Dát či nedát si byznysové předsevzetí pro rok 2016?

Jednoznačně hlasujeme pro DÁT! A s námi 15 osobností české start-upové scény, které vám dají nakouknout pod pokličku svých vlastních předsevzetí, abyste se jimi mohli inspirovat.

margareta

MARGARETA KŘÍŽOVÁ – business mentorka, investorka

Nicméně jedno předsevzetí jsem si před mnoha lety dala a dodržuju ho dodnes. Končím s virtuálním podnikáním. Ne od zítřka, ne od 1. ledna – teď hned, přestanu říkat, měla bych, chtěla bych, chystám se, plánuju, říkala jsem si, že bych mohla zkusit, nebo už dlouho uvažuju. Jdu a udělám to. Tohle předsevzetí dodržuju. Během let jsem zjistila, že kolegů - virtuálních podnikatelů je hodně. V hlavě mají fungující firmu, minimálně akciovou společnost, která je hrozbou nadnárodních společností. Zákazníci se hrnou, byznys frčí, ale bohužel jen jako sen. Proto doporučuju, převeďte sen do skutečnosti. Nepůjde to hned tak hladce jako ve virtuální realitě, zákazníci nebudou stát u vašich dveří dlouhé fronty, nebudete mít vysněnou prosklenou kancelář ve 20. patře, ale jen kuchyňský stůl s notebookem, ale začnou se dít věci.Jako každý normální člověk si na začátku roku dávám předsevzetí, abych je jako každý normální člověk nesplnila. Takže další rok opět nanovo.

Moje předsevzetí se mění životními etapami a úspěchy či neúspěchy v jednotlivých letech. Pokud byl rok předchozí cestou na vrcholy a jedno vítězství střídalo druhé (což jestli si dobře pamatuji, bylo naposled v roce 1972, kdy jsem se naučila číst, psát a počítat), má předsevzetí jsou velmi ambiciózní - stanu se ředitelkou zeměkoule, objedu na kole republiku, seskočím padákem a podobně. Pokud to byl rok na nic, předsevzetí jsou víc při zemi, například přestanu mluvit sprostě (kromě jízdy autem), a tak.

 

Snění je fajn, ale všeho s mírou, přeju všem úspěšné vykročení z virtuálního teplíčka do skutečného světa, kde občas prší a padají kroupy, ale když vysvitne slunce, je to paráda.

lorinczDAVID LÖRINCZ – Facebook guru

Zjednodušit. Tak by se jedním slovem dalo vyjádřit mé předsevzetí pro rok 2016. Zjednodušit pracovní postupy, cashflow, komunikaci s dodavateli i spolupracovníky, marketingovou strategii, mé produkty i služby. Můj život. 

V předchozích letech jsem se totiž stal obětí multitaskingu a honbou za vysokou produktivitou a perfektním výsledkem. Avšak nepatřím mezi ty, kterým tato strategie přinášela šťastnější život. Nově tak pracuji hlavně podle hesla done is better than perfect a využívám například techniky pomodoro pro soustředění pouze na jeden úkol. Učím se delegovat úkoly, které někdo zvládne rychleji nebo lépe, než já. Často obojí dohromady. Ve zdokonalování těchto procesů a zavádění nových chci pokračovat i v dalším roce. Co to v praxi znamená? Psát kratší, ale výstižnější emaily, zlepšit práci s daty, dát řád vytváření vzdělávacího obsahu. Na opakující se úkoly využívat automatizace či delegovat na spolupracovníky pomocí pracovních postupů či checklistů.

Jedině tak totiž můžu růst a plně se soustředit na kreativní část mého podnikání a pomáhání ještě většímu počtu firem zavést úspěšné strategie v rámci využití Facebooku jako marketingového a prodejního kanálu a zvyšovat tak jejich zisky z podnikání.

MadlaMADLA ČEVELOVÁ – marketingová čarodějince

Abych se přiznala, novoroční předsevzetí moc nemusím. Zejména ne v podobě, v jaké se běžně používají, to je zpravidla kombinace nerealistického cíle s jedinou strategií – spoléhání na vlastní pevnou vůli bez jakýchkoli podpůrných nástrojů.
Jenže jsme lidé. A staré zvyky nezměníme ze dne na den jen proto, že je náhodou prvního ledna. Většina předsevzetí (nebo spíše zbožných přání) proto vydrží maximálně pár týdnů. Výsledkem je ještě větší pocit selhání a frustrace.
Zejména v podnikání proto doporučuji jiný postup – sestavte si plán. Nemusí to být žádný složitý dokument. V podstatě stačí si ujasnit, kam se svým byznysem směřujete a jak daleko chcete za rok dojít. Nastavit si reálně dosažitelný finanční cíl. Rozhodnout se, jaké zákazníky chcete potkávat, a podle toho zvolit vhodné nástroje a odpovídající rozpočet.

Takový plán se v pohodě může vejít na jeden papír formátu A4. Jelikož máte smysluplný cíl a postupné kroky k jeho dosažení, motivace vám vydrží déle. Rychleji vidíte výsledky a místo otravné rutiny to možná nakonec bude i zábava. Já sama už takhle plánuji několik let a letos budu zase. Protože to funguje.

A jaké předsevzetí si dali Stanislav Gálik, Karel Mindless Novotný, Robert Vlach, Daniel Nytra, Eliška Vyhnánková, Lukáš Pítra, Otto Bohuš, Daniel Gamrot, Josef Řezníček, Tomáš Lukavec, Jiří Jemelka a  nebo Petra Mikulášková? To se dozvíte v pokračování článku.

Pokračování článku s předsevzetími dalších osobností najdete
v e-magu Starting Up

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.