Komisionářská smlouva (vzor)

Pokud chcete začít dodávat své výrobky jiným podnikatelským subjektům, aby zprostředkovali jejich prodej, jednou z možností, jak takový prodej uskutečnit, je uzavření komisionářské smlouvy, jejíž vzor jsme pro vás přichystali.

 

Komisionářská smlouva

Komisionářská smlouva se nejčastěji užívá pro provizní prodej movitých věcí. K movitým věcem svěřeným komisionáři k prodeji má komitent vlastnické právo, dokud je nenabude třetí osoba. Naopak, vlastnické právo k movitým věcem získaným pro komitenta nabývá komitent jejich předáním komisionáři. V souladu s charakterem smlouvy tedy komisionář k těmto věcem vlastnického práva vůbec nenabývá.

Komisionářská smlouva se uplatňuje v prodeji starých nebo nepoužívaných věcí stejným způsobem jako smlouva o zprostředkování prodeje, ale v případech kdy obě smluvní strany jsou podnikatelské subjekty. Například když chce podnik prodat nepoužívané stroje a nabídne je k prodeji do bazaru, který se specializuje právě na prodej použité strojní techniky.

Komisionářská smlouva svým charakterem spadá mezi smlouvy o zprostředkování nebo zastoupení, pro ji podnikatelé využívají k zajištění distribuce výrobků nebo služeb. Například malí a střední podnikatelé, kteří podnikají v řemeslech, ji často využívají k rozšíření svých výrobků do vybraných obchodů (keramika, hračky, bižuterie, kusová výroba oděvů apod.). Zahraniční firmy ji využívají při uvádění nových výrobků na trh České republiky (český obchodník se tedy stává komisionářem). Jako příklad komisionářské smlouvy zaměřené na služby lze uvést využití komisionáře k nepřímému zastupování komitenta v celním řízení.

Více informací o tom, co je a jak funguje komisní prodej

Komisionářská smlouva z pohledu práva

Komisionářská smlouva je vztahem, který lze uzavřít mezi dvěma podnikatelskými subjekty (fyzickými či právnickými osobami). Jedná se o speciální typ smlouvy o zastoupení nebo zprostředkování.

Komisionářská smlouva spadá v Obchodním zákoníku pod Hlavu 2, která definuje zvláštní ustanovení o některých obchodních závazkových vztazích, a je vymezena § 577 až 590.

Smlouvou komisionářskou se komisionář zavazuje, že zařídí vlastním jménem pro komitenta na jeho účet určitou obchodní záležitost, a komitent se zavazuje zaplatit mu úplatu. Komisionář je tedy ten, kdo realizuje prodej nebo jinou obchodní záležitost. Komitent je ten, kdo vlastní věc/zboží a chce ji prodat, nebo požaduje uskutečnění obchodní záležitosti.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.