Opatrnosti není nikdo dost – zvlášť uvnitř podniku

Pod svícnem bývá největší tma. Také vlastní zaměstnanci mohou znamenat pro firmu hrozbu. Zvláště ve velkých firmách se škůdci schovají snáz. Riziko nebezpečí zevnitř je totiž překvapivě velké. Přečtěte si o tom, co vaší firmě hrozí.


  SERIÁL PREVENCE VIKTIMNOSTI VE FIRMÁCH  

Díl 1: RIZIKO KRÁDEŽÍ VE FIRMÁCH A JAK SE MU BRÁNIT

 

„Vlastního zaměstnavatele okradl devatenáctiletý mladík“, hlásá regionální zpravodaj. V areálu bývalé farmy muž otevřel uzamčená vstupní vrata a dostal se do skladu a šatny, kde odcizil několik kusů nářadí, s nimiž odjel. Přijde vám to banální? Zamyslete se tedy nad jiným případem: „Mladý muž zpronevěřil majiteli obchodu bezmála 700 tisíc korun“. Jako prodavač koberců v Čáslavi zcizoval zboží pro vlastní potřebu a následně je prodal.

A to jsou jen jedny z mnoha příkladů firemní zločinnosti. Firemní peníze a majetek nejsou nikdy v dostatečném bezpečí a uvědomují si to už i majitelé společností.

Firmy vidí riziko ve svých zaměstnancích

Nedávný průzkum společnosti Surveilligence ukázal, že nejčastější formou kriminality ve firmách jsou krádeže. Odcizené peníze, majetek a data znamenají 69 % trestných činů, kterým firmy čelí. Za nejčastější pachatele přitom firmy označily zaměstnance, a to v 62 % případů.

A přitom nemusí jít jen o hmotné věci. „Zaměstnanci mají v rámci běžné obchodní činnosti přístup k citlivým firemním datům. Riziko jejich krádeže právě z interních řad ještě umocňuje tlak způsobený nepříznivou hospodářskou situací v regionu. Pokud lidé cítí hrozbu ztráty místa, jsou mnohem ochotnější využít důvěrné informace jako prostředek k zisku finanční odměny, nebo dokonce nového zaměstnání u konkurence," vysvětluje Jimmy Helm z poradenské společnosti KPMG.

Opatrnosti není nikdy dost

„Kdykoliv si musím byť na chvilku odskočit z kanceláře, vypínám nebo hesluji počítač,“ svěřuje se se správnými návyky Jiří Hrbáček. „Předcházím tak riziku odcizení dat ze strany kolegů,“ dodává na vysvětlenou.

I když jste možná přesvědčeni, že znáte své kolegy, riziko trestného činu je zde podle Hrbáčka téměř 15 %. Zlomyslně smazaný projekt, na kterém jste pracovali několik měsíců, může stát nejen místo schopného zaměstnance, ale také velmi výrazně poškodit společnost.

Minimalizace rizika krádeží ve firmě

Každý rok se v České republice spáchá několik stovek tisíc trestných činů a mnohé z nich obětem výrazně naruší život.

Ve spoustě situací by k nim však vůbec nemuselo dojít. Člověk vědom si racionálně svého jednání s naučenou schopností předvídat jeho důsledky může pravděpodobnost toho, že se stane obětí, snížit o několik desítek procent. Myslete na rizika firemní zločinnosti.

 

Co vás čeká příště

Ve druhém dílu seriálu o prevenci viktimnosti budeme hovořit o odposleších ve firmě.

Tento článek pro vás připravil: Jiří Hrbáček

Jiří Hrbáček je odborník na prevenci viktimnosti. Zná opatření, která minimalizují riziko, že se stanete obětí kriminality. Krádeže a podvody mohou číhat i ve vaší firmě.

www.kpv-agilitas.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.