7 pravidel, které se vyplatí v podnikání dodržovat

Začátek roku je období, kdy si spousta z nás dává předsevzetí, klade si velké cíle a touží si splnit velké i malé sny. Je potřeba si ale uvědomit, že nejsme superhrdinové, ale obyčejní lidé, kteří mají své limity.

Ačkoliv je podnikání krásné, vzrušují a neokoukané, má také jednu velkou nevýhodu. Dokáže nás velice snadno a rychle zcela pohltit. Baví nás to a jsme do rozjezdu nových projektů doslova zakousnuti. Pracujeme celé dny a někdy i celé noci. Občas nepracujeme, dáme si nucenou pauzu, protože musíme zařídit to nutné minimum, které patří k životu. Dopravit se z bodu A do bodu B, najíst se, vyzvednout děti, obstarat domácnost a vlastní hygienu, dojít nakoupit, spát apod. Jak ale vypadá naše mysl při vykonávání těchto běžných, rutinních, činností? Kde se zrovna nachází? Pokud jsme ve fázi silného „zapálení“ do projektu, práce nás baví anebo nás zrovna honí termíny, naše mysl nedokáže jen tak vypnout a pracuje stále. Myšlenky na práci se vracejí.

Znáte ty věty: „Posloucháš mě vůbec?“, „Mami, už se tě ptám nejmíň potřetí!“, nebo „Zastav, vždyť je červená!“. Je vám to povědomé? Mně ano. A velmi. Snadno se do tohoto stavu dostanu, když mám kreativní období a práce mě zrovna doopravdy baví a naplňuje.

Silně mi to připomíná mé děti, když jsou zabrány do hry. Nezajímá je, že na stole je večeře, že si potřebují „odskočit“ nebo, že na ně mluvím a po xté se jich na něco ptám. Stejně tak dokáží na ulici ignorovat auto, protože zrovna běží za míčem, který jim upadl. Jednoduše v tu chvíli prostě nevidí, neslyší, nevnímají. Mají cíl a za tím si jdou.

Jak pak ale reagujeme my, rodiče? Nejspíše s hrůzou vykřikneme: „Stůj!“ anebo s o něco klidnějším hlasem „Můžeš mi laskavě odpovědět!“. V prvním případě děti vyděsíme, leknou se, ale vrátíme je zpět do reality a zachráníme jim život. Ve druhém případě se nejdříve rozčilíme my a po chvíli i ony, když je neustále vytahujeme z jejich světa, ve kterém se jim tak líbí. Ať tak nebo tak, obě situace jsou velice časté a velice nepříjemné pro všechny zúčastněné. Způsobují konflikty, hádky a nepohodu. Dokonce mohou způsobit i dlouhodobé narušení vztahů (zvlášť v období puberty). Vidíte zde tu podobu s námi, přespříliš pracujícími, dospělými?

 

Abychom v podnikání (ale i v klasickém zaměstnání) mohli dlouhodobě, efektivně, úspěšně, ale také zdravě fungovat, je třeba si nastavit přesná pravidla a hranice.

Slovník pravidlo překládá jako návod, normu nebo předpis. Hranici si zase můžeme představit jakou nějakou pomyslnou čáru, která odděluje dvě různé věci, činnosti, aktivity. Při jejich stanovování je však nejdůležitější, aby byly odsouhlaseny všemi zúčastněnými. Druhou nezbytnou součástí je pravidla a hranice respektovat a dodržovat.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.