Plagiátorství aneb konkurence „přes kopírák“

Levné napodobeniny značkových výrobků se staly už dávno běžnou realitou trhu. Ti, jejichž produkty jsou kopírovány, přichází o obrovské peníze. Jen v Česku to jsou stamiliony korun ročně. V následujícím článku se dozvíte o problematice plagiátorství mnohem více.

Vstup na trh jako riskantní krok

Riziko, že se produkt stane obětí kopírování, hrozí už v okamžiku jeho uvádění na trh. Plagiátoři se už dávno nesoustředí jen na zavedené značky či produkty. Pokud objeví perspektivní výrobek začínající progresivní firmy, vrhnou se na jeho kopírování také.

Scénář, kdy začínající firma představí svůj výrobek na výstavě, kde si jej všimnou čínští plagiátoři, se opakuje stále častěji. Pokud plagiátoři uznají, že výrobek stojí za okopírování, okamžitě po uvedení na trh zakoupí jeden originální kus, který je následně poslán do Číny na kopírování. A během pár měsíců je trh zaplaven lacinými napodobeninami originálního produktu.

Začínající firma tak je vytlačena ze svého místa na trhu téměř ještě dříve, než na něj doopravdy vstoupila. Zároveň ale těžko může chránit svůj výrobek před plagiátory tak, že jeho existenci bude tajit před celým světem. Pokud chce na trhu uspět, potřebuje aby se svět o existenci výrobku dozvěděl. Kromě potenciálních zákazníků se o něm však okamžitě dozví i potenciální plagiátoři. 

Příklad z plagiátorské praxe

Příkladem může být český výrobce minimotorek a miničtyřkolek Blata Blansko. Čínské padělky jejich miničtyřkolky zaplavily Evropu už dva měsíce po jeijím uvedení na trh. „Už čtyři dny po uvedení na trh byl náš výrobek v čínské továrně, kde byl rozebrán a každý jeho díl prostorově oskenován,“ říká majitel firmy Pavel Blata. Měsíc pak zabrala výroba první padělané várky, další měsíc její doprava lodí do Evropy. Značka Blata tak málem zkrachovala ještě dříve, než pořádně začala.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Hanakl Kamarádka si nedávno koupila nějaké levné pneumatiky z nejmenovaného obchodu. Od začátku se mi to zdálo divné, protože byly opravdu podezřele levné. Penumatiky jí vydržely ani ne 2 roky a i tak s nimi měla mezitím velké problémy. Podle mně je lepší si připlatit za kvalitní pneumatiku, než řešit takové problémy. My máme například Oktávku a před 2 roky jsme si koupili přímo tyto https://www.pneuok.cz/alu-kola/brock/rc29-hgvp-8j-x-18-5-112-et50-57.1-kod-304286br/ a dodnes jezdí bezproblémově a je na ně spoleh. Takže za mě levné pneu rozhodně ne.
7.9.2018 12:26 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.