Ochranná známka? Zámek pro vaši značku

Pokud chcete svou značku úspěšně chránit, ochranná známka vám skvěle poslouží. Musíte jí ale pomoct – výběrem vhodné značky, dobrou definicí seznamu výrobků a služeb, na které se má vztahovat, registrací i odpovídající péčí. Když to zvládnete, stane se z ní dobrý „sběratelský kousek“ vašeho podnikání, čím starší, tím cennější.

Ochranné známky nejčastěji přihlašují obchodní společnosti, právní forma zde ale nehraje roli, svou značku můžete registrovat, ať už jste právnická nebo fyzická osoba. Její hlavní výhodou je, že jakmile značku zaregistrujete, už si ji bez vašeho souhlasu pro stejný produkt nemůže registrovat nikdo jiný a stejně tak ji nebude moci ani užívat.

Co je ochranná známka a jak si ji registrovat

Z odborného hlediska je ochranná známka nehmotné právo vznikající zápisem do rejstříku ochranných známek, který v Česku vede Úřad průmyslového vlastnictví. O její registraci můžete požádat i sami prostřednictvím přihlášky – jejím podáním a zaplacením správních poplatků (5.000 Kč, pro 3 třídy výrobků a služeb) se zahájí řízení o zápisu ochranné známky, které po zhruba 8 měsících vyústí ve vydání osvědčení o zápisu. Od té chvíle můžete spolu se svou značkou užívat ® jako symbol registrované ochranné známky. Myslete ale na to, že známka chrání pouze seznam výrobků a služeb, pro který se vám ji podařilo zapsat. Neměly by na něm tedy chybět žádné výrobky nebo služby, které jsou pro vaše podnikání důležité.

Doba platnosti ochranné známky je 10 let od podání přihlášky. V posledním roce platnosti můžete požádat o její obnovu na dalších deset let.

Zápisem do rejstříku to ale celé teprve začíná. Je třeba nastavit užívání známky, střežit její rozlišovací způsobilost a pravidelně vyhodnocovat, jestli váš byznys chrání tak dobře, jak potřebujete. Pro klidný spánek doporučuji doplnit také monitoringem trhu, sledováním kolizních přihlášek a nastavením preventivních opatření, které vás přivedou na možné porušování vašich práv.

Co vám ochranná známka přinese?

S dobrou péčí umí ochranná známka vaši značku „zamknout“ jen pro vás a všechny ostatní z její registrace a užívání vyloučit. V ideálním případě. Realita ale bohužel často vypadá úplně opačně. Nevhodně zvolené značky, které ani registrací ochranné známky na hodnotě nezískají, neodpovídající seznamy výrobků a služeb a zanedbaná portfolia, která ztratila většinu ze svého lesku, aniž by si toho jejich majitel všiml. A právě z těchto situací pramení frustrace, že ochranná známka k ničemu není, protože stačí změnit jen málo a každý si s ní může dělat, co chce.

Chcete to změnit a bránit svou značku efektivně? Pak budou tyto články přesně pro vás.

P.S. Registrujte vždy pouze takovou značku, za kterou si skutečně stojíte. Nemusí to být nutně obchodní firma nebo jiné oficiální označení vašeho podnikání, mělo by ale jít o značku, pod kterou vás znají vaši zákazníci.

o autorce
sulcova

JUDr. Jindra Šulcová

Nezávislá poradkyně se specializací na známkové právo. Na svém profesním blogu sdílí zkušenosti a rady z oblasti duševního vlastnictví a pořádá školení Braň svou značku.

Diskuze k článku

Přidat komentář
MichaelD Pěkný článeček, vedle tohohle článečku: https://www.ipdefender.eu/co-vam-o-ochranne-znamce-nikdo-nerekl jste asi první právnička, která taky zmiňuje "realitu", která asi není vždy růžová. Všichni ostatní to opěvují, jako kdyby si to měl snad zaregistrovat i vrátný, jinak bez toho nemůže vykonávat svou práci...
24.5.2019 19:25 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.