Plagiátorství aneb konkurence „přes kopírák“

Levné napodobeniny značkových výrobků se staly už dávno běžnou realitou trhu. Ti, jejichž produkty jsou kopírovány, přichází o obrovské peníze. Jen v Česku to jsou stamiliony korun ročně. V následujícím článku se dozvíte o problematice plagiátorství mnohem více.

Plagiátorství a podnikání – padělání výrobků a značek

Které země nejčastěji padělají?

Mezi lidmi panují názory, že nejvíce padělků pochází z Číny a nejsou zase dak daleko od pravdy. Majitelé obchodních značek odhadují, že 15 až 20 procent veškerého značkového zboží prodávaného v Číně jsou falzifikáty. Výrobci značkového zboží tam přicházejí ročně až o čtvrtinu tržeb.

Padělání zavedených výrobků je regulérním průmyslovým odvětvím, výroba padělků tu neprobíhá pokoutně kdesi doma v garáži, ale ve velkých průmyslových závodech. Ne všechny padělky ale pocházejí z Číny. Té zdatně konkurují i další asijské země – Korea, Filipíny či Indie. Velkou část produkce falzifikátů mají na svědomí také země Blízkého východu, země bývalého Sovětského svazu včetně Ruska, část jich pochází také z Afriky a latinskoamerických zemí. Útoky ale přichází i z domácího hřiště.

Malá ryba, taky ryba

Plagiátoři si berou na mušku nejen produkty velkých společností, ale i malých firem, pokud je po jejich zboží poptávka.

Pozice těchto „malých ryb“ je pak ještě těžší, než velkých firem – účinný boj s plagiátory stojí spoustu peněz, které nemají. Laciné napodobeniny jejich výrobků je mohou v krátké době přivést až na pokraj krachu. Jediná účinná ochrana proti těm, kteří kopírují něčí zboží, spočívá v neustálém celosvětovém monitoringu výskytu padělků na trhu a v masivním a soustavném angažování kvalitních právníků – jak všude tam, kde se padělky prodávají, tak v zemi, kde se padělky vyrábí. To stojí obrovské peníze, efektivita těchto investic je navíc jen omezená. Padělatelé se jen tak nevzdávají.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Hanakl Kamarádka si nedávno koupila nějaké levné pneumatiky z nejmenovaného obchodu. Od začátku se mi to zdálo divné, protože byly opravdu podezřele levné. Penumatiky jí vydržely ani ne 2 roky a i tak s nimi měla mezitím velké problémy. Podle mně je lepší si připlatit za kvalitní pneumatiku, než řešit takové problémy. My máme například Oktávku a před 2 roky jsme si koupili přímo tyto https://www.pneuok.cz/alu-kola/brock/rc29-hgvp-8j-x-18-5-112-et50-57.1-kod-304286br/ a dodnes jezdí bezproblémově a je na ně spoleh. Takže za mě levné pneu rozhodně ne.
7.9.2018 12:26 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.