Dohody, které dají podnikání smysl

Jistě už jste někdy slyšeli o legendárních Čtyřech dohodách od Miguela Ruize, které pocházejí z učení moudrých Toltéků. Pokud Vám Čtyři dohody nic neříkají, určitě se podívejte na divadelní zpracování v podání Jaroslava Duška, nebo stejnojmennou audioknihu, kterou namluvil. My se podíváme na tyto dohody okem podnikatele, protože i tomu pomohou mnohé usnadnit.

V podnikání je uzavírání dohod běžnou součástí dne a někteří podnikatelé se dokonce řídí heslem “čím více dohod, tím lépe”. Ano, dohody o spolupráci a obchodním partnerství mohou být pro firmu přínosem, ale nic se nemá přehánět.

I v osobní rovině uzavíráme nevědomky spousty dohod, které udávají našemu životu směr. Dohody uzavíráme s rodinou, partnerem, kamarády, dětmi, domácími mazlíčky, …

Jde o jednoduché dohody, které se od těch obchodních liší v tom, že na ně nemáme smlouvu, ale i přesto se jimi řídíme. Jde například o to, že jsme slíbili někomu z rodiny, že se budeme starat o zahradu, že s něčím pomůžeme, máme zažité, že “musíme” navařit, uklidit, protože to nikdo jiný neudělá a my jsme se rozhodli (uzavřeli jsme sami se sebou dohodu), že se o to postaráme.

Pokud uzavřeme dohod mnoho, přestáváme se orientovat v tom, ke kolika povinnostem jsme se uvázali a omezujeme tak sami sebe, což se projeví v rovině pracovní i osobní.

Pokud ke spokojenějšímu životu “postačí” uzavřít se sebou pouhé čtyři dohody (pět, pokud znáte i Pátou dohodu), stejné čtyři dohody vám pomohou také k úspěšnějšímu podnikání.

Vezměte si svůj diář, to do list nebo post it, a na místo, které máte denně na očích, si sepište následující čtyři dohody:

1.    Nehřešte slovem

2.    Neberte si nic osobně

3.    Nevytvářejte si žádné domněnky

4.    Vždy dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

 

Pokračování článku s podrobnostmi o tom, jak používat čtyři dohody v podnikání najdete v e-magu Starting Up

autorka Peta profilovka mala
Petra Tabarová
redaktorka portálu iPodnikatel.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.