Plagiátorství aneb konkurence „přes kopírák“

Levné napodobeniny značkových výrobků se staly už dávno běžnou realitou trhu. Ti, jejichž produkty jsou kopírovány, přichází o obrovské peníze. Jen v Česku to jsou stamiliony korun ročně. V následujícím článku se dozvíte o problematice plagiátorství mnohem více.

 

Miliardový byznys

Výroba a prodej padělků je celé jedno velké průmyslové odvětví. Podle odhadů Evropského policejního úřadu (Europol) se každý rok v celosvětovém měřítku prodá padělků za 200 milionů dolarů (3,5 bilionu korun).

Plagiátorství škodí také jménu firmy. Nízké ceny dosahují padělky mimo jiné i použitím nekvalitních materiálů a nižší kvalitou zpracování. Špatná kvalita padělku, v případě potravinářských výrobků i jeho možná zdravotní závadnost či chuťové nedostatky mohou v delším časovém horizontu výrazně poškodit dobré jméno originálního výrobce.

Pokud zákazník nakupuje ve vietnamské tržnici boty za tři stovky, pravděpodobně je mu jasné, co ve skutečnosti kupuje. Pokud ale kupuje plagiát nevědomě, očekává kvalitu originálu. Pokud ji nedostane, je jeho zklamání spojeno s padělanou značkou. Odlišit padělky od originálu je přitom stále těžší. Svůj podíl na tom má i rozšíření digitálních technologií a jejich zlevnění. V souvislosti s tím se výroba padělků výrazně zrychlila, zlevnila a také se výrazně zvýšila kvalita výsledného produktu – kvalita ve smyslu vizuální shody s originálem – nikoli ve smyslu skutečné kvality.

 

Životu nebezpečno

Padělá se už téměř vše – od značkového oblečení a kosmetiky přes spotřební zboží a elektroniku až po průmyslové výrobky jako jsou pneumatiky, těsnění či valivá ložiska. Padělají se i potravinové doplňky či léky.

Nejde tak už zdaleka jen o peníze, které unikají originálním výrobcům, ale v mnoha případech doslova i o život spotřebitelů. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace tvoří padělky zhruba 12 procent celkového obratu trhu s léky. Často přímo ohrožují lidské zdraví. Mohou obsahovat jinou účinnou látku nebo sice správnou, ale v jiném množství. Nejde ale jen o obsah účinné látky. Často obsahují také různé zdraví nebezpečné příměsi - prach, pesticidy, leštidla i rozpouštědla.

Jak z toho ven

Je třeba zdůraznit, že ačkoliv se výrobci mohou snažit potírat plagiátorství svých produktů sebevíce, konečné rozhodnutí, zda-li napodobeninu koupit či nekoupit spočívá na jednotlivých zákaznících - alespoň co se vědomých napodobenin týče. Zákazníci by měli být obezřetní a nakupovat značkové zboží jen u prověřených prodejců – zde se hodí zvýšená opatrnost a možná i lehká počáteční nedůvěra.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Hanakl Kamarádka si nedávno koupila nějaké levné pneumatiky z nejmenovaného obchodu. Od začátku se mi to zdálo divné, protože byly opravdu podezřele levné. Penumatiky jí vydržely ani ne 2 roky a i tak s nimi měla mezitím velké problémy. Podle mně je lepší si připlatit za kvalitní pneumatiku, než řešit takové problémy. My máme například Oktávku a před 2 roky jsme si koupili přímo tyto https://www.pneuok.cz/alu-kola/brock/rc29-hgvp-8j-x-18-5-112-et50-57.1-kod-304286br/ a dodnes jezdí bezproblémově a je na ně spoleh. Takže za mě levné pneu rozhodně ne.
7.9.2018 12:26 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.