Cizí návštěva ve firmě – důvod se bát?

Pracujete ve firmě, která je dostupná veřejnosti? Konají se schůzky s partnery přímo v jejím sídle? Na místě je maximální opatrnost – osoby zvenčí totiž představují potenciální riziko. Čtěte pro více informací.


  SERIÁL PREVENCE VIKTIMNOSTI VE FIRMÁCH

CIZÍ NÁVŠTĚVA VE FIRMĚ - DŮVOD SE BÁT?
 

Ve většině českých firem s větším počtem zaměstnanců je velmi snadné splynout s davem. Pokud člověk svým vzezřením vysloveně nevyčnívá mimo běžný dresscode, v 65% případů si jej nikdo nevšimne. Při naplánované akci, kdy si útočník dává pozor na svoji nenápadnost, je pravděpodobnost odhalení maximálně 15% procent. Firmy však vůči takovým vetřelcům nejsou bezbranné, budou-li se řídit zásadami bezpečnosti.

Domorodci versus vetřelci

V mnohých velkých firmách často zaměstnanci neví, zda na chodbě zdraví svého kolegu nebo jen návštěvníka. Cesta z tohoto problému ven je jednoduchá. Označujte hosty a oprávněné osoby visačkou s nápisem host nebo návštěva. Pro zaměstnance už je pak snadné vypěstovat si návyk sklouznout pohledem na chybějící visačku. Chybí a nejste si jistí, zda má dotyčný ve firmě co pohledávat? Nebojte se ptát. Můžete předejít nepříjemnosti. A pokud je vše v pořádku, alespoň se seznámíte s novým člověkem, který sdílí váš pracovní svět.

Při důsledném rozlišování internistů a externistů se pak nestane, že dobrosrdečný zaměstnanec pustí do firmy někoho, koho zahlédl u vstupu, aniž by se zajímal, za kým a proč dotyční jde. Takovýmto způsobem se přitom do uzavřených prostor dostane až 60 % nepovolaných osob.

Kde není příležitost, není ani krádež

V řadě firem jsem se setkal s tím, že se na místech pravděpodobného výskytu cizích osob nechává řada věcí, které teprve čekají na zpracování – ať už jsou to krabice s dokumenty, nová výpočetní technika nebo i tašky zaměstnanců po příchodu do práce.

Je velmi málo urgentních problémů, které by nesnesly dvě minuty odkladu na odnesení věcí do kanceláře.

 

Choulostivé jsou také notebooky a mobilní telefony ponechané na snadno dostupných místech. Stačí si odskočit na toaletu a přijít tak nejen o cenný předmět, ale také o všechna data v něm. Dobrá rada? Nenechávat cennosti na viditelných místech, kde jsou bez dozoru. A je-li to možné, zamezit komukoliv, aby se k nim dostal. Odemčené dveře, jakkoliv to může znít jako samozřejmost, je v mnohých případech to, co se stalo obětem krádeže osudným. Proto rada zní prozaicky: zamykat, zamykat, zamykat.

O čem jsme psali minule...

Díl 2: Odposlechy ve firmě

Tento článek pro vás připravil: Jiří Hrbáček

Jiří Hrbáček je odborník na prevenci viktimnosti. Zná opatření, která minimalizují riziko, že se stanete obětí kriminality. Krádeže a podvody mohou číhat i ve vaší firmě.

www.kpv-agilitas.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.