Dělejte si v práci přestávky. Budete produktivnější a zároveň svěží.

Právě teď jste příliš zaneprázdněni a nechcete mít přestávku. Jste zabráni do práce a bojíte se, že ztratíte nit. Někdy máme pocit nebo víme, že jsou lepší způsoby, jak dělat konkrétní práci. Jenže jsme příliš zaneprázdněni, než abychom tyto způsoby hledali. Proto pracujeme stejně, jako doposud. Pojďme se z vědeckého pohledu podívat na to, proč potřebujeme přestávky v práci.

Proč jsou přestávky důležité?

1. Pomáhají nám být při práci soustředění a mentálně vyrovnaní

Když pracujete na nějakém projektu, vezete se v proudu myšlenek, cítíte se skvěle a vše Vám jde od ruky. To ovšem nemusí trvat věčně. Přetáhne-li člověk kapacitu této produktivní zóny, cítí se nekoncentrovaný či dokonce podrážděný. Co se změnilo? Lidský mozek není stavěn na příliš dlouhou dobu koncentrace, které můžeme být denně vystavováni. Naše mozky jsou neustále bdělé, protože se z důvodu přežití vyvinuly tak, aby detekovaly tisíce různých změn. Extrémně dlouhá koncentrace na jeden úkol není v našich silách. Ovšem krátkou přestávkou můžeme pozitivně ovlivnit tyto nekoncentrované chvíle a dostat se tak zpět do tvůrčího procesu.

2. Pomáhají nám uchovat si informace a vytvářejí souvislosti

Naše mozky mají dva režimy: “Soustředěný režim“, který používáme, když se například učíme něco nového, píšeme nebo pracujeme. „Rozptýlený režim“, což je náš relaxační režim, kdy nejsme soustředěni, moc se nekoncentrujeme a o něčem v myšlenkách sníme. Soustředěný režim využíváme především k produktivní práci v kanceláři nebo na jiném pracovišti. Rozptýlený režim, jak studie ukazují, je to, co velmi často potřebujeme pro vyřešení velmi náročných či nových problémů. Novodobé studie prokázaly, že náš mozek pracuje i v době, kdy se oddáváme tzv. dennímu snění.

3. Pomáhají nám přehodnotit směr k cílům

Harvard Business Review prozkoumal další důležitou výhodu přestávek. Pomáhají nám odstoupit od problému či úkolu a ujistit nás, že jej provádíme správným způsobem. Když člověk nepřerušovaně pracuje na úkolu, je jednoduché ztratit koncentraci a zabřednout do problému. Naproti tomu po krátké přestávce snadno začneme tam, kde jsme skončili a pár vteřin na zkoncentrování napomůže k rychlému zhodnocení problému, který se snažíme vyřešit.

 

kancelar 2

 

Cítíte se provinile, když si máte udělat v práci přestávku? Nemusíte.

Máme tedy vědecky prokázáno, že přestávky zvyšují koncentraci, motivaci a obnovují soustředění. Ale projít se po své kanceláři nebo se na chvíli protáhnout během práce? A proč ne? Plánované přestávky se stávají běžnou součástí práce u firem jako jsou Google, Apple, Facebook, Ford a mnoho dalších. Často lidé přemýšlí o tom, že pokud si nevezmou volno, stihnou více věcí a logicky budou i mnohem úspěšnější. Problém je, že bez přestávek, které nás osvěží a nabijí, se člověk stává méně efektivní, dělá více chyb a je méně zapojený do daného projektu.

Nabízíme pár tipů, jak začlenit přestávky do pracovního dne

1. Pomodoro

Jedním z běžných způsobů, jak začlenit do pracovního rozvrhu přestávky, je pracovat v malých časových pásmech. Pomodoro technika je na to jako stvořená. Nastavíte si časový odpočet na 25 minut a když čas vyprší, dáte si 5 minutovou přestávku. Protáhnete se, napijete se nebo se jen opřete a relaxujete. Po čtyřech Pomodoro úsecích si vezmete 30 minutovou přestávku.

pomodoro


Práce v takovýchto časových periodách vám pomůže zbavit se rozptýlení a budete více soustředění. Při časově omezených úsecích budete tlačeni úkol dokončit o něco dříve, protože čas běží.

2. 90minutové pracovní bloky

Devadesáti minutové pracovní intervaly jsou po dlouho dobu oblíbenou efektivní metodou, protože pracuje s přirozeným rytmem naší bytosti. Při testech a studiích atletů, herců, šachistů a houslových virtuózů bylo zjištěno, že nejlepších výsledků dosahují při koncentrovaných úsecích ne delších než 90 minut.

3. Metoda 52–17

Třetí možností, kterou některé studie uvádějí jako nejproduktivnější ze všech je metoda 52–17.
Pomocí stopek a produktivity Draugiem Group studovala zvyky nejproduktivnějších zaměstnanců a zjistila, že nejproduktivnější lidé pracují 52 minut a poté mají 17minutovou přestávku, než se vrhnou do další práce.

4. Dvě 15minutové přestávky za den

Pokud vám časové bloky nevyhovují nebo je díky vaší práci v kanceláři nebo i jinde nemůžete aplikovat, pak zvažte jednoduché, ale stále efektivní řešení. Naplánujte si dvě 15minutové přestávky za den – jednu uprostřed dopoledne a druhou uprostřed odpoledne kolem 15 hodiny. Tato hodina patří k nejméně produktivním, a proto byste ji určitě neměli vynechat.

Máte v práci relaxační zónu? Pokud ano, zkuste ji pravidelně využívat a práce vám pak půjde určitě lépe od ruky.

 

kancelar 1 

Pokud sháníte profesionální a zároveň inspirativní a kreativní prostředí pro Vás a Vaše zaměstnance, prohlédněte si nabídku na Kancelare.cz. Najdete zde kanceláře k prodeji nebo k pronájmu jak v Praze, v Brně, v Ostravě, tak i v ostatních městech České republiky. Nabízíme profesionální a atraktivní komerční prostory v moderních administrativních budovách.

Autor: Kancelare.cz, největší inzertní realitní server se zaměřením na inzerci komerčních nemovitostí v Česku.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.