7 pravidel, které se vyplatí v podnikání dodržovat

Začátek roku je období, kdy si spousta z nás dává předsevzetí, klade si velké cíle a touží si splnit velké i malé sny. Je potřeba si ale uvědomit, že nejsme superhrdinové, ale obyčejní lidé, kteří mají své limity.

Jaká pravidla stojí za to nastavit?

1Pevně daná pracovní doba

Toto je velmi důležité u lidí vykonávající své podnikání z domova, kdy mohou k práci pohodlně usedat v každé volné chvilce.

2Místo výkonu práce

Vhodný je jeden konkrétní pracovní stůl v jedné části bytu (pokud pracujeme z domova). Jedině tak můžeme začít pracovat na tom, aby nás práce nepronásledovala v mysli i při jiných činnostech.

3Čas na koníčky

 Koníčky je třeba zahrnout je fixně do svého diáře a respektovat je, jako by to byla pracovní schůzka, na které nesmíme chybět.

4Čas na rodinu a partnera

Věnujte pravidelně určitý čas svému partnerovi a rodině. Bez ohledu na to, zda je pracovní den nebo víkend. Vyplatí se to.

5Dovolená je dovolená a ne zkrácený pracovní závazek

Obecně platná definice zní: „Dovolená je pracovní volno v zaměstnání, dlouhodobá doba odpočinku, kterou na základě zákona poskytuje zaměstnavatel svým zaměstnancům, aby si odpočali a zregenerovali své síly pro další výkon práce.“, (zdroj: Wikipedia). V našem případě jsme zaměstnavatelem my sami, nicméně právo na odpočinek nám tím nezaniká.

6Víkendové tradice

Ujasněte si, k čemu slouží víkend, a domluvte se s rodinou, jakým způsobem ho budete trávit. Můžete navrhnout nějakou aktivitu, které se budete společně pravidelně věnovat, jako třeba společná procházka, rodinná večeře doma nebo v restauraci, sledování filmu či sport.

7Žádné e-maily, hovory ani aplikace

V době vašeho volna si vypněte mobil a dejte si striktní zákaz čtení e-mailů.

Mobilní telefon a aplikace v něm naši mysl spolehlivě a velice snadno vrací zpět do pracovního režimu a stresu s ním spojeného. Narušují přirozenou konverzaci s lidmi i tok našich myšlenek.

Dlouhodobé nedodržování těchto základních pravidel a hranic může mít nepříjemné následky.

Tyto následky pocítíte hlavně v osobním životě. Člověk, který věnuje práci více než je zdrávo, obvykle zanedbává své jiné povinnosti a dochází k hádkám s partnerem, které mohou mít špatný konec. Věci, které nás dříve bavily (procházky s rodinou, hraní s dětmi, povídání s partnerem, apod.) nám postupně začnou připadat jako povinnost, kterou musíme plnit, na kterou nemáme čas a která nás zdržuje. To se ihned odráží na kvalitě trávení volného času, protože jsme myšlenkami někde jinde a nakonec takto strávený volný čas neprospívá nám samotným ani našim blízkým. Hádky a konflikty v rodině se (ať chceme nebo nechceme) velice rychle odrazí v naší práci i na jejím výsledku. Když se nám nedaří ani v práci, ani doma, můžeme snadno podlehnout silnému smutku, který může za čas vyústit až do depresí. Existuje cesta ven, ale je velmi trnitá a bolestivá.

Možná zrovna nemáte partnera, nechcete ho, nebo máte partnera, který je velmi tolerantní, což může být pro podnikání na první pohled výhoda. Ale věřte, že dříve či později budete po partnerovi toužit a možná, že díky přemíře práce minete toho pravého, který právě prošel kolem. A pokud máte tolerantního partnera, věřte tomu, že i jemu jednou pohár trpělivosti přeteče a nastalá situace a nervy s tím spojené vás v podnikání budou spíš brzdit než hnát dopředu.

Ať už je to jakkoliv, existuje ještě jedna hrozba a tím je syndrom vyhoření. Ale o tom někdy příště…

 

Každého člověka někdy „semelou“ pracovní povinnosti a termíny s nimi spojené. Výjimky, kdy porušíme některé z nastavených pravidel a hranic lze jistě tolerovat. Je však opět velmi důležitá vzájemná domluva s osobami, na které to má dopad a hlavně časové ohraničené této výjimky. Výjimky trvající několik měsíců až let už asi nebudou pouze výjimkami a bude čas se zamyslet, zda skutečně žijeme život, jaký jsme si vždycky přáli.  

o autorce

sterbovaIvana Štěrbová, kouč a kariérní poradce

Poskytuje individuální koučinkové konzultace a kariérní poradenství.

Témata: podnikání, rozhodnutí, životí změny, vztahy a postoje, redukce stresu, atd.

www.ivanasterbova.cz

 

 

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.