Odposlechy ve vaší firmě? Více možné, než si myslíte.

V dnešní době jsme díky pokrokům techniky zranitelnější než kdy dřív. A to se týká i důmyslnosti odposlechových systémů. Není třeba být tajným agentem, aby se dalo spoustě únikům citlivých informací kvůli odposlechům ve vaší firmě předejít.


  SERIÁL PREVENCE VIKTIMNOSTIVE FIRMÁCH

ODPOSLECHY VE FIRMĚ
 

Počet společností i soukromníků, kteří si od specializovaných firem nechávají prověřit, zda je někdo neodposlouchává nebo nenatáčí skrytou kamerou, roste. V Česku takto může být sledovaných až několik tisíc kanceláří a jednání, která v nich probíhají. Důvod? Konkurenční boj. A také jednoduchost aplikace. Štěnice je menší než krabička od zápalek a dá se snadno připevnit téměř kamkoliv. Může mít sofistikovaný vzhled, který připomíná jiné malé předměty.

Je možné se této rafinovanosti vůbec bránit?

Nezákonný boj

Odposlech jakékoliv osoby bez jejího vědomí je trestným činem. Jsou ale zcela vzácné situace, kde by jej mohl šikovný právník schovat pod krajní nouzi – jsou případy, kdy odposlech může zachránit život.

Bojíte-li se, že vás někdo odposlouchává, nemusí to být paranoia. Bezpečnostní agentury při hledání odposlechů ve 45 % případů ve zkoumaných prostorách skutečně odposlechy nachází.

Pomineme-li 10 % odposlechů, které umístila Policie České republiky, tak 35 % z nich pochází od soukromé osoby nebo firmy.

 Kde se nejčastěji štěnice nachází?

Štěnice vyžadují elektrickou energii, proto se nejčastěji umisťují do zásuvek či rozdvojek, odkud ji můžou čerpat. Jejich obměny s baterií se nejčastěji dávají za skříně, pod desky stolů, do stropního podhledu nebo v hlíně květináče.

Netroufáte si na hledání štěnic sami? Ceny čištění prostor od odposlechů pohybují kolem 350 korun za metr krychlový, což v případě vyčištění komplexu kanceláří nebo celého patra stoupá do závratných částek. Nicméně pokud jsou zavedeny preventivní opatření, pak stačí vyčlenit jednu nebo dvě místnosti, kde se řeší citlivé údaje. Znamená to, že všichni zaměstnanci budou dodržovat řešení citlivých témat v konkrétních místech a že vedení společnosti jasně vyškolí zaměstnance v tom, co spadá do citlivých témat a co nikoliv. V tomto ohledu musí mít všichni zcela jasno. Minimalizujete tak riziko úniku citlivých informací. A ty jsou jedna z největších cenností, co máte.

 

O čem jsme psali minule...

Díl 1: Riziko krádeží ve firmách a jak se mu bránit

Tento článek pro vás připravil: Jiří Hrbáček

Jiří Hrbáček je odborník na prevenci viktimnosti. Zná opatření, která minimalizují riziko, že se stanete obětí kriminality. Krádeže a podvody mohou číhat i ve vaší firmě.

www.kpv-agilitas.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.