Máte se obávat kontroly České obchodní inspekce?

Česká. Obchodní. Inspekce. To jsou tři slova, která když se spojí do jednoho názvu, vyvolávají u většiny podnikatelů paniku, anebo přinejmenším neblahé pocity. Možná ale, že se v rozhovoru s ředitelkou inspektorátu Jihomoravského a Zlínského, MVDr. Bc. Tatianou Neuhybelovou dozvíte, že ČOI má ve společnosti své nezastupitelné místo, protože se pomocí kontrol dodržování povinností v oblasti ochrany spotřebitele zasazuje o zlepšování úrovně obchodování v Česku. Čtěte dál a dozvíte se, proč se ČOI (ne)obávat.

Lze říci, že ČOI se při své činnosti setkává v podstatě se všemi výše uvedenými variantami. Mnohdy jde pouze o neznalost obchodníků, kteří si například nevšimli změny v zákoně či kteří si ho třeba vykládají jinak. Stejně tak se občas najdou i takoví, kteří své povinnosti ignorují nebo dokonce zákon úmyslně porušují. Právě v takových případech potom ČOI klade důraz i na posouzení prvku zavinění (úmysl, nedbalost), který může být jedním z rozhodujících kritérií při úvahách o výši pokuty.

Zmiňujete pokuty. V jakých částkách se pohybují pokuty za nejběžnější přečiny obchodníků a podnikatelů proti zákonným povinnostem v oblasti ochrany spotřebitele?

Inspektor může na základě svého zjištění při kontrole uložit kontrolované osobě za méně závažné porušení právních předpisů sankci do výše 5 000 Kč v blokovém řízení, nebo ve zkráceném řízení formou příkazu na místě. To se týká i fyzických osob, které prodávají produkty z vlastní drobné chovatelské či pěstitelské činnosti anebo lesní plodiny.

Za porušení právních povinností, které jsou zakotveny v právních předpisech, a naplnění  tomu odpovídajících skutkových podstat správních deliktů, ČOI může uložit kontrolované osobě sankce, jejichž horní sazba se pohybuje v rozmezích od 1 000 000 do 50 000 000 Kč a to podle závažnosti deliktu. Například rozhodnutí o uložení pokuty za porušení stanovené jakosti pohonných hmot jsou k nahlédnutí na stránkách ČOI.

Jakým způsobem bývají řešeny spory mezi podnikateli a spotřebiteli? Musí se postupovat vždy soudní cestou, nebo existují nějaké alternativy?

V případě zjištění nedodržování právních předpisů je s prodávajícím postupováno v rámci pravomoci ČOI uložením sankce.

V případě sporu mezi prodávajícím a kupujícím, jehož řešení není v kompetenci ČOI, je třeba se pokusit o mimosoudní dohodu s prodávajícím, a pokud není dohoda možná, přichází na řadu řešení soudní.

Jaká je obecně informovanost českých podnikatelů o povinnostech vzhledem k ochraně spotřebitele? Které zdroje byste jim doporučila?

Také u odpovědi na tuto otázku je třeba míti na paměti, že ČOI má na starosti kontrolu týkající se mnoha různorodých zákonů a tedy i povinností. V tomto směru se občas setkáváme s podnikateli, kteří si nejsou vědomi všech svých povinností. Toto ale rozhodně není pravidlem, jedná se spíše o výjimku.

Obecně tak záleží spíše na tom, zda se jedná například o malého začínajícího obchodníka, který má velmi omezené prostředky a zázemí, či o velkou a dlouhodobě fungující obchodní společnost, jež disponuje nejen zkušenostmi s kontrolními orgány, ale i rozsáhlou právní podporou. Svůj význam má ale také vůle dodržovat zákony a učit se novým věcem. Co se týče zdrojů, lze doporučit především studium právních předpisů samotných, k čemuž může samozřejmě pomoci i odborná literatura, judikatura a další prameny. ČOI si je vědoma, že se často jedná pro obchodníky o velmi náročnou činnost, bohužel pro ně i toto však k podnikání patří.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Veronika.k. Dobry den,chtěla jsem se zeptat zda je problem v takovem počasí nemět na autě zapnutý chlazení na autě když převáží maso a uzeniny? A každý den jsou minule objednávky reklamace jak se to řeší. Děkuji za info.
21.3.2018 18:53 | Odpovědět
zuzilka Dobrý den. Mám dotaz.
Otevřela jsem si malý pultový vesnický obchůdek potravin asi 40m3.(ovoce, uzenina, drogerie, chlazené a mražené zboží, koloniál, atd.)Chci se zeptat na co se zaměřuje vaše kontrola.Ráda bych měla vše v pořádku. Z vašich stránek jsem vyčetla , že zboží musí být označeno i měrnou jednotkou. Platí to i pro mne? Moc děkuji
2.3.2016 22:30 | Odpovědět
marbelis chci se zeptat co delat,kdyz prislusnici ČoI me udelali kontrolni nakup a ja jim vydal doklad o zaplaceni na 91 kc.pote oni zvazili zbozi,udelali protokol,a sdelili me ,ze spravna castka byla o tri koruny mensi.a dali me pokutu 2000 kc.ja jsem vse podepsal.a zaplatil.a az potom me moje manzelka rekla,ze vse nafotila.potom jsem vse spocital a zjistil jsem,ze napsali ze odebrali okurky ve vaze 480 gr za 12,50,ale ve skutecnosti byla vaha okurek 680 gr a cena byla 16,50.vedomej podvod,nebo omyl,pravda je,ze jsem vse podepsal,protoz e jse m nepredpokladal pochybeni z jejich strany,ale 2000 jsou pryc.co delat prosim?
18.7.2014 19:29 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zda se s tím dá něco dělat, a případně co, Vám řeknou zase a jenom na ČOI. Využijte prosím kontaktní údaje v 3. části článku.
21.7.2014 08:20 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.