Vzdělávání v podnikání aneb dá se podnikání naučit?

Kdo chce začít s podnikáním, potřebuje mít odvahu, dobrý nápad, nejlépe i nějaké peníze do začátku a spoustu štěstí. A také spoustu znalostí, které mu pomohou v rychle se měnícím a stále více konkurenčním světě podnikání přežít. Řada z těch, kdo podnikají, se je učí za pochodu metodou pokusu a omylu. Mohl by si ale člověk vylepšit svou startovní pozici tím, že by se napřed o podnikání něco naučil a až pak se do něj vrhnul?

Kurzy podnikání a vzdělávání v oblasti podnikání

Má smysl se institucionálně vzdělávat v podnikání?

Škol s přídomkem „podnikatelská“, stejně jako různých výukových kurzů nabízejících svým frekventantům, že jim dají do vínku jakousi základní podnikatelskou abecedu, existuje na trhu bezpočet. Jsou ale skutečně líhněmi budoucích podnikatelů? Dá se podnikání skutečně naučit?

Odpověď na poslední otázku je jednoduchá - nedá. Žádná, ani sebelepší škola, sama o sobě z nikoho podnikatele neudělá. Může ale vstup do světa podnikání výrazně usnadnit, aby člověk nemusel pracně zjišťovat naprosto základní – a zásadní – informace. A může i pomoct otevřít nové příležitosti. Ekonomické a manažerské vzdělání dodává podnikateli mimo jiné také širší přehled a umožňuje tak další rozvoj podnikatelských dovedností.

Selfmademani

Ti, kdo podnikají, většinou nešli nejdříve vystudovat podnikání, aby pak založili firmu. Něčím se vyučili nebo něco vystudovali (někteří třeba právě kvůli rozjíždějícímu se podnikání ani nedostudovali) a jednoduše se snažili najít způsob, jak dělat, co je baví a ještě na tom vydělat. A někteří prostě jen hledali způsob, jak se uživit tím jediným, co umí, místo aby skončili po propuštění na podpoře.

Nedostudovaní a přitom úspěšní podnikatelé

Mezi příběhy podnikatelů najdeme i řadu historek o selfmademanech - pilných, talentovaných a úspěšných lidech, kteří se vypracovali až na vrchol, přitom z pohledu formálního vzdělání jde o nedouky. Jako třeba Steven Wozniak a Steven Jobs, zakladatelé světově proslulé firmy Apple. Jejich zelené jablko se stalo v počítačovém světě podobně výrazným poznávacím znamením, jako třeba klasické logo Windows, na svém kontě mají několik prvenství - představili první grafický operační systém, začali prodávat první počítač s myší, nabídli techniku pro „obyčejné“ lidi, ne jen pro nadšence. Už na střední, kde společně studovali, je elektronika zajímala víc než cokoli jiného – tedy i než celé studium. Proto ho také oba předčasně ukončili a vrhli se do praxe tehdejšího světa výpočetní techniky. Wozniak si vedle své práce pro Hewlett-Packard hrál v garáži s počítačovým designem. Roku 1976 se mu podařilo vyrobit něco, co vypadalo jako Apple I. Hewlett-Packard jeho vynález nezajímal. Wozniakův kamarád Jobs projevil větší předvídavost a snažil se přemluvit Wozniaka, aby zkusili rozjet vlastní počítačovou firmu. Wozniak se nechal přesvědčit a tak 1. dubna 1976 vznikla firma Apple, která dnes patří k leaderům trhu.

Podobným „nedostudovaným nedoukem“ je i další ikona počítačového byznysu – zakladatel a hlavní systémový architekt Microsoftu Bill Gates. Už na střední škole přišel do styku s počítačem, který byl v té době ještě spíš výjimkou a seznámil se s programovacími jazyky. Svůj první program – program pro tvorbu rozvrhů ve škole, prodal ve svých 17 letech, ve stejném roce založil svou první firmu Traf-O-Data, která měla navrhovat a vytvářet systémy pro automatické počítání aut při analýze dopravního provozu.. Střední ještě dodělal, po ní pokračoval ve vysokoškolských studiích na Harvardu, zároveň ale stihl založit Microsoft a ve třetím ročníku školu opustil a vrhl se naplno do svého podnikání. Dnes patří k nejbohatším lidem na světě.

Žádné vzdělání není na škodu

Tyto příběhy ilustrují, že možnost uspět v podnikání není přímo závislá na úrovni dosaženého vzdělání či míře ekonomických znalostí, jde ale spíše o výjimky z pravidla. Znalosti rozhodně nejsou v podnikání na škodu. Navíc, dosažením jakékoli formální vzdělanostní mety – ať už je to výuční list, maturita nebo jakýkoli vysokoškolský titul – by pro nikoho vzdělávání končit nemělo. Přinejmenším vzdělávání v oboru, kterému se člověk věnuje. Svět se neustále mění a co platilo včera, už dnes neplatí. Člověk se tak musí vzdělávat celý život a na škodu určitě není ani snaha zlepšit své podnikatelské předpoklady a dovednosti.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Samuel465 Všechno se dá naučit. K podnikání musí mít člověk ale vlohy a cit, který já, si dovolím říct, mám, proto se mi v podnikání daří. Syn je ale úplně jiný. Pro něho podnikání nebude ta správná volba. Spíš ho vidím jako nějakého manažera, ale uvidíme, jaké povolání si vybere. Teď ho čekají přijímací zkoušky na gymnázium. To je základ jeho úspěšného života. Zaplatil jsem mu cvičné testy na To dáš https://www.to-das.cz/ , tak věřím, že na jaře přijímačky zvládne.
18.1.2020 20:47 | Odpovědět

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.