Smlouva o obchodním zastoupení (vzor)

Obchodní zástupci tvoří velmi důležitou součást podnikání. Pokud potřebujete získávat nové zákazníky a propagovat váš produkt či službu, můžete najmout obchodního zástupce. Ten většinou pracuje na živnostenský list a neuzavíráte s ním tedy smlouvu zaměstnaneckou, ale smlouvu o obchodním zastoupení. Jaké jsou nejdůležitější náležitosti této smlouvy?

 

Smlouva o obchodním zastoupení

Obchodním zástupcem je většinou nezávislý podnikatel, živnostník, který se prostřednictvím smlouvy o obchodním zastoupení zavazuje k dlouhodobé spolupráci. Pro zastoupeného, tedy majitele výrobků či služeb, vyvíjí činnost, která směřuje k uzavírání smluv nebo sjednává (často i uzavírá) obchody pod jménem zastoupeného na jeho účet. Obchodní zástupce musí sjednanou činnost vykonávat osobně.

Obchodním zástupcem nemůže být

  • osoba, která může jako orgán zavazovat právnickou osobu,
  • společník či člen podle zákona zmocněný zavazovat ostatní společníky nebo členy,
  • likvidátor nebo insolvenční správce.

Výhradní a nevýhradní obchodní zastoupení

Výhradní zastoupení

Výhradní zastoupení znamená, že zastoupený je povinen na daném území a pro určený předmět podnikání využívat pouze jednoho obchodního zástupce, se kterým má sepsanou smlouvu. Pokud uzavře zastoupený podnikatel obchod i bez součinnosti obchodního zástupce, stejně mu musí danou provizi zaplatit.

Nevýhradní zastoupení

Zastoupený podnikatel nemusí výhradně používat jen jednoho obchodního zástupce v dané oblasti a okruhu obchodů, může tedy využívat více obchodních zástupců. I obchodní zástupce může vykonávat činnost pro jiné osoby.

Smlouva o obchodním zastoupení

Právě z výše uvedené charakteristiky činnosti obchodního zástupce vyplývají také části, které by měla mít smlouva o obchodním zastoupení. Musí být vždy písemná a jsou v ní uvedeny povinnosti pro obchodního zástupce i povinnosti ze strany zastoupeného podnikatele.

Smlouva o obchodním zastoupení je tzv. relativním obchodem, takže se bude řídit obchodním zákoníkem, pokud ji sjednají podnikatelé a bude se týkat jejich podnikatelské činnosti.

Smlouva o obchodním zastoupení se od smlouvy mandátní liší tím, že obchodní zástupce zprostředkovává uzavírání smluv pro zastoupeného.

K podstatným náležitostem smlouvy patří

  • určení smluvních stran,
  • určení předmětu smlouvy.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.