Role malého a středního podnikání ve společnosti

Malé a střední podnikání představuje významnou součást každé vyspělé ekonomiky a je společensky důležité obzvláště z hlediska zaměstnanosti a ekonomického výkonu celé společnosti. V čem tedy konkrétně spočívá přínos malých a středních podniků?

Jak mohou malé a střední firmy konkurovat velkým podnikům

Malé a střední podniky zajišťují vedle ekonomických přínosů pro společnost i významný kulturní a sociální prospěch. Protože se malé a střední podniky podílejí na vytváření konkurenčního tržního prostředí, mohou tak zabraňovat globalizačním tendencím velkých, často nadnárodních, firem, které se snaží pronikat na malé lokální trhy.

Velká přednost malých a středních podniků spočívá v jejich schopnosti rychlého přizpůsobení se změnám trhu či legislativy, jednodušší organizační struktuře a nižší kapitálové náročnosti ve srovnání s velkými podniky.

 

Úzká provázanost malých a středních podniků s regionem, ve kterém působí, představuje pro samotné podnikatele přínos z hlediska schopnosti oslovit známý trh a nabídnout lidem přesně to, co chtějí v prostředí, které znají a důvěřují mu. Tento typ podnikání díky svým vazbám na blízké okolí přináší nová pracovní místa, výsledky z podnikání povětšinou zůstávají v daném regionu a tak přispívají k jeho následnému rozvoji.

Problémy malého a středního podnikání

Malé a střední podnikání samozřejmě potřebuje pro své zachování a rozvoj příznivé podnikatelské prostředí a určitou míru podpory v podnikatelských aktivitách a to jak na státní, tak na evropské úrovni. Prosperita malého a středního podnikání hraje zásadní roli pro udržitelnost české ekonomiky, přesto je na MSP nakládáno značné množství překážek v podobě administrativních a legislativních procedur, dále pak často čelí špatné dostupnosti kapitálu, nepříznivé situaci na trhu způsobenou vzrůstajícím vlivem globálních firem a nedostatku kvalifikovaných sil.

Zdroj: V článku byly využity statistické informace z portálu BusinessInfo.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.