Máte se obávat kontroly České obchodní inspekce?

Česká. Obchodní. Inspekce. To jsou tři slova, která když se spojí do jednoho názvu, vyvolávají u většiny podnikatelů paniku, anebo přinejmenším neblahé pocity. Možná ale, že se v rozhovoru s ředitelkou inspektorátu Jihomoravského a Zlínského, MVDr. Bc. Tatianou Neuhybelovou dozvíte, že ČOI má ve společnosti své nezastupitelné místo, protože se pomocí kontrol dodržování povinností v oblasti ochrany spotřebitele zasazuje o zlepšování úrovně obchodování v Česku. Čtěte dál a dozvíte se, proč se ČOI (ne)obávat.

Poskytujete také poradenskou a informační činnost. S jakými dotazy vás spotřebitelé a podnikatelé nejčastěji kontaktují, pokud vůbec? Co  je nejvíce zajímá?

ČOI poskytuje spotřebitelům poradensko-informační službu (PIS) v rámci regionu Jihomoravského a Zlínského v Brně v sídle inspektorátu a dále ve Vyškově, Zlíně a v Blansku. Kontakty na poradenské a informační služby v jiných krajích jsou k dohledání na stránkách ČOI. PIS je možné navštívit osobně nebo lze poskytnout informace i telefonicky.

Nejčastějšími dotazy spotřebitelů je problematika řešící reklamace, dále nevydání dokladu o zakoupení na žádost spotřebitele, používání nekalých obchodních praktik, neoznačení zboží nebo nabízené služby cenou, neposkytnutí informací o výrobku (návody) v českém jazyce, podezření na nekvalitní prodej pohonných hmot, náležitosti úvěrových smluv. Hodně dotazů se týká i problematiky, která nespadá do dozorové kompetence ČOI, např. dotazy týkající se zemědělských, potravinářských a tabákových výrobků, dozor vykonává Státní zemědělská a potravinářská inspekce, nesouhlas s vyúčtováním za služby elektronických komunikací dozor vykonává Český telekomunikační úřad.

Co se týče podnikatelů zde nezbývá než zopakovat, že činnost ČOI se týká mnoha zákonů a mnoha různorodých povinností, tomu potom odpovídají i dotazy podnikatelů.  Občas se na nás obracejí například začínající podnikatelé, kteří si nejsou jisti všemi relevantními povinnostmi či pokud si chtějí například ověřit, zda nedošlo k nějakým změnám v legislativě. Jak jsem ale uvedla, toto je dosti individuální.

Další z činností, které se ČOI věnuje, je kontrola obchodníků. Co  konkrétně vás při kontrole zajímá? Mají se poctiví obchodníci čeho obávat?

Jako první bych odpověděla na otázku poslední. Vzhledem k tomu, že právní povinnosti mohou obchodníci porušit zcela nevědomě, ač jsou jinak poctiví, lze konstatovat, že v tomto směru se musí kontroly obávat i oni. Pokud se jedná o to, co konkrétně nás při kontrolách zajímá, jednáme samozřejmě vždy v intencích zákona, a tudíž nás zajímá především to, zda obchodníci jednají v souladu s ním. Jelikož provádíme kontrolu v rámci mnoha zákonů, konkrétní zjištění mohou být skutečně velmi různorodá, od neoznačení výrobku cenou přes špatné poučení o odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku až po prodej nekvalitních  pohonných hmot.

Kontakty na Českou obchodní inspekci

Kontakt na krajský inspektorát České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj

Česká obchodní inspekce
Třída kpt. Jaroše 1924/5

602 00 Brno

 

Telefon: +420 545 125 911

Kontakt na inspektorát ČOI ve vašem kraji zde.

Pro podání podnětů k ČOI využijte E-podatelnu na adrese www.coi.cz/cz/e-podatelna/.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Veronika.k. Dobry den,chtěla jsem se zeptat zda je problem v takovem počasí nemět na autě zapnutý chlazení na autě když převáží maso a uzeniny? A každý den jsou minule objednávky reklamace jak se to řeší. Děkuji za info.
21.3.2018 18:53 | Odpovědět
zuzilka Dobrý den. Mám dotaz.
Otevřela jsem si malý pultový vesnický obchůdek potravin asi 40m3.(ovoce, uzenina, drogerie, chlazené a mražené zboží, koloniál, atd.)Chci se zeptat na co se zaměřuje vaše kontrola.Ráda bych měla vše v pořádku. Z vašich stránek jsem vyčetla , že zboží musí být označeno i měrnou jednotkou. Platí to i pro mne? Moc děkuji
2.3.2016 22:30 | Odpovědět
marbelis chci se zeptat co delat,kdyz prislusnici ČoI me udelali kontrolni nakup a ja jim vydal doklad o zaplaceni na 91 kc.pote oni zvazili zbozi,udelali protokol,a sdelili me ,ze spravna castka byla o tri koruny mensi.a dali me pokutu 2000 kc.ja jsem vse podepsal.a zaplatil.a az potom me moje manzelka rekla,ze vse nafotila.potom jsem vse spocital a zjistil jsem,ze napsali ze odebrali okurky ve vaze 480 gr za 12,50,ale ve skutecnosti byla vaha okurek 680 gr a cena byla 16,50.vedomej podvod,nebo omyl,pravda je,ze jsem vse podepsal,protoz e jse m nepredpokladal pochybeni z jejich strany,ale 2000 jsou pryc.co delat prosim?
18.7.2014 19:29 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zda se s tím dá něco dělat, a případně co, Vám řeknou zase a jenom na ČOI. Využijte prosím kontaktní údaje v 3. části článku.
21.7.2014 08:20 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.