
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Česká. Obchodní. Inspekce. To jsou tři slova, která když se spojí do jednoho názvu, vyvolávají u většiny podnikatelů paniku, anebo přinejmenším neblahé pocity. Možná ale, že se v rozhovoru s ředitelkou inspektorátu Jihomoravského a Zlínského, MVDr. Bc. Tatianou Neuhybelovou dozvíte, že ČOI má ve společnosti své nezastupitelné místo, protože se pomocí kontrol dodržování povinností v oblasti ochrany spotřebitele zasazuje o zlepšování úrovně obchodování v Česku. Čtěte dál a dozvíte se, proč se ČOI (ne)obávat.
Lze říci, že ČOI se při své činnosti setkává v podstatě se všemi výše uvedenými variantami. Mnohdy jde pouze o neznalost obchodníků, kteří si například nevšimli změny v zákoně či kteří si ho třeba vykládají jinak. Stejně tak se občas najdou i takoví, kteří své povinnosti ignorují nebo dokonce zákon úmyslně porušují. Právě v takových případech potom ČOI klade důraz i na posouzení prvku zavinění (úmysl, nedbalost), který může být jedním z rozhodujících kritérií při úvahách o výši pokuty.
Inspektor může na základě svého zjištění při kontrole uložit kontrolované osobě za méně závažné porušení právních předpisů sankci do výše 5 000 Kč v blokovém řízení, nebo ve zkráceném řízení formou příkazu na místě. To se týká i fyzických osob, které prodávají produkty z vlastní drobné chovatelské či pěstitelské činnosti anebo lesní plodiny.
Za porušení právních povinností, které jsou zakotveny v právních předpisech, a naplnění tomu odpovídajících skutkových podstat správních deliktů, ČOI může uložit kontrolované osobě sankce, jejichž horní sazba se pohybuje v rozmezích od 1 000 000 do 50 000 000 Kč a to podle závažnosti deliktu. Například rozhodnutí o uložení pokuty za porušení stanovené jakosti pohonných hmot jsou k nahlédnutí na stránkách ČOI.
V případě zjištění nedodržování právních předpisů je s prodávajícím postupováno v rámci pravomoci ČOI uložením sankce.
V případě sporu mezi prodávajícím a kupujícím, jehož řešení není v kompetenci ČOI, je třeba se pokusit o mimosoudní dohodu s prodávajícím, a pokud není dohoda možná, přichází na řadu řešení soudní.
Také u odpovědi na tuto otázku je třeba míti na paměti, že ČOI má na starosti kontrolu týkající se mnoha různorodých zákonů a tedy i povinností. V tomto směru se občas setkáváme s podnikateli, kteří si nejsou vědomi všech svých povinností. Toto ale rozhodně není pravidlem, jedná se spíše o výjimku.
Obecně tak záleží spíše na tom, zda se jedná například o malého začínajícího obchodníka, který má velmi omezené prostředky a zázemí, či o velkou a dlouhodobě fungující obchodní společnost, jež disponuje nejen zkušenostmi s kontrolními orgány, ale i rozsáhlou právní podporou. Svůj význam má ale také vůle dodržovat zákony a učit se novým věcem. Co se týče zdrojů, lze doporučit především studium právních předpisů samotných, k čemuž může samozřejmě pomoci i odborná literatura, judikatura a další prameny. ČOI si je vědoma, že se často jedná pro obchodníky o velmi náročnou činnost, bohužel pro ně i toto však k podnikání patří.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Otevřela jsem si malý pultový vesnický obchůdek potravin asi 40m3.(ovoce, uzenina, drogerie, chlazené a mražené zboží, koloniál, atd.)Chci se zeptat na co se zaměřuje vaše kontrola.Ráda bych měla vše v pořádku. Z vašich stránek jsem vyčetla , že zboží musí být označeno i měrnou jednotkou. Platí to i pro mne? Moc děkuji