Vzdělávání v podnikání aneb dá se podnikání naučit?

Kdo chce začít s podnikáním, potřebuje mít odvahu, dobrý nápad, nejlépe i nějaké peníze do začátku a spoustu štěstí. A také spoustu znalostí, které mu pomohou v rychle se měnícím a stále více konkurenčním světě podnikání přežít. Řada z těch, kdo podnikají, se je učí za pochodu metodou pokusu a omylu. Mohl by si ale člověk vylepšit svou startovní pozici tím, že by se napřed o podnikání něco naučil a až pak se do něj vrhnul?

Podnikatelem ze školy

Dávají ale školy, které by bylo možné vzhledem k jejich ekonomickému či manažerskému zaměření považovat za možnou líheň budoucích podnikatelů, svým adeptům do vínku to, co pro rozjezd vlastního podnikání skutečně potřebují?

Hodně záleží na konkrétní škole, obecně o českém systému vždělávání slýcháme stesky, které jsou slyšet i z jiných studijních zaměření – výuka je příliš orientovaná na teorii, chybí sepětí s praxí. Někteří si stěžují také na to, že ve chvíli, kdy se pustili do podnikání, zjistili, že to, co se o podnikání a zakládání živnosti naučili na škole, bylo už dávno pasé. To je problém především středních škol, které mají v podtitulu přízvisko „podnikatelská“.

 

Podnikání jako samostatnému studijnímu oboru se lze věnovat i na některých vysokých školách, ani tady ale není jejich přímý přínos pro samostatnou podnikatelskou dráhu adepta zcela jednoznačný. Studium na podnikatelských fakultách je většinou svým profilem ušito spíše na míru budoucím manažerům fungujícím v rámci velkých korporací, nikoli samostatným podnikatelům a už vůbec ne těm, kteří rozjíždí malinkou firmičku.

Patří podnikatelé zpátky do lavic?

Pro ty, kdo už školním lavicím odrostli, existují také rekvalifikační kurzy podnikání, jejichž cílem je vybavit své účastníky základními znalostmi a dovednostmi potřebnými pro podnikání. Absolventi tu dostanou základy managementu, marketingu či účetnictví, dozví se něco o legislativě, která se s podnikáním pojí, a pod vedením lektorů si zkusí vytvořit svůj podnikatelský plán.

Po absolvování takového kurzu budou avšak s překvapením narážet na tvrdou realitu světa podnikání, a mnohé se budou dozvídat a učit až za pochodu. Pomocníkem jim mohou být specializované portály pro podnikatele, kde najdou potřebné informace – jako je např. portál iPodnikatel.cz.

Doplnit si znalosti a získat přehled však může být užitečné i pro ty, co už –  třeba i úspěšně – podnikají, nejen pro začínající podnikatele. Pro ně existují e-learningové kurzy zaměřené na konkrétní dovednosti.

Ti, kdo chtějí vylepšit své manažerské schopnosti a navíc získat prestižní titul, mohou zkusit vysokoškolský studijní program MBA (Master of Business Administration), zaměřený na získání znalostí v oboru managementu. Protože ale jde o postgraduální studium, uchazeč o musí už mít vysokou školu vystudovanou – alespoň na úrovni bakalářského titulu. Navíc je to poměrně nákladná záležitost. V současné době je možno v Česku studovat MBA zhruba na dvou desítkách jak soukromých vysokých škol, tak i na školách státních. MBA programy ale nejsou státem nijak dotovány – a to ani ty nabízené státními školami. Výše poplatků se různí, každá škola si je určuje sama, obvykle se ale pohybuje mezi 150 000 až 200 000 Kč za akademický rok.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Samuel465 Všechno se dá naučit. K podnikání musí mít člověk ale vlohy a cit, který já, si dovolím říct, mám, proto se mi v podnikání daří. Syn je ale úplně jiný. Pro něho podnikání nebude ta správná volba. Spíš ho vidím jako nějakého manažera, ale uvidíme, jaké povolání si vybere. Teď ho čekají přijímací zkoušky na gymnázium. To je základ jeho úspěšného života. Zaplatil jsem mu cvičné testy na To dáš https://www.to-das.cz/ , tak věřím, že na jaře přijímačky zvládne.
18.1.2020 20:47 | Odpovědět

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.