Sociální podnikání

Sociální podnikání hraje v rámci podnikatelské sféry důležitou roli. Sociální podniky vytváří pracovní příležitosti pro zdravotně postižené osoby nebo pro osoby s jiným sociálním znevýhodněním a tak prospívá společnosti.

Sociální podnik jako šance pro znevýhodněné osoby

Sociální podnik je součástí sociální politiky státu, která usiluje o začlenění do společnosti a podporu lidí nějakým způsobem znevýhodněných na pracovním trhu.

Pro sociální podnikání není zisk hlavním cílem. Sociální firmy působí na běžném trhu a jsou konkurenceschopné, podnikají za sociálním účelem, kladou značný důraz na svou společenskou odpovědnost a reinvestují zisk zpět do podnikání.

Sociální podniky vytváří pracovní příležitosti pro znevýhodněné osoby – osoby zdravotně postižené, sociálně znevýhodněné aj. Kromě zaměstnanců nějakým způsobem znevýhodněných ovšem sociální podnik zaměstnává i zaměstnance bez znevýhodnění. Podle standardů platných pro sociální podnikání by měl být poměr znevýhodněných zaměstnanců v sociálním podniku minimálně 25 % a maximálně 55 %. Také je nutné splňovat rovnost pracovních podmínek na základě uzavřených smluv.

Veřejná podpora sociálního podnikání

Sociální podnik musí mít alespoň 50 procent příjmů ze svého podnikání, jelikož však zaměstnává znevýhodněné jedince a mnohdy spolupracuje s neziskovými organizacemi, tak může získat podporu veřejných (domácích i evropských) zdrojů a dále samozřejmě také využívá firemního a sponzorského dárcovství. Navíc výhodou pro zaměstnavatele, jež zaměstná znevýhodněné osoby, je možnost získat podporu na zřízení a provoz takového pracovního místa od příslušného úřadu práce.

 

Sociální podniky u nás

Sociální podniky se zapojují do spolupráce s organizacemi, jež se podporou znevýhodněných lidí zabývají a často samy provozují občanská sdružení či obecně prospěšné společnosti.

K zakládajícím členům platformy sociálních podniků v ČR patří

  • Café Rozmar při Rozmarýna o.p.s. – pomáhá ohroženým dětem a mladým lidem,
  • Café Therapy,
  • kavárna Vesmírna při Máme otevřeno?, o.s. – zaměřeno z velké části na podporu lidí s mentálním postižením,
  • Jůnův statek při Fokusu Praha, o.s.,
  • Modrý domeček Řevnice při Občanském sdružení Náruč – věnuje se začlenění znevýhodněných skupin občanů a podporu jejich aktivního života,
  • Cukrárna Vesmírna, o.p.s.,
  • Zahrada při Fokusu Praha, o.s. – podporuje duševně nemocné lidi.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Vít Skála Dobrý den, narazil jsem na Váš dotaz. Záleží jestli na svůj sociální podnik budete čerpat dotaci. To je dnes možné z MPSV a od MMR (OP Zaměstnanost a IROP). Pokud budete čerpat dotaci z jednoho z těchto programů musíte se zavázat, že min. 51 % případného zisku budete vracet zpět do podniku. Takže 49 % vám v každém případě zůstane. Více info o sociálním podnikání v ČR a možnostech podpory je k dispozici též na: http://www.policy.eu/co-je-to-socialni-podnikani/
4.12.2016 11:49 | Odpovědět
Venuše Začínám se zajímat o sociální podnikání...ted y spíše si o tom jen čtu a nějak mi není jasné, jestli bych si tím mohla vydělávat, jestliže se všude píše, že sociální podnik využívá případny zisk z podnikání přednostně pro rozvoj sociálního podniku či pro naplnění veřejně prospěšných cílů. Pokud bych tedy založila sociální podnik, kterému se bude dařit, peníze bych nemohla využít pro svoji potřebu?Díky za odpovědi.
21.2.2015 15:48 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, sociální podnikání není v české legislativě nijak upraveno, tedy nikde není psáno, že zisk z takového podniku nemůžete využít pro sebe. Více info zde: http://www.ipodnikatel.cz/O-podnikani/odvracena-strana-socialniho-podnikani.html
23.2.2015 08:21 | Odpovědět

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.