikatel a podnikatelský poradce. Od roku 2005 se v Česku jako vůbec první publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze (angl. freelancing) prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz. Vydává nejčtenějšího blog o podnikání v Česku (přes 220.000 online čtenářů ročně), je držitelem prestižního ocenění Živnostník roku Moravskoslezského kraje a zakladatelem 1. evropského think-tanku pro nezávislé profesionály, který se schází pravidelně v Praze, Brně a Ostravě. Mimo jiné je průkopníkem digitálního nomádství v ČR, rád cestuje a píše o pozoruhodných knihách na www.coctu.cz. Více na: www.robertvlach.cz

Dejme tomu, že je mi čerstvých šestadvacet a právě jsem dokončila marketingově orientovanou výšku. Je freelancing pro mě? V čem je to lepší/horší/jiné, než nechat se zaměstnat?

Budu-li předpokládat běžnou úroveň znalostí i zkušeností z praxe, je freelancing lepší volba. Právě marketing totiž patří celosvětově mezi obory s nejvyšším podílem freelancerů. Dobře se outsourcuje, je projektově orientovaný, spousta věcí se dělá online… Ale práce v podnikání je více komplexní než v zaměstnání a freelanceři musí čelit nejistotě, to jsou nevýhody. Nakonec je to o hodnotě. Dobře, umíte používat Facebook, ale bude vám za to někdo ochoten platit tisícovku na hodinu? Musíte umět něco, co má tržní hodnotu. Pokud tu hodnotu už máte, nepotřebujete zaměstnavatele. A pokud ne, je asi lepší si nějaké dovednosti osvojit prací pro solidní agenturu.

Nejsou freelenceři pro své okolí tak trochu outsideři tím, že povětšinou pracují doma a ztrácí tím kontakt s lidmi?

Ano, tohle platilo v minulém století :-) Dnes jsou naopak freelanceři skupinou podnikatelů, která networkuje velmi aktivně. Jakmile nezávislí profesionálové jednou pochopili, že dobrý networking je zásadní, začali mu věnovat pozornost. Nástup coworkingů a digitálních nomádů navíc otevřel úplně nové možnosti, kde všude se dá pracovat mezi lidmi.

Panují ve společnosti i nějaké další předsudky o podnikání na volné noze?

Ó, těch je spousta! Třeba že podnikání na volné noze je jen přechodná móda; že freelancer = živnostník; že se v tom točí málo peněz; že volnonožci nedosáhnou na velké zakázky; že je práce na volné noze méněcenná a nedá se škálovat; že je freelancing kariérní sebevražda a na volné noze uspějí jen ti nejlepší; že je strašně složité nějak začít; že žijete v nejistotě a stresu, pracujete pořád, po nocích i víkendech. Nebo že máte absolutní svobodu.

 

Když plynule navážeme na situaci z počátku našeho rozhovoru: už jsem se rozhodla jít na volnou nohu. Je podnikatelský plán nutností nebo ztráta času?

Praxe ukazuje, že je postradatelný, ale přínosný. Podnikání na volné noze bývá profesně orientované, takže navazuje na předchozí kariérní vývoj či vzdělání. Úspěch nezávislého profesionála staví na jeho odborných znalostech a dovednostech, praxi, kontaktech apod. To marginalizuje význam podnikatelského záměru. Dříve či později je ovšem dobré jej mít, aby si podnikání udrželo integritu a směr, který podnikatele posouvá v rámci trhu k zajímavějším příležitostem. Téměř nikdo ovšem na volné noze nepracuje s formálně zpracovaným záměrem v podobě nějakého strukturovaného dokumentu. Pokud freelanceři nějaký záměr mají, pak jen v hlavě, případně jako pár odstavců textu nebo bodů v úkolovníku.

Jak vlastně začít? Jako nováček s nulovými referencemi se ke mně klienti asi moc nepohrnou. Co můžu udělat, abych rozjezd ve zdraví přečkala?

Začátečníkům poskytujeme podporu přes portál www.navolnenoze.czje tu katalog profesionálů, kde se můžete zaregistrovat, ale také víkendové školení, které pokrývá celou podnikatelskou abecedu volnonožce. Do začátku doporučuji strategii malých sázek. Moc to nekomplikovat, rozhodit sítě a vzít pár zakázek při studiu či zaměstnání. Lidi si stěžují na nedostatek času, ale stačí hodit telku na půl roku do sklepa, nechodit obden s kámošema do hospody a čas se vždycky najde. Když se zadaří, je snadné takovéto nárazové práce převést na běžné podnikání a začít se aktivněji propagovat a vzdělávat. No a když to nepůjde, za pár měsíců můžete dělat něco jiného. Těžte z toho, že freelancing není kapitálově náročný. Většinu toho, co potřebujete, už máte, včetně domácí pracovny.

Pokračování rozhovoru o podnikání na volné noze čtěte
ZDARMA v e-magu Starting Up:

Napsala: Barbora Šípková

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.