Máte se obávat kontroly České obchodní inspekce?

Česká. Obchodní. Inspekce. To jsou tři slova, která když se spojí do jednoho názvu, vyvolávají u většiny podnikatelů paniku, anebo přinejmenším neblahé pocity. Možná ale, že se v rozhovoru s ředitelkou inspektorátu Jihomoravského a Zlínského, MVDr. Bc. Tatianou Neuhybelovou dozvíte, že ČOI má ve společnosti své nezastupitelné místo, protože se pomocí kontrol dodržování povinností v oblasti ochrany spotřebitele zasazuje o zlepšování úrovně obchodování v Česku. Čtěte dál a dozvíte se, proč se ČOI (ne)obávat.

Rozhovor se zástupcem České obchodní inspekce

Dejme si modelovou situaci: jste podnikatelé a s Českou obchodní inspekcí jste už osobně přišli „do křížku“. Možná jste dostali jen napomenutí, anebo vám rovnou zlehkla peněženka o pár tisíc korun na zaplacení pokuty. V tomto případě je pochopitelné, že nebudete mít k ČOI nijak pozitivní vztah. A třeba budete i trochu nadávat.

Pak se ale jako ti samí podnikatelé setkáte při vašem soukromém nákupu s pochybením ze strany jiného podnikatele – na talíři dostanete steak viditelně lehčí, než uvádí jídelní lístek, na pumpě vám prodají nekvalitní benzín anebo v prodejně obuvi nevyřídí reklamaci zakoupených bot v zákonné 30denní lhůtě. To už možná nebudete mít ČOI za úhlavního nepřítele, ale její pomoci rádi využijete.

Každá mince má dvě strany a je to právě Česká obchodní inspekce, kdo má svůj podíl na tom, abyste se jako zákazníci nesetkávali s nezákonným jednáním ze strany obchodníků, a vaši zákazníci se vyhnuli možnému pochybení od vás.

Na otázky týkající se působnosti České obchodní inspekce a ochrany spotřebitele obecně v rozhovoru otevřeně odpovídala ředitelka inspektorátu Jihomoravského a Zlínského, MVDr. Bc. Tatiana Neuhybelová.

Představte, prosím, našim čtenářům poslání České obchodní inspekce. Jakými činnostmi se zabýváte

Česká obchodní inspekce (ČOI) je orgánem státní správy podřízeným Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Česká obchodní inspekce kontroluje právnické a fyzické osoby prodávající nebo dodávající výrobky a zboží na vnitřní trh, poskytující služby nebo vyvíjející jinou podobnou činnost na vnitřním trhu, poskytující spotřebitelský úvěr nebo provozující tržiště (tržnice), pokud podle zvláštních právních předpisů nevykonává tento dozor jiný správní úřad.

V jakých situacích se na vás občané nejčastěji obrací? Kdy s vámi přicházejí do styku?

Občané (spotřebitelé) se na ČOI obrací nejčastěji v případě nespokojenosti při vyřizování reklamací, kdy prodávající buď není kontaktní, nebo nevyřídí reklamaci ke spokojenosti spotřebitele.

Je třeba si uvědomit, že v případě zamítnutí reklamace prodávajícím v zákonem stanoveném termínu je reklamace z hlediska ČOI vyřízena. V případě nespokojenosti se záporným vyřízením musí spotřebitel danou situaci řešit občanskoprávní cestou.

Dále se na nás obrací v případech podezření na nekvalitní pohonné hmoty, při nedodržování povinností v oblasti spotřebitelských úvěrů, v problematice předváděcích akcí, internetových obchodů, neseznámení spotřebitele s cenou při prodeji nebo poskytování služeb, nedodržování povinností prodávajícího v oblasti restauračního stravování a tak dále, je toho opravdu mnoho.

Dalo by se shrnout, jaká pochybení českých podnikatelů (obchodníků)Česká obchodní inspekce řeší nejčastěji? V čem podnikatelé /obchodníci vzhledem ke svým povinnostem vůči spotřebitelům nejčastěji chybují?

Je třeba říci, že vzhledem k různorodosti a nemalému množství zákonů, které ČOI dozoruje, jsou i veškerá pochybení různého charakteru. Měla-li bych však říci, kde nejčastěji dochází z mého pohledu k porušování předpisů, určitě bych zmínila špatné postupy při vyřizování reklamací a neplnění informačních povinností (např. ceny výrobků a jejich vlastnosti, poučení o právech z odpovědnosti za vady apod.) V tomto směru bych mohla zájemcům o podrobnější informace doporučit výroční zprávu ČOI, která je volně dostupná na našem webu.

Proč dochází k těmto pochybením – jde spíše o neznalost zákonů, ignoranci obchodníků vůči svým povinnostem nebo o zcela záměrné jednání se snahou „vydělat na úkor zákazníka“?

Diskuze k článku

Přidat komentář
Veronika.k. Dobry den,chtěla jsem se zeptat zda je problem v takovem počasí nemět na autě zapnutý chlazení na autě když převáží maso a uzeniny? A každý den jsou minule objednávky reklamace jak se to řeší. Děkuji za info.
21.3.2018 18:53 | Odpovědět
zuzilka Dobrý den. Mám dotaz.
Otevřela jsem si malý pultový vesnický obchůdek potravin asi 40m3.(ovoce, uzenina, drogerie, chlazené a mražené zboží, koloniál, atd.)Chci se zeptat na co se zaměřuje vaše kontrola.Ráda bych měla vše v pořádku. Z vašich stránek jsem vyčetla , že zboží musí být označeno i měrnou jednotkou. Platí to i pro mne? Moc děkuji
2.3.2016 22:30 | Odpovědět
marbelis chci se zeptat co delat,kdyz prislusnici ČoI me udelali kontrolni nakup a ja jim vydal doklad o zaplaceni na 91 kc.pote oni zvazili zbozi,udelali protokol,a sdelili me ,ze spravna castka byla o tri koruny mensi.a dali me pokutu 2000 kc.ja jsem vse podepsal.a zaplatil.a az potom me moje manzelka rekla,ze vse nafotila.potom jsem vse spocital a zjistil jsem,ze napsali ze odebrali okurky ve vaze 480 gr za 12,50,ale ve skutecnosti byla vaha okurek 680 gr a cena byla 16,50.vedomej podvod,nebo omyl,pravda je,ze jsem vse podepsal,protoz e jse m nepredpokladal pochybeni z jejich strany,ale 2000 jsou pryc.co delat prosim?
18.7.2014 19:29 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zda se s tím dá něco dělat, a případně co, Vám řeknou zase a jenom na ČOI. Využijte prosím kontaktní údaje v 3. části článku.
21.7.2014 08:20 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.