Střežte si svá elektronická data

Stále více interních firemních dokumentů a informací ukládáte v elektronické podobě. Má to řadu výhod jako např. úspora místa, lepší práce s uloženými daty či možnost sdílení těchto informací přes internet. Nesmíte však zapomínat na ochranu těchto interních dat, aby neskončila v nepovolaných rukou.

Jak chránit elektronická data

V elektronické podobě firmy ukládají stále větší množství dokumentů a informací. Bez přístupu k internetu si vaši práci už pravděpodobně nedokážete ani představit. Na této veřejné datové síti získáváte informace nutné k vašemu podnikání, ale současně také činíte dostupné i informace vaše. Přes internet také obsluhujete svoje účty u bankovních domů a komunikujete sa zákazníky, zaměstnanci nebo obchodními partnery přes email, chat, icq či skype.

Jak vám mohou elektronická data ukrást

Komunikace v elektronické podobě probíhá přes jednotlivé porty, každá jednotlivá služba využívá svůj protokol a svoje porty. Tyto porty jsou pak jakousi vstupní branou do počítače nebo serveru. Útoky na vaše soukromé informace a data se soustředí na nalezení otevřeného portu tzv. skenováním portů. Útočníci, nebo-li hackeři, využívají pro skenovaní portů robotické infrastruktury, skenují libovolné i vybrané účastníky a hledají bezpečnostní díry a otevřené porty.

 

Nebezpečí napadení je tedy vystaven každý, kdo je na internet připojen a to bez rozdílu. Stále vzrůstající počet nekalé činnosti, tzv. počítačové kriminality, v rámci veřejné datové sítě vás nutí přemýšlet, jak chránit své databáze před napadením.

Proč chránit elektronická data

Skupina osob, která může ohrozit vaše data u počítačů a serverů umístěných v privátních datových sítích je větší, než si dovedete představit. Proto je nutné do ochrany dat investovat. Možná si budete říkat, že vám se to nestane, ale škody po napadení mohou mít mnohdy fatální dopad na fungování vašeho podnikání.

Důležité je zvážit poměr nákladů za ochranu svých dat k jejich ceně pořízení. Zároveň platí, že lepší je prevence, než následné řešení problému. Pokud dojde ke ztrátě dobrého jména v případě, že jsou zcizena nebo poškozena i cizí chráněná data, nemusíte důvěru zákazníků již nikdy získat, popř. vás to bude stát velké úsilí a dlouhý čas.

Jak chránit elektronická data

Pro ochranu svých dat je nutné používat průběžně aktualizovaný antivirový program a další security software. Důležité je také dbát zásad bezpečného chování při surfingu po internetu a obsluze pošty  a dalších internetových aplikací.

Vlastní ochranu před neoprávněným průnikem do vaší privátní datové sítě z internetu zabezpečuje firewall. Ten si můžete představit jako zámek k vašim datům a datovým sítím. Toto zařízení nejen, že blokuje nepovolenou komunikaci, ale zároveň i kontroluje povolený provoz.

Vždy se doporučuje při ochraně dat kombinovat různé operační systémy a ochranu v různých úrovních. To pomáhá k maximální možné ochraně vašich elektronických dat.

Zdroj: Epravo.cz

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.