Nepřicházejte zbytečně o vaše peníze

Kolik zaměstnanců přichází denně do kontaktu s vašimi firemními penězi? Kde je skladujete? Jak je převážíte? A co další cennosti? Bezpečnost vašich peněz je otázkou souhry spousty detailů, které se na ní můžou podepsat. Jak nenechat nic náhodě se můžete dozvědět od odborníka. Do Česka se dostává obor prevence viktimnosti.

 


  SERIÁL PREVENCE VIKTIMNOSTI VE FIRMÁCH  

 

Díl 4: NEPŘICHÁZEJTE ZBYTEČNĚ O FIREMNÍ PENÍZE

Viktimita neboli viktimnost je jinými slovy náchylnost osoby, aby se stala snadněji obětí trestního činu než ostatní lidé. A právě při manipulaci s penězi je viktimita zaměstnance velmi vysoká. Snížit riziko pomáhá uvědomělé chování, které nedá záminku pachateli peníze odcizit. Co k tomuto chování patří?

Vysoké částky do prostor s davy cizích lidí nepatří

Při přenášení či převážení významného obnosu peněz na větší vzdálenosti je důležité pečlivě vybrat osobu, která s částkami manipuluje. I spolehlivý zaměstnanec však může pochybit, byť se jeho jednání na první pohled nedá nic vytknout.

„Do denního plánu, kdy přenáším vyšší obnos peněz, neumístím na první místo kavárnu, kadeřnický salón a posilovnu a až na konec předání peněz. Zásadní je přiřadit penězům co možná nejvyšší prioritu, aby první cesta z kanceláře vedla za splněním úkolu souvisejícího s penězi,“ radí Jiří Hrbáček, který se zabývá v Česku zatím nepříliš etablovaným oborem prevencí viktimnosti. Co se za tímto názvem skrývá? Jednoduše řečeno předcházení situací, v nichž se člověk a jeho cennosti mohou stát obětí.

Klíče nejsou přežitek

Častým terčem externích pokusům o krádež bývají automobily. A kde jinde převážet věci, než v kufru? „Důležité zavazadlo, ať to jsou peníze nebo cenné dokumenty, do kufru rozhodně nepatří,“ namítá Jiří Hrbáček.

Statisticky 30% krádeží tašek se stává v okamžiku, kdy majitel auta přechází od kufru k místu řidiče.

 

„Současné vozy mají většinou zamykání na dálkové ovládání. A málokdo, když přechází od kufru ke dveřím, auto zamyká. Jednoduchou radou je prostě zamknout auto, když odcházím od kufru, a odemknout když jsem u dveří." Dodává, že samozřejmostí je po nasednutí do auta zamčení dveří zevnitř. Téměř 15% cílených krádeží tašek z auta se stává na křižovatce při stání na červenou, přes dveře automobilu.

To je jen zlomek opatření, která snižují pravděpodobnost krádeže peněz. Prevencí trestných činů se pochopitelně zabývá v Česku Ministerstvo vnitra a nově i odborné konzultace. K vaší bezpečnosti kromě nich může přispět vědomí o přítomnosti rizikové situace a nutnosti zvýšené opatrnosti. Neberte manipulaci s penězi na lehkou váhu a dbejte maximální ostražitosti.

Díl 3: Cizí návštěva ve firmě – důvod se bát?

Tento článek pro vás připravil: Jiří Hrbáček

Jiří Hrbáček je odborník na prevenci viktimnosti. Zná opatření, která minimalizují riziko, že se stanete obětí kriminality. Krádeže a podvody mohou číhat i ve vaší firmě.

www.kpv-agilitas.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
xaVY V dnešní době je potřeba svůj majetek chránit i po právní stránce, a tak jsem si přes https://www.alphacitizen.com/cs/ založil svěřenecký fond, který tuto problematiku velmi elegantně vyřešil. Nyní jsem alespoň o něco klidnější.
30.9.2019 21:23 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.